دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آیا دیابت بارداری تاثیری روی بینایی دارد

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :20 شهریور ، 1398
آیا دیابت بارداری تاثیری روی بینایی دارد

آیا دیابت بارداری تاثیری روی بینایی دارد

درصدی از زنان باردار ممکن است به دلایل مختلف دچار دیابت بارداری شوند. دیابت دوران حاملگی عوارض مختلفی مانند بروز مشکلات تنفسی، اضافه وزن و احتمال سقط را برای کودک دارد. همچنین دیابت حاملگی در صورت کنترل نشدن ممکن است باعث عواقب جدی برای مادر شود و احتمال دیابت بارداری برای حاملگی های آینده را افزایش می دهد. این نوع از دیابت تأثیر چندانی روی بینایی ندارد.

ديابت حاملگی چيست؟

دیابت دارای نوعی است که زنان باردار به آن مبتلا می شوند. معمولا ۲ تا ۷ درصد از زنان باردار ممکن است به دیابت بارداری مبتلا شوند. بنابراین این بیماری به عنوان یکی از رایج ترین عوارض بیماری های دوران بارداری شناخته شده است. دیابت بارداری در اثر شکستن غذاهای خورده شده به نوعی گلوکز به وجود می آید. این گلوکز به خون راه پیدا کرده و سوخت مورد نیاز بدن را تأمین می کند. دیابت حاملگی نیز مانند دیابت تیپ یک و دو که در افراد غیر باردار اتفاق می افتد گلوکز در خون باقی می ماند به جای اینکه تبدیل به انرژی شود. از طریق برنامه غذایی مناسب، تزریق انسولین در صورت نیاز و فعالیت های مناسب بدنی می توان دیابت بارداری را کنترل کرد. بسیاری از مادرانی که دچار دیابت بارداری شده اند پس از زایمان از شیر دادن به نوزاد ترس دارند. لازم به ذکر است که دیابت حاملگی تأثیر چندانی در شیر مادر ندارد. از طریق انجام یک یا چند آزمایش می توان به دیابت بارداری پی برد.

تاثیر دیابت بر بارداری

چرا افراد در دوران بارداری به دیابت مبتلا می شوند؟

در دوران حاملگی هورمون ها باعث می شوند که استفاده از انسولین برای بدن سخت شود و لازم است که لوزالمعده به جبران این مورد انسولین بیشتری را تولید کند. در اکثر زنان باردار این قضیه مشکلی ایجاد نکرده و پانکراس انسولین بیشتر را ترشح خواهد کرد. اما در صورتی که پانکرانس قادر به تولید انسولین کافی نباشد، سطح گلوکز خون افزایش پیدا کرده و دیابت حاملگی اتفاق خواهد افتاد. اکثر زنان بارداری که دچار دیابت حاملگی می شوند پس از تولد نوزاد بهبود پیدا می کنند. اما ابتلا به این بیماری ممکن است برای حاملگی های بعدی نیز رخ داده یا احتمال ابتلا به دیابت را در آینده بالا ببرد.
امروزه با وجود نظارت هایی که پزشکان و متخصصان بر روی زنان باردار دارند، اکثر زنان بارداری که به دیابت مبتلا هستند کودکان خود را سالم به دنیا می آورند. این پزشکان با کمک برنامه غذایی درست، ورزش کردن و تزریق انسولین قند خون زنان باردار را در حد نرمال نگه می دارند. در صورتی که این نوع از دیابت به خوبی کنترل نشود باعث بروز مشکلات جدی برای کودک و مادر می شود.  

دلیل مبتلا به دیابت در دوران بارداری

اثرات دیابت بارداری بر روی کودک و مادر

دیابت حاملگی ممکن است عوارض مختلفی برای جنین داشته باشد. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•اضافه وزن بالای نوزاد که باعث زایمان سخت و آسیب وارد شدن به کودک می شود.
•پس از تولد کودک موجب کاهش قند خون او می شود که این موضوع باعث تشنج، کاهش سطح هوشیاری و آسیب وارد شدن به مغز کودک می شود.
•بروز مشکلات تنفسی
•اگر از ابتدای بارداری قند خون بالا باشد، باعث ایجاد ناهنجاری های جنینی می شود.
•احتمال سقط را بالا می برد.
•احتمال خفه شدن جنین از طریق گیر افتادن بند ناف بالا می رود.

دیابت حاملگی تأثیرات زیادی بر روی مادر نیز خواهد داشت. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1.مبتلا شدن به فشار خون و مسمویت دوران بارداری
2.چون ممکن است وزن نوزاد بالا رود نیاز به زایمان به طریق سزارین افزایش پیدا می کند.
3.احتمال دیابت دوران بارداری برای حاملگی های بعدی افزایش پیدا می کند.
در جمع بندی عوارض و خطرهایی که دیابت بارداری دارد، لازم به ذکر است که دیابت دوران حاملگی تأثیر چندانی در بینایی کودک و مادر نخواهد داشت. بنابراین دیابت دوران بارداری خطری برای بینایی ندارد.

مطالب مربوط با آیا دیابت بارداری تاثیری روی بینایی دارد
آیا بیماران مبتلا به نوریت نور باید با استروئید درمان شوند

آیا بیماران مبتلا به نوریت نور باید با استروئید درمان شوند

بیماری نوریت نور یکی از بیماری های شایع چشمی است که عصب بینایی را درگیر می کند. این بیماری به صورت معمول با مصرف داروی استروئید خوراکی بهبود می یابد.
بیشتر
بیماری اشتارگات چیست

بیماری اشتارگات چیست

بیماری اشتارگات یکی از انواع بیماری های چشمی می باشد که دارای عوارض خود است. در این مقاله با راه های پیشگیری و درمان بیماری اشتارگات بیشتر آشنا خواهید شد
بیشتر
پس از جراحی پلک و عمل لیزیک چه مراقبت هایی لازم است؟

پس از جراحی پلک و عمل لیزیک چه مراقبت هایی لازم است؟

یکی از جراحی های بینایی که در سال های اخیر از طرفداران زیادی برخوردار بوده، عمل جراحی پلک و همینطور لیزیک چشم بوده است که در گزارش می خواهیم با مراقبت هایی که بعد از این دو جراحی باید انجام شود، مطالبی را ارائه دهیم.

بیشتر
آشنایی کامل با تزریق بوتاکس به زیر چشم

آشنایی کامل با تزریق بوتاکس به زیر چشم

بوتاکس را می توان یک جراحی غیر تهاجمی و بدون خطر دانست که باعث جوان تر شدن و زیبا تر نشان دادن چهره شما می شود.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I