دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آشنایی با لنزهای مدرن عینک ضد بخار و ضد آب

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :31 شهریور ، 1398
آشنایی با لنزهای مدرن عینک ضد بخار و ضد آب

انواع لنزهای مدرن و ضد بخار و ضد آب عینک ها

امروزه پیشرفت دنیای تکنولوژی پای خود را به تولید انواع لنزها و شیشه های عینک نیز باز کرده و به همین خاطر است که انواع لنزهای مدرن عینک را می توانید در بازار ببینید و انتخاب کنید. ولی سؤال اینجاست که تفاوت این لنزهای مدرن عینک در چیست و بر چه مبنایی باید آن ها را به لنزهای قدیمی ترجیح داد. همچنین باید چه چیزهایی را در زمان خرید شیشه های مدرن عینک در نظر گرفت و بعد دست به انتخاب زد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع لنزهای مدرن، ضد بخار و ضد آب آشنا کنیم.

ویژگی های لنزهای شیشه ای

لنزهای عینک در گذشته، بر خلاف لنزهای مدرن عینک امروزی، بیشتر از جنس عدسی های شیشه ای ساخته می شدند که این عدسی ها می توانست ساده یا فتوکروم باشد. مهم ترین ویژگی عدسی های شیشه ای در این است که ضخامت و حجم کمتری را اشغال می کنند. ولی در عوض وزن بیشتری نسبت به شیشه های مدرن امروزی دارند. همچنین شیشه ها در برابر خش گرفتن مقاومت بیشتری از خود نشان می دادند که این نیز یکی از ویژگی های ممتاز آن ها بود. تفاوت عدسی های فتوکروم با عدسی های ساده نیز در این بود که در شیشه این عدسی ها، از ترکیب شیمیایی بهره برده می شود که در برابر نور، تجزیه شده و در نتیجه شیشه عینک تغییر رنگ داده و تیره می شود. این موضوع برای کسانی که نسبت به نور زیاد خورشید حساس هستند، بسیار مفید است.

لنزهای شیشه ای

لنزهای شیشه ای

معرفی لنزهای مدرن عینک

در برابر لنزهای شیشه ای گذشته، امروزه نوع جدیدی از لنزها به بازار عرضه شده اند که جنس اصلی آن ها از مواد پلیمری و اصطلاحاً پلاستیک است. این لنزها سبک تر از عدسی های شیشه ای هستند، ولی در عوض حجم بیشتری را اشغال می کنند. استفاده از لنزهای مدرن عینک حسن های بسیاری دارد و ویژگی های خوبی را به عینک های مدرن اضافه کرده است. به همین خاطر اغلب افراد تمایل بیشتری به استفاده از لنزهای پلاستیکی مدرن دارند.

آشنایی با ویژگی لنزهای مدرن عینک های آب گریز

مهم ترین ویژگی لنزهای مدرن عینک این است که میزان خطای دید در عدسی های پلیمری به حداقل میزان ممکن می رسد. این موضوع سبب می شود که از تمامی سطوح عدسی بتوانید تصاویر را بدون مشکل و انحناء خاص ببینید. ویژگی دیگر این عدسی ها وزن سبک تر و ظرافت بیشتر آن است که به زیبایی عینک های مدرن کمک بسیاری کرده است. این موضوع برای کسانی که به طور پیوسته باید از عینک استفاده کنند، نکته مهمی به شمار می رود. همچنین به خاطر فشردگی بیشتر و سطح پیوسته، این عدسی ها زمانی که بخار آب روی آن ها می نشیند، خاصیت آب گریزی خود را نمایان می کنند. ضمن اینکه برای مقابله با خش گیری شیشه، از لایه ای محافظ در سطح آن ها استفاده می شود، که علاوه بر این عدسی را در برابر بازتاب نور آفتاب نیز مقاوم می کند. 

لنز های مدرن برای عینک

لنز های مدرن برای عینک

آشنایی با انواع عدسی های مدرن پلیمری

عدسی های پلیمری مدرن عینک به طور کلی به سه شکل ساده، آنتی رفلکس و عدسی های فتوکروم تولید می شوند. البته می توان در یک عدسی هم از خاصیت آنتی رفلکسی و هم فوتوکرومی نیز بهره برد. عدسی های فتوکروم و ساده در لنزهای مدرن عینک تقریباً شبیه به عدسی های شیشه ای عمل می کنند. فقط تنها وجه تمایزشان همان سبکی بیشتر و خطای دید پایین تر است. دیگر ویژگی ممتاز این عدسی ها اما در رابطه با عدسی های آنتی رفلکس وضع متفاوت است.

عدسی های مدرن آنتی رفلکس یکی از جدیدترین مدل های عدسی بازار است. این عدسی ها علاوه بر ظاهر زیباتر دارای پوشش محافظی هستند که دید بهتری را به خریدار می دهد. میزان خطای دید و بازتاب نور در عدسی های آنتی رفلکس به میزان ناچیزی می رسد. ضمن اینکه در برابر اشعه فرابنفش خورشید نیز مقاوم است. همچنین این لایه محافظ عدسی مدرن عینک شما را در برابر ذرات گرد و غبار نیز مقاوم می کند.

اگر قصد خرید عدسی های مدرن عینک را دارید، اولین قدم این است که به دکتر چشم پزشک مراجعه نمایید و سپس قبل از هر چیز دیگری درباره ویژگی های آن، کشور و شرکت سازنده و دیگر موارد به خوبی تحقیق کنید. امروزه شرکت های بسیاری در این زمینه فعالیت می کنند.

 
مطالب مربوط با آشنایی با لنزهای مدرن عینک ضد بخار و ضد آب
مهم ترین دلایل شایع کم بینایی و نابینایی

مهم ترین دلایل شایع کم بینایی و نابینایی

از دلایل شایع کم بینایی می توانیم به ابتلا افراد به بیماری های مربوط به چشم اشاره کنیم که بخش مهمی از دلایل شایع کم بینایی را به خود اختصاص داده اند.
بیشتر
نکات مهم در خرید لنز چشم

نکات مهم در خرید لنز چشم

به هنگام خرید لنز چشم نکات مهمی وجود داشته که باید به هر یک از آنها توجه داشته باشید تا دچار آسیب به چشم و خطرات جبران ناپذیر نشوید.
بیشتر
آشنایی با دارو های غیر استروئیدی در عمل کاتاراکت

آشنایی با دارو های غیر استروئیدی در عمل کاتاراکت

در زمان قبل، حین و بعد از عمل کاتاراکت از دارو های مختلفی از جمله آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد التهابی استروئیدی و غیراستروئیدی، مسکن ها و ... استفاده می شود.
بیشتر
تشخیص بد رنگ بینی یا کور رنگی و راه های درمان آن

تشخیص بد رنگ بینی یا کور رنگی و راه های درمان آن

تشخیص بد رنگ بینی یا کور رنگی راه های مختلفی دارد. مهمترین روش برای تشخیص بد رنگ بینی یا کور رنگی، روش صفحات آزمون ایشی ها را می باشد.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I