دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

اشک ريزش در كودكان چیست

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :21 خرداد ، 1399
اشک ريزش در كودكان چیست

اشک ریزش در کودکان به چه علت اتفاق می افتد؟

سطح خارجی چشم و قرنیه به دلیل دارا بودن اعصاب حسی قوی، به وارد شدن هر گونه جسم خارجی حساس شده و با ایجاد حس درد در چشم، فرد را به وجود جسم خارجی آگاه می کند
اشک ریزش در کودکان نوعی اختلال چشمی محسوب می شود که به اطرافیان هشدار می دهد، شخص مبتلا به اشک ریزش به منظور معاینه به پزشک معالج مراجعه نماید.
اگر اشک ریزش به صورت ناگهانی اتفاق بیفتد، این امکان وجود دارد که علت اشک ریزش یک دلیل خارجی داشته باشد. مثلا ممکن است یک شی خارجی در چشم باشد و باعث ایجاد جراحات می شود.

دلایل اشک ریزش خود بخودی در کودکان

دسته بندی دلایل مختلف اشک ریزش در کودکان را می توان به شکل زیر داشت:

  1. حدود 10 درصد نوزادانی که متولد می شوند به انسداد مجاری اشکی مبتلا هستند.
  2. ایرادی در غده اصلی سازنده اشک وجود داشته باشد که باعث تولید اشک زیادتر از حد طبیعی باشد.
  3. اختلال در کار خروج اشک از چشم و هدایت آن به بینی که می توان اشکال را در مسیر خروج اشک نامید که اصطلاحا انسداد مجرا نامیده می شود.

انسداد مجرای اشکی در کودکان موجب آزار کودک می شود. این وضع به صورت وجود یک اختلال از بدو تولد نوزاد در قسمت مجرای اشکی بینی نوزاد وجود دارد که بتدریج علائم ظاهری اشک ریزش با ترشح اشک در چشم نوزاد خود را نشان می دهد.
این علائم می تواند به صورت یکطرفه یعنی فقط در یک چشم و یا دو طرفه یعنی در هر دو چشم اتفاق بیفتد.زمانی که مجاری اشکی اتفاق می افتد گاه با عفونت و التهاب و یا بدون التهاب و عفونت همراه است. در این حالت اشک چشم شفاف است و چشم بدون التهاب و قرمزی است.
ممکن است اشک ریزش در هنگام استفاده از تلویزیون و نقاشی و یا هر کاری که مربوط به چشم باشد اتفاق بیفتد و این اتفاق در زمان های دیگر نیفتد. در آن صورت دلیل اشک ریزش می تواند یک نارسایی در سیستم بینایی مانند عیوب انکساری و یا انحرافات پنهان چشم باشد که کودک سعی در رفع آن عیوب دارد و همین باعث اذیت و آزار چشم کودک می شود.

گاهی اشک ریزش کودک به دلیل قرار گرفتن در معرض سرما و باد است یعنی اگر در زمان های دیگر کودک دچار مشکلی نباشد و فقط هنگامی که در معرض باد و سوز سرما قرار گیرد دچار اشک ریزش شود می توان این مورد را طبیعی دانست.    

* اشک ریزش غیر طبیعی نوعی علامت است و والدین باید نسبت به آن اهمیت دهند و حتما باید این مورد را پیگیری کنند و کودک را نزد پزشک متخصص و یا اپتومتریست ببرند تا بررسی های دقیق تری انجام شود

اشک ریزش در کودکان

گاهی اشک ریزش می تواند به دلیل وجود سرماخوردگی باشد که بیانگر مشکلات بینی است و در هنگام سرماخوردگی تشدید می شود و مجرای اشکی را به صورت موقت می بندد.
هنگامی که نوزاد دچار انسداد مجرای اشکی می شود هیچ اقدام خاصی برای باز شدن مجرای اشکی لازم نیست و نباید در هنگام درمان جراحی سونداژ، عجله کرد و باید منتظر شد تا مجرا باز شود. فقط هنگامی که فرد دچار عفونت حاد کیسه اشکی شود سونداژ را زودتر توصیه می کنند.

سونداژ چیست

سونداژ نوعی عمل کاملا ساده و موفقیت آمیز است که در بیمارستان توسط پزشک متخصص چشم انجام شده و کودک تحت بی هوشی عمومی قرار می گیرد.

* انجام سونداژ در حوالی یک سالگی بهترین زمان است و تاخیر در انجام این عمل می تواند شانس موفقیت را کم کند.

اشک ریزش در کودکان چیست

مطالب مربوط با اشک ريزش در كودكان چیست
تفاوت بین اپتومتریست و چشم پزشک

تفاوت بین اپتومتریست و چشم پزشک

هنگامی که بینایی فردی دچار اختلال و مشکل می شود، باید برای رفع آن به فکر چاره ای باشد. آیا شما تفاوت بین چشم پزشک و اپتومتریست را می دانید؟
بیشتر
۵ رازی که در مورد درمان گودی زیر چشم باید بدانید

۵ رازی که در مورد درمان گودی زیر چشم باید بدانید

برای درمان گودی زیر چشم، روش ها و راه های درمانی هم به صورت خانگی و هم به صورت کلینیکی وجود دارد که در این مقاله با هر یک از رازهای درمان گودی زیر چشم بیشتر آشنا خواهید شد.
بیشتر
آشنایی با بیماری نزدیک بینی یا میوپی

آشنایی با بیماری نزدیک بینی یا میوپی

در این مقاله با بیماری میوپی یا نزدیک بینی چشم و نشانه ها و دلایل تشدید آن و همچنین علل ابتلا به بیماری میوپی و راهکارهای درمان این بیماری و انواع آن آشنا و به شما معرفی خواهد شد.بیشتر
اطلاعاتی در مورد تشخیص کاتاراکت مادرزادی

اطلاعاتی در مورد تشخیص کاتاراکت مادرزادی

آب مروارید مادرزادی بیماری بسیار نادری می باشد که در کودکان به وقوع می پیوندد. آب مروارید یا کاتاراکت مادرزادی دارای انواع مختلفی است که برای تشخیص و درمان آب مروارید مادرزادی و بررسی دلایل بروز آب مروارید مادرزادی بایستی هر چه سریع تر به نزد متخصص چشم پزشک بروید .


بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I