دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آشنایی با لنز نرم و سخت و تفاوت های بین این دو

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :29 تیر ، 1398
آشنایی با لنز نرم و سخت و تفاوت های بین این دو

آشنایی با لنز نرم و سخت و تفاوت های بین این دو

امروزه به دلایل گوناگونی افراد از لنز ها استفاده می کنند از این رو می توان لنز ها را به دو دسته لنز سخت و لنز نرم دسته بندی کرد که لنز سخت و لنز نرم هر کدام دارای ویژگی و فواید ی هستند و البته به صورت کلی دارای تفاوت هایی نیز می باشد که در این مقاله به توضیح لنز سخت و لنز نرم می پردازیم.

لنز سخت چگونه لنزی است؟ 

لنز ها انواع گوناگونی دارند که لنزهای سخت یکی از پرطرفدار ترین نوع لنز در بین افراد می باشند چرا که لنز های سخت به خوبی می توانند آستیگمات چشم را پوشش دهند و علاوه بر آن برای افرادی که با مشکل نامنظمی قرنیه مواجه هستند بسیار مفید می باشند البته لنز های سخت برای چنین افراد و همچنین افرادی که دارای قوز قرنیه هستند میدان دید خوبی را فراهم می کنند که میزان کیفیت به مراتب از عینک بهتر است.

لنز سخت چگونه لنزی است؟

نکته مهم در خصوص استفاده از لنز سخت:

لنز سخت دارای شرایطی مخصوصی است و افراد قبل از استفاده باید این موارد بدانند و به چندین توصیه توجه نمایند.

•باید همواره مایع مخصوص لنز سخت را در جا لنزی ریخته و سپس لنز را درون آن قرار دهید به هیچ عنوان لنز را بدون مایع مخصوص نباید نگهداری کرد.
•قبل از قرار دادن لنز در چشم باید لنز را با سرم شست و شوی مخصوص ضد عفونی کنید این کار از این جهت حائز اهمیت است که لنز به راحتی می تواند سبب حساسیت و بروز مشکل برای چشم مصرف کننده شود.
•در طول روز ، زمانی که لنز بر چشم دارید حتما بین 3 تا 4 مرتبه از قطره چشم مخصوص که پزشک تجویز کرده است استفاده نمایید.
•حتما در نظر داشته باشید 5 دقیقه قبل و بعد از گذاشتن و برداشتن لنز از چشم، چشم را با استفاده از قطره تجویز شده شست و شو دهید تا ضد عفونی شوند.
•نحوه استفاده از لنز سخت و لنز نرم در روز های ابتدایی بسیار مهم می باشد در حقیقت باید روز اول یک ساعت از لنز استفاده کرد و به ترتیب هر روز میزان استفاده را افزایش داد.
•هرگز با لنزهای سخت به استخر، حمام و رختخواب نروید چرا که احتمال پارگی و آسیب به چشم بسیار بالا است.
نکته : در صورت داشتن هرگونه مشکل و ناراحتی حتما به پزشک مربوطه مراجعه نمایید.
•پس از تحویل گرفتن لنز جهت معاینه به مدت دو هفته به صورت مداوم و مستمر به پزشک مراجعه نمایید.

لنز نرم چیست؟

جنس لنز نرم از جنس پلاستیک پلیمری بسیار نازکی می باشند و به گونه ای طراحی شده اند که با چشم بسیار هم خوانی دارند لنز های نرم به اکسیژن اجازه عبور و رسیدن به قرنیه را می دهند بدین دلیل افراد در استفاده از لنز نرم احساس راحتی بیشتری دارند. از لنز های نرم برای رفع آستیگمات خفیف تا متوسط می توان استفاده کرد. البته لنز سخت و لنز نرم هر دو برای تصحیح آستیگماتی کاربرد دارند ولی باید زیر نظر پزشک متخصص از آنها استفاده کرد.

لنز نرم چیست؟

تفاوت لنز سخت و لنز نرم:

•لنز های سخت به لنز های انعطاف ناپذیر و لنز های نرم به لنز های انعطاف پذیر شهرت دارند بدین دلیل است که افراد در استفاده از لنز های نرم به مراتب نسبت به لنز های سخت احساس تری دارند.
•لنز های نرم تنها می توانند آستیگمات خفیف و متوسط را تصحیح نماید و اگر درجه آستیگماتی بالا باشد استفاده از لنز نرم کمکی به فرد نمی کند و در این خصوص فرد باید از لنز های سخت استفاده نماید.
•لنز های نرم به دلیل بالا بودن درجه انعطاف پذیری که دارند اکسیژن را به راحتی از خود عبور می دهند تا به قرنیه برسد در حالی که لنز های سخت مانع عبور اکسیژن می شود این نکته از دو جهت بسیار اهمیت دارد.

1.نیاز قرنیه به اکسیژن
2.کاهش عمر لنز نرم به دلیل عبور اکسیژن از خود

تفاوت لنز سخت و لنز نرم:

مطالب مربوط با آشنایی با لنز نرم و سخت و تفاوت های بین این دو
8 دلیل برای اینکه چرا باید خیلی زود جراحی لیزیک انجام دهید

8 دلیل برای اینکه چرا باید خیلی زود جراحی لیزیک انجام دهید

دلایلی وجود دارد که باید برای جراحی لیزیک عجله نمایید و این عمل جراحی را به تعویق نیاندازید. با ما همراه باشید تا با این دلایل آشنا شوید.
بیشتر
پس از جراحی پلک و عمل لیزیک چه مراقبت هایی لازم است؟

پس از جراحی پلک و عمل لیزیک چه مراقبت هایی لازم است؟

یکی از جراحی های بینایی که در سال های اخیر از طرفداران زیادی برخوردار بوده، عمل جراحی پلک و همینطور لیزیک چشم بوده است که در گزارش می خواهیم با مراقبت هایی که بعد از این دو جراحی باید انجام شود، مطالبی را ارائه دهیم.

بیشتر
گلوکوم مادرزادی چیست و راه های درمان آن کدام است

گلوکوم مادرزادی چیست و راه های درمان آن کدام است

گلوکوم مادرزادی چیست و چه علایم و عوارضی را دارد؟ امروزه بسیاری از افراد و والدین به دنبال پاسخ مناسبی برای سوال گلوکوم مادرزادی چیست هستند. 
بیشتر
آشنایی با روش های پیشگیری از آب سیاه

آشنایی با روش های پیشگیری از آب سیاه

آب سیاه چشم یا گلوکوم از جمله بیماری های خطرناک چشمی محسوب می شود که در صورت ابتلا و عدم درمان به موقع می تواند در مدت نسبتا کوتاهی موجب نابینایی فرد گردد.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I