دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

قوز قرنیه چیست و راه های درمان آن کدام است

گردآوری شده توسط : تیم تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1398/09/04
قوز قرنیه چیست و راه های درمان آن کدام است
مطالب مربوط با قوز قرنیه چیست و راه های درمان آن کدام است

قوز قرنیه و درمان آن

یکی از بیماری های کمتر شناخته شده پزشکی که تشخیص آن توسط بیمار به راحتی امکان پذیر نیست، بیماری قوز قرنیه می باشد. این دست از افراد معمولا با مشکل کاهش بینایی درگیر هستند. اگر شما هم اطلاعات چندانی در این مورد ندارید و می خواهید بیشتر با این بیماری آشنا شوید، توصیه می کنیم با ما همچنان همراه باشید.

قوز قرنیه چیست؟

همان طور که از نام این بیماری مشخص است، قوز قرنیه یا کراتوکونوس از جمله بیماری های مربوط به قرنیه چشم بوده که معمولا در دوران نوجوانی و یا در دهه سوم زندگی ایجاد می شود. افرادی که به بیماری قوز قرنیه مبتلا هستند، قرنیه شان نازک شده و معمولا تغییر شکل می دهد. این مشکل می تواند در یک یا هر دو چشم بیمار ایجاد شود. ولی به طور متوسط هر دو چشم درگیر این بیماری می شوند. البته شدت و میزان رشد بیماری در هر دو چشم یکسان نیست. معمولا برآمدگی و تغییر شکل قرنیه به شکل مخروطی شکل است و از حالت کروی و گرد خود خارج می شود. در افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، انکسار و شکست نور هنگام ورود به چشم دچار مشکل شده و در نهایت باعث اختلال در بینایی فرد می شود. معمولا بروز این بیماری در افرادی که سابقه چنین بیماری را در خانواده شان دارد، بیشتر دیده می شود. قطعا تشخیص زود هنگام این بیماری می تواند از پیشرفت آن جلوگیری کرده و فرد در سنین ابتدایی درگیر شدن به این بیماری درمان شود. البته راه های درمان بسیار زیادی برای این بیماری وجود دارد که در ادامه به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

قوز قرنیه

علل و علائم قوز قرنیه

در سال های اولیه ایجاد این بیماری در فرد، معمولا علائم و نشانه ها به روشنی نمایان نمی شوند. افرادی که شماره عینک آن ها مکررا و با فاصله زمانی کم تغییر می کند، از کاندیداهای اصلی این بیماری هستند. همچنین این بیماری ریشه ژنتیکی نیز دارد و افرادی که یک یا چند نفر از خانواده شان به این بیماری دچار هستند، ممکن است، از این بیماری رنج ببرند. کاهش دید شدید در این بیماری به وضوح دیده می شود که در معاینات اولیه ممکن است به اشتباه دیگر بیماری های چشمی نظیر ضعیف شدن چشم ها و یا آستیگماتیسم تشخیص داده شوند. جالب است بدانید که قوز قرنیه ممکن است با دیگر بیماریها نظیر اتیوپی یا حساسیت همراه باشد. پس حساسیت های بهاره، آسم، کهیر و ... را دست کم نگیرید. این بیماری ها ممکن است علائمی از ایجاد قوز قرنیه باشند. همچنین استفاده از لنز های تماسی و مالش چشم با دست، می توانند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند.

راه های درمان قوز قرنیه

برای درمان قوز قرنیه روش های بسیار زیادی وجود دارد که بنا به تشخیص پزشک متخصص روش بهتر اعمال می شود. در نوع خفیف این بیماری معمولا پزشک متخصص چشم به شما استفاده از عینک یا لنز را توصیه می کند. اما در مراحل پیشرفته تر این بیماری معمولا استفاده از لنزهای سخت با قابلیت نفوذ گاز توصیه می شود. در مواردی که حتی استفاده از لنزهای سخت هم چاره کار نیست، راهکار باقی مانده عمل جراحی پیوند قرنیه می باشد. از جمله روش های درمان با عمل جراحی می توان به عمل قرار دادن حلقه در داخل قرنیه در بیماری های خفیف، کمک به دید بهتر با عینک است. این روش معمولا به بیمارانی توصیه می شود که عینک تاثیری در دید آن ها نداشته و قرار دادن لنز در چشم نیز برایشان مقدور نیست. روش دیگر عمل جراحی پیوند قرنیه است که تعداد کمی از بیماران به این عمل نیاز دارند. معمولا این عمل سلامتی کامل را به بیماران باز می گرداند و در بیماری های شدید استفاده می شود. علاوه بر این ها عمل جراحی دیگری با نام عمل پیوند متقاطع بین کلاژن های قرنیه وجود دارد که باعث می شود، فرد دیگر نیازی به عمل جراحی پیوند قرنیه احساس نکند.

درمان قوز قرنیه

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 2/8 از 5 (از 174 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه