دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی
میانگین امتیاز کاربران به این صفحه :
 |  امتیاز 3/3 از 5 (از 1212 رای)

عوارض جانبی استفاده از قطره سایکلوپلژیک در چشم

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1398/06/20
عوارض جانبی استفاده از قطره سایکلوپلژیک در چشم
مطالب مربوط با عوارض جانبی استفاده از قطره سایکلوپلژیک در چشم

عوارض جانبی استفاده از قطره سایکلوپلژیک (Cycloplegic) در چشم 

قطره سایکلوپلژیک یک قطره چشمی است که به طور موقت عصب های مویی مژگان چشم را فلج می کند و چشم پزشکان برای معاینه و تشخیص دقیق بیماری ها از آن استفاده می کنند.هنگامی که این عصب های مویی مژگان فلج می شود، چشم به هیچ عنوان نمی تواند روی اجسام نزدیک و دور تمرکز کند که این کار به پزشک کمک می کند که توان خطای انکساری را به طور دقیق اندازه گیری نماید.
تجویز مقدار استفاده از این قطره در هر بیمار متفاوت می باشد.استفاده از این قطره در کودکان و بزرگسالن برای تشخیص بهتره بینایی و دور از خطا استفاده می شود.قطره چشمی سایکلوپلژیک بسته به اندازه مورد استفاده برای بیمار، باعث تاری دید بین 2 ساعت تا 48 ساعت می گردد.
استفاده از قطره سایکلوپلژیک میتواند به پزشک در تشخیص مشکلات بینایی کمک نماید مثلا کسانی که می خواهند عمل لیزیک چشم را انجام دهند، استفاده از این قطره به پزشکان کمک می کند تا برای عملی که می خواهند انجام دهند آسیب های چشمی را به طور دقیق بدون خطا اندازه بگیرند تا بتوانند یک عمل خوب و دقیق انجام دهند.

چکاندن قطره در چشم
استفاده از قطره چشمی سیکلوپلژیک بعد از عمل جراحی 

قطره چشم سایکلوپلژیک برای منبسط کردن مردمک چشم استفاده می شود که به پزشک کمک می کند تا بتواند طی معاینه چشم، قسمت های داخلی چشم را به خوبی مشاهده کند. این کار برای معاینه سلامت کلی چشم انجام می شود. بسیاری از این قطره های منبسط کننده در درجه اول برای بزرگ تر شدن مردمک چشم مورد استفاده قرار می گیرد اما عوارض جانبی چون تاری دید موقت را برای بیمار به ارمغان می آورد.
از قطرات چشم سایکلوپلژیک نیز برای کمک به کم شدن درد برای بیمار در شرایط خاص هم استفاده می شود. مخصوصا زمانی که در چشم التهاب وجود دارد، ممکن است مژگان چشم باعث اسپاسم شود و درد ایجاد کند تجویز قطره چشم سایکلوپلژیک به طور موقت بدنه مژگان را فلج می کند و چشم را تا حدی آرام می کند و درد بیمار بسیار کم می شود.
 گاهی اوقات بعد از عمل نیز برای قرار دادن عنبیه چشم در حالت استراحت نیز استفاده می شود. همچنین برای مدیریت التهاب چشم بعد از عمل نیز مفید می باشد.

معاینه چشم بیمار توسط چشم پزشک با دوربین مخصوص
بررسی برخی عوارض جانبی قطره سیکلوپلژیک

برخی از عوارض جانبی احتمالی در استفاده از این قطرات چشمی وجود دارد که در صورت تحریک چشم در معاینه چشم برای بیمار مشکلاتی ایجاد می کند که با هم چند مورد را بررسی می کنیم .
استفاده از این دارو باعث تاری دید موقت برای چند ساعت در بیمار می شود. از آنجا که این قطره به طور موقت بدنه ی مژگان شما را فلج می کند، شما توانایی تمرکز روی اشیاء، تمرکز در خواندن و نوشتن را از دست خواهید داد. برای بعضی از بیماران پارگی مویرگی یا ایجاد قرمزی در چشم می شود. استفاده از این دارو در بیماران مبتلا به گلوکوم یا آب سیاه خطرناک است و ممکن است فشار زیادی در چشم ایجاد کند و برای بیماران این فشار بسیار خطرناک می باشد.
قطرات چشم سایکلوپلژیک برای استفاده کوتاه مدت یا موقت، عوارض زیادی ندارد و به سرعت بهبود پیدا می کند، ولی قطر های دور چشم مانند آتروپین وقتی در مدت طولانی استفاده شود ممکن است علائم بیشتری در چشم ایجاد کند مثل خشکی دهان، تب، واکنش های آلرژیک، افزایش ضربان قلب، توهم و گرفتگی صورت و... را بیمار تجربه می کند.
البته این عوارض بسیار نادر است ولی باید جانب احتیاط رعایت شود. استفاده از قطره چشمی سایکلوپلژیک در کودکان، باید با اقدامات احتیاطی ویژه انجام شود و حتما توسط چشم پزشک تجویز شود.

نمای چشم یک خانم

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه می باشد