دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

بهترین انتخاب بین لنزهای تماسی و جراحی لیزیک و لازک چشم

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1398/12/12
بهترین انتخاب بین لنزهای تماسی و جراحی لیزیک و لازک چشم
مطالب مربوط با بهترین انتخاب بین لنزهای تماسی و جراحی لیزیک و لازک چشم

لنزهای تماسی بهتر است یا عمل لیزیک و لازک چشم؟

در طی سال های گذشته تعداد بیشماری عمل لیزیک و پی آر کی انجام شده است و اکثر بیماران به دنبال رهایی از وابستگی به لنزهای تماسی هستند. یکی از متداول ترین سوالات بیماران این است که "چرا جراحی چشم بهتر از ادامه استفاده از لنزهای تماسی است؟"
پاسخ بسیار واضح این است که استفاده نکردن از لنز خیلی راحت تر خواهد بود. با این حال دو دلیل قانع کننده و محکم برای این پرسش وجود دارد:

  1. ایمنی جراحی در مقابل استفاده از لنز
  2. هزینه جراحی لیزیک در مقایسه با هزینه لنزهای تماسی در دراز مدت

استفاده از لنز

ایمنی:

امروزه لیزیک و لازک همان چیزی نیست که 23 سال پیش هنگامی که رفع عیوب انکساری به روش FDA انجام می شد. تحقیقات گسترده و غیر قابل باور و همچنین پیشرفت تکنولوژی که در طی این سال ها صورت گرفته است باعث شده تا جراحی با ایمنی بسیار بالایی انجام شود. از جمله این پیشرفت ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

ردیابی چشم

دستگاه های لیزر مجهز به فناوری فوق پیشرفته "ردیابی چشم" هستند که از چشم را هرکجا که باشد برای درمان دنبال می کنند. این نه تنها برای بیمارانی که سوال می کنند "اگر چشمم را در طول جراحی جابه جا کنم چه می شود" آرامش خاطر خواهد بود، بلکه در واقع به کیفیت بینایی بهتر و دقیق تر متجر خواهد شد. 

لیزرهای فمتوسکند (femtosecond)

لیزرهای فمتوسکند با دقت بسیار بالاتری از لیزرهایی که از تیغ استفاده می کنند ارائه می شود. این فناوری در دستگاه های لیزر باعث می شود که کمتر خشکی چشم ها بروز دهد و عوارض کمتری داشته باشد، همچنین زمان بهبود بیمار سریع تر می کند. همانطور که می توان تصور کرد، با یک تیغه فضای بیشتری برای خطا وجود خواهد داشت، بنابراین استفاده نکردن از دستگاه های بدون تیغه احتمال بروز مشکل را به حداقل می رساند. 
لیزرهای Wavefront-Optimized، Wavefront-Guiding و Topography-Guiding
هر فناوری های ذکر شده با صورت قابل توجهی شانس دید 20/20 را افزایش می دهند. آنها تنایج بهتری را ارائه می دهند. اغلب آنها باعث می شوند که بیمار پس از جراحی دید بهتری نسبت به بهترین حالت دید توسط لنزهای تماسی داشته باشد. این فناوری ها باعث می شوند که بروز دید هاله و درخشش در دید کاهش پیدا کند. 

جراحی لیزر چشم

استفاده از لنزهای تماسی در شب

خطر اصلی استفاده از لنزهای تماسی زمانی است که بیمار با لنز خود می خوابد. استفاده شبانه روزی و خواب با لنزهای تماسی احتمال بروز آسیب به قرنیه (زخم قرنیه) را در بیمار افزایش می دهد. چنانچه عفونت در مرکز قرنیه بیمار باشد، احتمال بسیار زیاد، بینایی بیمار را کاهش خواهد داد. بر اساس گزارشات اخیر، تعداد بیماران اورژانسی و مراجعین مطب های چشم پزشکی بر اثر عوارض استفاده از لنزهای تماسی بسیار زیاد بوده است، این در حالی است که تعداد بیمارانی که بر اثر عوارض عمل لیزیک و لازک چشم به پزشک مراجعه می کنند به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد و هرگز این افراد در معرض ابتلا به زخم قرنیه نیستند.
همچنین درصد افرادی که از لنز استفاده می کنند و دچار خشکی چشم می شوند زیاد است. اعتقاد بر این است که لنزهای تماسی به غدد تولید چربی که در لبه های چشمی قرار دارند آسیب وارد کرده و باعث خشکی چشم می شود. 

مقایسه هزینه استفاده از لنز های تماسی با جراحی لیزیک و لازک

لنزها بر اثر استفاده روزانه و طولانی مدت دچار سایش شده و نیاز است که لنزهای جدیدی خریداری نمایید. هنگامی که هزینه لنزهای تماسی را در طول یک دهه حساب نمایید و با جراحی لیزیک و لازک چشم مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که هزینه بسیار زیادی را برای خود پس انداز می کنید. هنگامی که به راحتی و ایمنی لیزیک و لازک و همچنین هزینه کمتر آن در مقایسه با لنز فکر می کنید، انتخاب جراحی یک امر طبیعی می شود.
بینایی عالی، توان دید من مثل جوانی، ای کاش زودتر این عمل را انجام داده بودم، از عباراتی هستند که اکثر بیماران به دکتر چشم پزشک خود پس از جراحی می گویند.

هزینه جراحی چشم

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه می باشد