دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی
میانگین امتیاز کاربران به این صفحه :
 |  امتیاز 3 از 5 (از 1201 رای)

توسعه در تصویربرداری طولی غیرتهاجمی از چشم جنین

گردآوری شده توسط : تیم تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1398/09/06
توسعه در تصویربرداری طولی غیرتهاجمی از چشم جنین
مطالب مربوط با توسعه در تصویربرداری طولی غیرتهاجمی از چشم جنین

تصویر برداری طولی غیر تهاجمی از چشم جنین در حال توسعه

طبق مقاله ای که در زیست شناسی و پزشکی تجربی منتشر شده است، گزارش می دهد که می توان از تکنیک های تصویر برداری غیر تهاجمی برای مطالعه پیشرفت چشم استفاده کرد. این تحقیق توسط محققین چشم پزشکی و مهندسی در دانشگاه چشم پزشکی شیکاگو انجام شده است. این تحقیق در آزمایش در موش ها ثابت کرده است که توموگرافی (تصویر برداری سه بعدی) و انسجام نوری و آنژیو گرافی می تواند برای نظارت و پیشرفت سیستم مجرای چشم استفاده شود.

سیستم مجرای زجاجیه چشم HVS (hyaloid vascular system) یک سیستم گردش خون گذرا است که چشم جنین از آن تغذیه می می کند. با پیشرفت مجرای شبکیه چشم، سیستم زجاجی چشم تحت یک برگشت خود به خودی قرار می گیرند. در انسان این برگشت کامل در رگرسیون HVS تا ماه پنجم بارداری رخ می دهد. ناهنجاری هایی که در HVS می تواند منجر به اختلالات چشم و کاهش بینایی شود.
با این وجو دانشی که دانشمندان در زمینه رگرسیون HVS بدست آورده اند به مطالعات آن ها پس از مرگ انسان بر میگردد که این مطالعات توضیحات کاملی از طبیعت اصلی و پیشرفت چشم در زمان رشد ارائه نمی دهد. تصویر برداری غیر تهاجمی طولی وضوح بالا از رگرسیون HVS درک بهتری از نقش و توسعه سیستم بینایی و ناهنجاری های چشمی در زمان بارداری ارائه می دهد.

بینایی

در مطالعات حاضر و امکان سنجی های انجام شده با استفاده از توموگرافی، انسجام نوری(OCT)، آنژیو گرافی(OCTA) برای تصویر برداری HVS چشم موش را بررسی کرده اند. OCT ز امواج نور برای گرفتن تصویر برداری مقطعی از چشم استفاده می شود و OCTA مستقیما رگ های خونی چشم تصویر برداری می کند.
اگر چه هر دو روش تصویر برداری به خوبی تثبیت شده است اما هیچکدام برای بررسی HVS استفاده نشده اند. استفاده هم زمان OCT و OCTA نشان دادن اختلال عملکرد فیزیولوژیکی قبل از رگرسیون مورفولوژیکی رخ می دهد، که این موضوع نشان می دهد که کاهش جریان خون به رگرسیون HVS کمک می کند.

مطالعات پزشکی برای مشکلات چشم

محققین این تحقیق، پیش بینی کرده اند تصویر برداری هم زمان OCT و OCTA در حیوانات و کشف بیماری ها و سیستم پیچیده رگرسیون HVS موثر باشد و همبستگی و پیشرفت نرمال چشم و شرایط غیر طبیعی چشم در HVS را نشان دهد.

استفاده هم زمان از توموگرافی، انسجام نوریOCT و آنژیوگرافی OCT در مطالعات سیستم مجرای زجاجی چشم در موش ها اطلاعات خوبی را در اختیار محققین قرار داد و آنها امیدوارند که بتواند از این فناوری در آینده، برای درک و پیشرفت طبیعی چشم جنین انسان و آسیب های موجود استفاده کنند.

جهت مطالعه بیشتر دانستنی های چشم پزشکی می توانید به وبسایت دکتر پورمازار، جراح و متخصص چشم پزشک، یکی از برجسته ترین پزشکان چشم در تهران، مراجعه کنید.

توموگرافی

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه می باشد