دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

انحراف کاذب چشم چیست؟

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1397/11/06
انحراف کاذب چشم چیست؟
مطالب مربوط با انحراف کاذب چشم چیست؟

انحراف چشم یا استرابیسم

انحراف چشم در کودکان موضوع بسیار جدی است و در صورتی که والدین، اطرافیان و یا بستگان به این موضوع مشکوک شدند باید حتما کودک را نزد متخصص چشم پزشک ببرند تا وی تشخیص دهد که کودک دچار انحراف چشم شده است یا خیر؟

بر خلاف تصور،  برخی از افراد گمان می کنند که تشخیص انحراف چشم کودک آسان است و از روی ظاهر کودک می توان انحراف چشم را تشخیص داد. اما واقعیت امر اینگونه نیست و در بسیاری موارد بسیار تخصصی و پیچیده است. چشم پزشکان و اپتومتریست ها بر خلاف عامه مردم بر اساس یک سری تست های خاص به تشخیص انحراف چشم می پردازند. 

انحراف کاذب چشم

گاهی اوقات طاهر چشم کودک به نظر منحرف می آید، اما پس از بررسی های تخصصی توسط پزشک متخصص مشخص می شود که طفل به انحراف چشم مبتلا نیست. به این گونه موارد انحراف کاذب چشم یا Pseudostrabismus می گویند. 

انحراف کاذب چشم

دلایل ایجاد انحراف کاذب چشم

انحراف کاذب چشم در کودکان آسیایی و شرقی از جمله کودکان ایرانی بیشتر مشاهده می شود.

* از اصلی ترین دلایل انحراف کاذب چشم در کودکان، وجود چین پوستی یا پلک سوم است که از طرف بینی به سمت چشم کشیده می شود و قسمتی از گوشه داخلی چشم را می پوشاند و به چشم کودک ظاهر لوچی یا انحراف چشم داده است.

از دیگر دلایل انحراف کاذب چشم می توان به وضعیت قرار گرفتن چشم ها در صورت اشاره کرد. زمانی که فاصله چشم ها به هم نزدیک باشد فرد دچار انحراف کاذب داخلی است و زمانی که دو چشم دارای فاصله زیاد باشد دچار انحراف خارجی چشم ها می شود.

پل بینی یعنی قسمت فوقانی بینی که بین دو چشم واقع می شود بسیار مهم است. زمانی که کودک دارای پل بینی پهنی باشد و نیز چین پوستی پلک نیز داشته باشد بیشتر در معرض قرار گیری انحراف کاذب چشم است.
در بسیاری موارد به همراه علائمی که در انحراف کاذب چشمی مثل چین پوستی پلک یا پل بینی پهن که به آن اشاره شد کودک واقعا به انحراف واقعی چشم مبتلا شده است. پس حتما اول به نزد چشم پزشک بروید تا پزشک تشخیص دهد که این انحراف کاذب است یا واقعی.

انحراف کاذب چشم

نکته مهم که باید به آن توجه ویژه ای داشت این است که گاهی اوقات ممکن است که کودک دچار انحراف چشم به سمت خارج (گوش) داشته باشد، اما به دلیل وجود چین پوستی باعث شود که ظاهر چشم ها به رغم وجود یک انحراف واقعی، بدون انحراف، راست و مستقیم باشد. به همین دلیل معاینه تخصصی چشم کودکان توسط چشم پزشکان و اپتومتریست ا دارای اهمیت فراوانی است که بتوان بدرستی نسبت به سلامت چشم کودک اطمینان حاصل کند.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3 از 5 (از 51 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه