دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

تاثیرات استعمال دخانیات بر بینایی

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1398/12/13
تاثیرات استعمال دخانیات بر بینایی
مطالب مربوط با تاثیرات استعمال دخانیات بر بینایی

اثرات مخرب استعمال سیگار بر چشم

احتمالاً رایج ترین تاثیراتی که از سیگار بر روی سلامتی به ذهن هر کسی می رسد، سرطان ریه و یا خرابی دندان هاست، ولیکن تاثیرات مخرت استعمال دخانیات به همینجا ختم نخواهد شد!
سیگار کشیدن برای تمام سیستم های بدن مضراتی دربردارد که همچنین بینایی نیز شامل آنها می شود. به عبارتی سیگار کشیدن آسیب های خطرناکی به بینایی وارد می کند که ممکن است از ذهن همه دور مانده باشد. عادت سیگار کشیدن می تواند آسیب بیشتری به بینایی هر فرد وارد کند تا بیماری های دیگر. البته مانند دیگر موارد در زندگی می توانید از همین حالا جلوی ضرر را بگیرید. تصور اینکه چندین سال سیگار کشیده ایم و چیزی نشده است و یا هرچه می خواسته اتفاق افتاده کاملاً اشتباه است. شما در صورت وارد شدن آسیب به بیناییتان بر اثر استعمال دخانیات را می توانید همین حالا درمان کنید و یا اگر که مبتلا نشده اید، می توانید همین امروز از هر اتفاق بدی جلوگیری نمایید.
سیگار کشیدن یک عامل خطر برای هر بیماری چشمی مرتبط با سن و سال می باشد.
تحقیقات و مطالعات پژوهشگران نشان داده است که استعمال سیگار خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا (macular degeneration) وابسته به سن (AMD)، آب مروارید، رتینوپاتی دیابتی، گلوکوم و حتی سندرم خشکی چشم را افزایش می دهد. بیایید نگاهی دقیق تر به موارد ذکر شده و تاثیر استعمال دخانیات بر آنها بیاندازیم.

سیگار نکشید

اثرات مخرب سیگار کشیدن بر دژنراسیون ماکولا

استعمال دخانیات به مرور زمان باعث خراب شدن ماکولا (بخش مرکزی شبکیه است که در آن دقیق ترین جزئیات را مشاهده می کنیم) و باعث کوری برگشت ناپذیر می شود. در مقایسه با افرادی که از سیگار استفاده نمی کنند، خطر ابتلا به AMD در افراد سیگاری سه برابر است. در واقع احتمال بروز این بیماری در افراد سیگاری ده سال زودتر از افراد غیر سیگاری وجود دارد. برای مثال چنانچه در افراد معمولی احتمال بروز AMD در 50 سالگی شروع شود، در افراد سیگاری در سن 40 سالگی و با احتمال بیشتری بروز پیدا می کند.

ماکولا چشم

تاثیرات خطرناک سیگار کشیدن بر آب مروارید

استعمال دخانیات خطر ابتلا به آب مروارید، عامل اصلی نابینایی در جهان، را دو چندان می کند. در افرادی که به شدت سیگاری هستند این خطر به 3 برابر نیز می رسد. علائم شایع بیماری آب مروارید با تاری دید یا دوبینی، حساسیت به نور، رنگ های نامشخص و محو شده و کاهش دید در شب آغاز می شود. خوشبختانه جراحی های آب مروارید بسیار متداول و معمول شده است و خطرات کمی را دربر دارد، بنابراین این نوع بیماری غیر قابل بازگشت نیست و بینایی فرد مبتلا به طور کامل از بین نخواهد رفت. در نظر داشته باشید که این موضوع بدان معنا نیست که با خیال آسوده به سیگار کشیدن خود ادامه دهید، چرا که همانند جراحی های دیگر، این جراحی عوارض خود را دارد و مراقبت های پس از جراحی آب مروارید می تواند از زندگی عادی شما را دور کند. بنابراین بهتر است که برای جلوگیری از جراحی و عوارض بی شمار آن، از همین امروز تصمیم تازه ای برای سلامت بینایی خود داشته باشید.

آب مروارید چشم

اثرات مضر سیگار بر رتینوپاتی

رتینوپاتی نوعی بیماری چشمی است که از دیابت سرچشمه می گیرد و می تواند برای بینایی بسیار مضر باشد. سیگار کشیدن می تواند ابتلا به دیابت را تا 40% افزایش دهد و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری رتینوپاتی را نیز افزایش می دهد. قند خون کنترل نشده می تواند به رگ های خونی شبکیه آسیب وارد کرده و باعث شود که خون در چشم پخش شود. چنانچه آسیب وارد شده شدت پیدا کند و یا از ابتدا شدید باشد در نهایت می تواند اکسیژن رسانی را به شبکیه مختل کرده و منجر به کوری شود. شبکیه برای کارایی درست و بدون نقص نیاز به مقدار معینی اکسیژن است که در صورت کم بودن بیش از اندازه اکسیژن دیگر نمی تواند کار کند و با افزایش قند خون و آسیب به رگ های خونی شبکیه، میزان اکسیژن به حداقل ترین میزان خود می رسد و در نهایت شبکیه نمی تواند اکسیژن مورد نیاز را تامین کرده و از بین خواهد رفت و چنانچه شبکیه فردی از بین برود، وی دچار کوری می شود.

افراد سیگاری تنها مبتلایان به بیماری نیستند!

دسته دومی که از سیگار می توانند آسیب ببینند، افرادی هستند که در کنار سیگاری ها زندگی می کنند. دود ناشی از سیگار کشیدن برای اطرافیان نیز آسیب هایی دربر دارد که می تواند جبران ناپذیر باشد. دود سیگار همچنین می تواند بر بینایی افراد نزدیک به سیگاری ها آسیب های بسیار زیان آوری برساند. کودکان خردسال و نوزادان آسیب پذیرتر هستند.
امروزه دستگاه های جدیدی به نام ویپ (vape) جایگزین سیگار شده است که اصلاً ایمن نیستند. این دستگاه ها به اشتباه جایگزین سیگار و یا حتی برای ترک سیگار استفاده می شود. ولیکن بسیاری از مواد شیمیایی موجود در مایعات سیگار الکترونیکی برای سلامت بینایی و خطرات فوق که بیان شد، نیز خطرات بیشتری دارند. 

استعمال ویپ

سیگار را ترک کنید تا خودتان را نجات دهید

سیگار کشیدن اثرات بسیار مخرب و جبران ناپذیری دارد که شما می توانید هر لحظه پیشگیری خود را آغاز نمایید. برای ترک کردن هیچوقت دیر نیست. هرگاه سیگار را ترک کنید خطر احتمال مبتلا شدن به آب مروارید و تخریب ماکولا می تواند کاسته شود. پزشک متخصص چشم عمیقاً مراقب سلامتی چشم شما عزیزان است. بنابراین بهتر است که قبل از ابتلا به بیماری ها و نیاز داشتن به درمان، خودتان نیز مراقب سلامتیتان باشید و از همین حالا جلوگیری های لازم را انجام دهید.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 4 از 5 (از 35 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه