دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آیا جراحی لیزیک می تواند شما را کور کند

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :14 بهمن ، 1398
آیا جراحی لیزیک می تواند شما را کور کند

آیا جراحی لیزیک می تواند شما را کور کند

جراحی لیزیک یک جراحی نسبتا کم خطر و موفق محسوب می شود.اگرچه ممکن است عوارضی ایجاد کند ولی باعث کوری نمی شود.طبق گزارش هایی که انجام شده هیچ مورد کوری ناشی از جراحی لیزیک گزارش نشده و میزان موفقیت این عمل بیش از 96 درصد می باشد.قبل از تصمیم گیری در مورد مناسب بودن لیزیک، با یک چشم پزشک متخصص مشورت کنید تا برایتان از خطر های احتمالی که برایتان ممکن است پیش آید، بگوید.مراقبت های پس از جراحی خیلی مهم است و ممکن از عوارض جدی برایتان داشته باشد.انتخاب جراح مناسب و پیروی از پروتکل های درمانی می تواند نتایح لیزیک را تا حدودی زیادی بهبود ببخشد.

معاینه چشم توسط چشم پزشک

عوارض نادر جراحی لیزیک 

شورای جراحی چشم پزشکی آمریکا اعلام کرده است که 90 درصد افرادی که عمل لیزیک را انجام می دهند، از این عمل بسیار راضی هستند و به بینایی 20/20 می رسند.جراحی لیزیک می تواند عوارض جانبی بالقوه ای داشته باشد و برخی از رعایت نکردن نکات بعد از عمل می تواند باعث بروز یک عارضه منفی در چشم شود.
گفته می شود عوارض ناشی از جراحی مثل عفونت ممکن است باعث از بین رفتن بینایی و نابینایی فرد شود.طبقه گزارش هایی که شده افرادی که بینایی آنان خیلی ضعیف می باشد و دید آن ها 20/200 یا بدتر می باشد، دراین افراد عمل لیزیک نتیجه معکوس دارد و باعث کاهش بیشتر بینایی می شود و در این افراد عمل لیزیک اکثرا نتیجه بخش نیست. با این وجود خطر این جرایی خیلی کم می باشد و میزان موفقیت در لیزیک بسیاربالا است و عوارض آن به طور قابل توجهی نادر است.

 چشم و نور لیزر

جراحی آب مروارید یکی از موفق ترین و رایج ترین روش های جراحی لیزیک است.در این روش خیلی نادر است که  فرد چند خط دید را در نمدار دید خود از دست بدهد.از بین رفتن بینایی یک عارضه نادر در لازک است که کمتر از یک درصد اتفاق می افتد.عوارض شایع آن بیشتر اختلالات موقت بینایی مانند درد و فشار و کاهش دید می باشد.

عوارض ناشی از جراحی معمولا به مسائل ثانویه مربوط است نه خود جراحی.به عنوان مثال در صورت رعایت نکردن مراحل مراقبه بعد از عمل، ممکن است عفونت هایی رخ دهد که منجر به عوارض جدی از جمله کوری شود. مهم ترین نکات پس از انجام عمل می باشد و باید مراقبت های پس از عمل به خوبی انجام شود.

هرچه میزان آسیب چشمی در عمل بیشتر باشد عوارض پس از جراحی نیز بیشتر است و نیاز به مراقبت بیشتری دارد.جراحی لیزیک برای آستیگماتیسم نیاز به دقت بیشتر دارد و خطرات این جراحی نیز بیشتر است میزان موفقیت در این عمل نسبت به بقیه کمتر می باشد.

با گذشت سالها و تغییراتی که در روش های جراحی لیزیک و تقویت و پیشرفت علم و تکنولوژی انجام شده، اثر بخشی آن افزایش و عوارض آن کاهش داشته است.کاهش بینایی در فناوری های گذشته رایج تر بود ولی الان به لطف تکنیک های دقیق این اثر به شدت نادر می باشد.فناوری و علم لیزیک باز هم در حال پیشرفت می باشد و ایمن بود و خطرات احتمالی آن به صد در صد موفقیت، در آینده نزدیک خواهد رسید .

معاینه چشم توسط دستگاه های چشم پزشکی


مطالب مربوط با آیا جراحی لیزیک می تواند شما را کور کند
در دوران ویروس کرونا استفاده از لنز بهتر است یا عینک؟

در دوران ویروس کرونا استفاده از لنز بهتر است یا عینک؟

استفاده از لنز یا عینک در دوران کرونا چگونه است؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا راجع به استفاده از لنز یا عینک در دوران کرونا مطالبی را بیان کنیم.
بیشتر
نکاتی برای انجام غربالگری شبکیه در دیابت

نکاتی برای انجام غربالگری شبکیه در دیابت

تست غربالگری شبکیه در دیابت نوع یک امری مهم برای افراد مبتلا به این بیماری می باشد. زنان باردار باید غربالگری شبکیه در دیابت را تحت نظر پزشک انجام بدهند.
بیشتر
تست شیرمر چیست و چگونه انجام می شود

تست شیرمر چیست و چگونه انجام می شود

تست شیرمر و روش های انجام آن از جمله کاربردی ترین آزمایش ها در تشخیص خشکی چشم است. در این مقاله به معرفی تست شیرمر و روش های انجام آن می پردازیم.
بیشتر
آنژیوگرافی چشم چیست

آنژیوگرافی چشم چیست

آنژیوگرافی چشم را می توان یکی از روش های تشخیصی نام برد که متخصصان چشم پزشک برای شناخت تغییرات چشمی و تشخیص بیماری استفاده می کنند
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I