دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی
میانگین امتیاز کاربران به این صفحه :
 |  امتیاز 2/4 از 5 (از 1207 رای)

جراحی قرنیه چشم با آندوسکوپی چیست و چگونه انجام می شود

گردآوری شده توسط : تیم تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1398/09/04
جراحی قرنیه چشم با آندوسکوپی چیست و چگونه انجام می شود
مطالب مربوط با جراحی قرنیه چشم با آندوسکوپی چیست و چگونه انجام می شود

جراحی قرنیه چشم با آندوسکوپی

با توجه به جایگاه علم ایران پس از انقلاب در عصر حاضر بسیاری از فوق تخصص های فعال چشم در کشور ایران توانسته اند با کمک گرفتن از روش جراحی قرنیه چشم با آندوسکوپی، این امر را بدون ایجاد عمل باز و وجود هر گونه بخیه ای انجام دهند. امروزه پزشکان مجرب ایرانی سعی کرده تا با انجام جراحی قرنیه چشم توسط آندوسکوپی از اعزام درصد بالایی از بیماران به خارج از کشور جلوگیری به عمل آورند.
جراحی قرنیه چشم
شفاف ترین قسمتی که در جلوی چشم قرار دارد قرنیه بوده که در پشت آن عنبیه که قسمت رنگی چشم است وجود دارد. در واقع قرنیه از ورود بسیاری از عفونت ها و بیماری ها به چشم جلوگیری می کند که ممکن است در اثر ضربه، سوختگی های شیمیایی، بیماری های متعدد و... شفافیت قرنیه از بین رفته و در دریافت نور و تصاویر اختلالی به وجود آید که در این صورت قرنیه نیاز به عمل جراحی دارد. افرادی که نیازمند جراحی قرنیه چشم با آندوسکوپی هستند بدون شک دچار تاری دید بوده و ممکن است قرنیه ی آنها شکل منظم خود را از دست داده باشد و یا اینکه نور سبب آزار دادن آنها شده و ریزش اشک را به همراه داشته باشند. در برخی اوقات بیشترین جراحی قرنیه چشم با آندوسکوپی مربوط به افرادی می باشد که در اطراف قرنیه و البته حجم چشم ترشح چرکی دیده شود. پارگی قرنیه چشم شایع ترین بیماری قرنیه است که تنها درمان آن توسط جراحی قرنیه چشم انجام می شود. نظر متخصص جراح چشم این است که قوز قرنیه و تب خال چشمی جزء بیماری های چشمی بوده که تنها قرنیه را مورد عمل جراحی قرار می دهد.

قرنیه چشم

چگونگی عملکرد آندوسکوپی در جراحی قرنیه چشم چیست؟

دستگاه آندوسکوپ شامل یک میله ی بلند و نازکی بوده که ضخامت میله بیش از ۴ میلی متر نمی باشد و البته طراحی آن به گونه ای است که در این ۴ میلی متر یک دوربین و یک منشور تعبیه شده است تا بتوانند پزشکان در زوایای مختلف نتایج کار را ببینند. نور محل توسط فیبرهای نوری تامین شده و لنزهای موجود در میله ایجاد درشت نمایی می کنند پس بنابراین چگونگی عملکرد آندوسکوپی در جراحی های چشمی به دلیل وجود دوربین، منشور، نور و لنز می باشد. برای جراحی قرنیه چشم با آندوسکوپی لازم است بدانید در انتهای این لوله باریک و بلند مانیتوری کار سازی شده که تمامی تصاویر به کمک یه منبع تغذیه قابل مشاهده خواهند بود. از این طریق متخصصان چشم پزشک متخصص در جراحی قرنیه چشم با آندوسکوپی قادر هستند ریز ترین تصاویر را در چشم مشاهده نموده و به سهولت عمل جراحی را انجام دهند.

جراحی قرنیه چشم با آندوسکوپی

در حال حاضر بسیاری از فوق تخصصین ایرانی توانسته اند هر گونه مشکلات چشمی را بدون برش و عمل جراحی با کمک گرفتن از دستگاه های پیشرفته ی آندوسکوپی بدون وجود هیچ بخیه و خونریزی انجام دهند. زیرا در این نوع جراحی های قرنیه چشم و البته سایر مشکلات چشمی دیگر به کمک دستگاه آندوسکوپی تنها به قسمت های مورد نظر کار داشته و به سایر بافت های اطراف آن هیچ لطمه ای وارد نخواهد شد. در واقع پزشکان در جراحی قرنیه چشم با آندوسکوپی سعی کرده تا راهی میانبر را بروند. با ورود دستگاه آندوسکوپی تحول عظیمی در انجام جراحی های قرنیه چشم و سایر بیماری های چشمی ایجاد شده است به طوری که محدوده ی کاربرد آندوسکوپی در انواع جراحی ها بسیار گسترده شده است. در جراحی قرنیه چشم  که شایع ترین نوع جراحی با آندوسکوپی می باشد از عمل باز جلوگیری به عمل آمده و همچنین زخم های ایجاد شده در مدت زمان کمتری ترمیم خواهد شد و هیچ گونه بخیه ای در چشم وجود نخواهد داشت که بیمار در پی آن کشیدن بخیه را به همراه داشته باشد. آندوسکوپی چنان کارآمد و  بازدهی بالایی داشته که زمینه را برای جراحی های بزرگسالان و کودکان به آسانی برای بسیاری از پزشکان  مهیا ساخته است به طوری که امروزه با مهارت یافتن کار با دستگاه آندوسکوپی چشم پزشکان بسیاری توانسته جراحی های بی نظیری را در مورد جراحی قرنیه چشم، مسدود شدن اشک چشم، قوز قرنیه، رفع نمودن آب مروارید و.. را انجام دهند.

جراحی قرنیه چشم

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه می باشد