دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

تغییر رنگ چشم ها و عوامل موثر در آن

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1398/11/17
تغییر رنگ چشم ها و عوامل موثر در آن
مطالب مربوط با تغییر رنگ چشم ها و عوامل موثر در آن

آیا رنگ چشم تغییر می کند؟ چرا و چگونه؟

زمانی که می خواهید چهره فردی را توصیف کنید رنگ چشم به عنوان یکی از پارامترهای اصلی مطرح می شود چرا که چشم ها و رنگشان از مهم ترین عوامل در تمایز چهره افراد از یکدیگر می باشد. تغییر رنگ چشم ها امروزه به یکی از مباحث پر بحث در دنیای پزشکی و اینترنت مبدل شده است اما آیا تغییر رنگ چشم ها امکان پذیر است؟ در صورت مثبت بودن پاسخ این سوال چه عوامل و راهکارهای در تغییر رنگ چشم ها دخیل می باشند؟ در ادامه سعی می کنیم به این دو سوال به صورت علمی پاسخ دهیم.

آیا تغییر رنگ چشم ها امکان پذیر است؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم چه عواملی در تعیین رنگ چشم افراد موثر است به عبارت دیگر چه چیزی باعث به وجود آمدن رنگ های چشم متفاوت در افراد می شود.
عاملی که سبب به وجود آمدن رنگ چشم متفاوت در افراد می شود پروتئین و رنگدانه ای به نام ملانین است که در چشم و در قسمت عنبیه قرار دارد این پروتئین پس از به دنیا آمدن نوزادان رنگ چشم ها و همچنین رنگ پوست را تعیین می کند به طور کلی می توان گفت اکثر نوزادان با رنگ چشم قهوه ای به دنیا می آیند و در طول سال ابتدایی زندگی نوزادان ملانین موجود در عنبیه باعث تعیین رنگ چشم آن ها می شود به عبارتی می توان گفت که تغییر رنگ چشم نوزادان می تواند به دلیل ملانین موجود در عنبیه آنها باشد. اما چطور می توان پس از تثبیت رنگ چشم در دوران کودکی، رنگشان را در بزرگسالی نیز تغییر داد و یا چه عواملی باعث تغییر رنگ چشم می شوند.

جراحی تغییر رنگ چشم

تغییر رنگ چشم ها با استفاده از پرتو

همانطور که گفته شد مقدار ملانین موجود در عنبیه چشم سبب به وجود آمدن رنگ های چشم متفاوت می شود به این صورت که  مقدار کم ملانین در عنبیه سبب به وجود آمدن رنگ چشمی بین آبی و خاکستری شده، مقدار متوسط آن رنگ چشم ها را سبز و مقدار زیاد آن رنگ چشم ها را قهوه ای می کند، در روشی که اخیرا برای تغییر رنگ چشم مطرح شده است به استفاده از یک پرتو نوری و تاباندن آن به لایه ای از عنبیه که دارای مقادیر ملانین است سبب پوست ریزی لایه و کاهش ملانین می شود و به این ترتیب می توان رنگ چشم را تغییر داد؛ فکر می کنم متوجه شدید که در این روش فقط می توان رنگ چشم ها را از قهوه ای به آبی و سبز و از سبز به آبی تغییر داد چرا که هنوز روشی برای افزایش مقدار ملانین موجود در چشم وجود ندارد.

تغییر رنگ چشم ها

تغییر رنگ چشم با استفاده از جراحی

در این روش که با استفاده از جراحی و قرار دادن ایمپلنت در چشم و تعویض عنبیه، رنگ مورد علاقه فرد ارائه می شود که البته این روش هنوز مورد تایید بسیاری از انجمن های پزشکی در سراسر دنیا نمی باشد و می تواند خطراتی همچون عفونت چشم، زخم و حتی کوری تدریجی داشته باشد. در روش جراحی، دکتر چشم پزشک یک لنز رنگی را بین عنبیه و قرنیه قرار می دهد و همین عامل می تواند افزایش فشار به قرنیه و عنبیه شده و نابینایی فرد را در پی داشته باشد.

اثرات دارو در به وجود آمدن تغییرات رنگ چشم

بسیاری از تغییرات رنگی ناخواسته چشم در بزرگسالی به دلیل مصرف داروهایی خاص و عوارض جانبی آن ها است به عنوان مثال داروهایی که برای افراد مبتلا به بیماری گلوکوم تجویز می شود می تواند سبب تغییرات در رنگ چشم شده و رنگ چشم ها را تیره تر کند، قطره های لاتیس نیز می تواند سبب شود رنگ چشم ها تغییر کند از این قطره ها برای اهداف زیبایی و رشد مژه ها استفاده می شود بنابراین در استفاده از آن ها باید دقت نمایید.

دیگر عوامل موثر در به وجود آمدن تغییرات در رنگ چشم ها

افزایش سن: افزایش سن و پیرچشمی می تواند باعث تغییر رنگ چشم ها شده و سبب تیره تر شدن و یا به نوعی کدر شدن رنگ چشم ها شود با این وجود این عامل گستردگی نداشته و به ندرت رخ می دهد.
نور خورشید: قرار گرفتن طولانی مدت چشم ها در معرض نور مستقیم خورشید می تواند رنگ چشم ها را تحت تاثیر قرار داده و رنگ چشم ها را تیره تر کند.
بیماری های خاص: برخی از بیماری ها مانند تومورهای چشمی و سندروم هورنور می تواند رنگ چشم ها را تحت تاثیر قرار دهد.

عوامل موثر در تغییر رنگ چشم

    
امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/1 از 5 (از 128 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه