دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

ساخت بیومارکر برای درمان و ترمیم قرنیه توسط دانشمندان

گردآوری شده توسط : تیم تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1398/09/06
ساخت بیومارکر برای درمان و ترمیم قرنیه توسط دانشمندان
مطالب مربوط با ساخت بیومارکر برای درمان و ترمیم قرنیه توسط دانشمندان

ساخت بیومارکر برای درمان و ترمیم قرنیه

چشم یکی از حساس ترین و مهم ترین اعضا بدن انسان است که نیازمند مراقبت مدام می باشد و باید به این عضو حساس به شدت توجه داشت. آسیب به قرنیه یکی از رایج ترین مشکل های چشمی است و جز حساس ترین و رایج ترین جراحی های چشمی می باشند. در حال حاضر به لطف علم و دانشمندان این جراحی ممکن است یکی از جراحی و پیوند های امن تبدیل شود و از میزان حساسیت کاسته شود.

تیم فیزکدانان و محققان و چشم پزکان دانشگاه پلی تکنیک کیوتو، یک بیومارکر اختراع کرده اند که امکان ارزیابی کیفیت سلول های قرنیه را فراهم می کند پیش بینی می شود از این طریق، اثر گذاری به مدت طولانی تری هم مشاهده و بررسی کرد.
رهبر این گروه توضیح می دهد که پیوند قرنیه زمانی ضروری است که سلول های اندوتلیال قرنیه، به شدت کاهش می یابد و باعث ناپایداری در قرنیه می شود.

درمان قرنیه چشم

برای پیوند قرنیه نیاز به اهدا کننده برای درمان نیاز دارد. در سال 2009 یک گروه از چشم پزشک ها موفق به توسعه یک روش برای کشت سلول ها در یک ظرف شدند این سلول های جدید پس از تولید می توانند به چشم بیماران پیوند داده شود و قرنیه خود را به سلامت برساند.

این روش کشت سلولی دو مانع اصلی برای استفاده در اندازه وسیع دارد.

  1. کنترول کیفیت سلول ها قبل از تزریق
  2. تایید کارکرد آن ها در طولانی مدت

به طور معمول کیفیت سلول ها از طریق پروتئین ها و جریان سیانومتری بررسی می شود برای یک آزمایش تقریبا نیاز به 100000 سلول دارد که کنترول و تایید تمام این سلول ها کار چندان آسانی نیست و نیاز به تجربه و بررسی فراوانی دارد.

سلول های یک بافت دائما در حال تعامل با یکدیگر و حفظ حالت پایدار به نام هوموتاژیست هستند. مفهوم فلاسک کلوئید یک روش برای اندازه گیری تعاملات میکرو و نانو ذرات هستند که برای ارزیابی سلول های قرنیه مورد استفاده قرار می گیرند.
محاسبه و اندازه گیری تعاملات بین سلول های قرنیه به ما اجازه می دهد که یک ثابت اصلی برای ارتباط این سلول ها با هم یافت شود.
با بیومارکر پزشکان و محققان می تواند این بررسی را به طور دقیق انجام دهند و حتی برای بیماران که در شرایط حساسی هستند را با این روش ارزیابی کنند و تحت نظر بگیرند این روش دارای یک کاربرد بلقوه در پزشکی و یک اقدام پیشگیرانه و مداخله برای جلوگیری از شدید شدن بیماری در بیماران است.
محققان این پروژه امیدوارند که با تلاش هایی که در این زمنیه داشته اند علم پزشکی را احیا کنند و در آینده نزدیک با کمک این بیومارکر سلول های اپیتلیال و بافت ها را در اندازه بزرگ احیا کرد. عمل بیومکانیک قرنیه نیز می تواند از این بیومارکر کمک گرفته و بهتر انجام شود.

درمان و ترمیم قرنیه چشم

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 2 از 5 (از 31 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه