دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

بیماری های چشمی شایع در کودکان

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/03/21
بیماری های چشمی شایع در کودکان
مطالب مربوط با بیماری های چشمی شایع در کودکان

عیوب شایع چشم که کودکان بیشتر مبتلا می شوند

بسیاری از بیماری های چشمی که در کودکان رخ می دهد دارای علائم شایعی است که والدین هم به محض دیدن آن علائم در کودکان باید کودک خود را نزد پزشک متخصص ببرند. اما همه ی بیماری های چشمی دارای علائم نیستند و بیماری های دیگری هم وجود دارند که بدون علامت هستند و اگر به موقع تشخیص داده نشوند زمان درمان از دست خواهد رفت. در اینجا به 3 بیماری چشمی در کودکان اشاره می کنیم.

انسداد مجرای اشکی

زمانی که اشک تولید می شود، مایع اشکی از دو منفذ که نزدیک بینی در پلک بالا و پایین قرار دارد وارد کیسه اشکی شده و سپس از آنجا وارد بینی و در نهایت وارد حلق می شود. تولید اشک به صورت دائمی اتفاق می افتد و تخلیه آن هم به صورت بلع انجام می شود. زمانی که مجرای اشکی بسته می شود، اشک وارد حلق نمی شود و از کنار چشم سرازیر می شود.

انسداد مجرای اشکی باعث می شود که اشک تجمع یافته در کیسه اشکی دچار عفونت شود و آبریزش چشم به همراه ترشح توام شود. این کودکان دچار چشمان نیمه بسته می شوند و ترشح در گوشه چشم این کودکان زیادتر می شود که اغلب مادران سعی می کنند ترشحات را تمیز کنند.

بسیاری از انسدادهای مجرای اشکی تا سن 1 سالگی کودک بهبود می یابند و به دلیل اینکه درمان قطعی انسداد مجرای اشکی به روش جراحی و همچنین مستلزم بیهوشی عمومی است و کودکان زیر یک سال را به دلیل عوارض بیشتر بیهوش نمی کنند در این صورت پزشکان تا 1 سالگی صبر می کنند و در صورتی که مجرای اشکی بهبود نیافت در آن صورت بعد از یک سالگی جراحی را انجام می دهند. 
عفونت در مجرای اشکی اگر تشدید شود، در اثر تجمع زیاد چرک در غدد اشکی ایجاد تورم می کند و در نهایت به آبسه تبدیل می شود. آبسه مجرای اشکی در کودکان زیر یک سال موردی اورژانسی است و فقط در این مورد باید کودک را بیهوش کرده و تحت عمل جراحی قرار دهند. 

انسداد مجرای اشکی

تنبلی چشم

تنبلی چشم یا آملیوپی در کودکان نوعی اختلال در سیر تکاملی مغز است. این اختلال باعث می شود ساختمان چشم کودک سالم باشد ولی دید او کم شود.
سیر تکاملی چشم کودک تا سن 9 سالگی است و اگر تا قبل از 9 سالگی تصویر شفافی از اطراف نداشته باشد، سیر تکاملی چشم دچار مشکل می شود. زمانی که کودک در سن کمتری قرار دارد و قبل از اینکه به سن 9 سالگی برسد احتمال تبنلی چشم بیشتر و درمان آن آسان تر و سریع تر است.
تنبلی چشم نوعی بیماری ارثی است و کودکانی که والدین آنها دچار تنبلی چشم هستند به میزان 4 تا 6 برابر بیشتر در معرض تنبلی چشم قرار دارند.

دلایل تنبلی چشم در کودکان

  • استرابیسم
  • آب مروارید
  • افتادگی پلک مادرزادی
  • ضربه به پلک

تبلی و انحراف چشم اطفال

علائم تنبلی چشم

تنبلی چشم هیچ علائمی ندارد.این بیماری ناشی از عیوب انکساری مخصوصا در کودکان کمتر از 4 سال می باشد. اما بعد از 4 سالگی می توان به وسیله چارت های بینایی شماره چشم کودک را تعیین کرد. 

درمان تنبلی چشم

درمان تنبلی چشم بستن چشم کودک تا 6 ساعت و پس از بهبود به مرور کم می شود، به این دلیل که کودک چشمی که دچار تنبلی است را فعال می کند. اما تنها راه درمان تنبلی چشم بستن آن نیست و در کنار آن عینک هم تجویز می شود.

گلوکوم مادرزادی

گلوکوم نوعی بیماری نادر اما بسیار مهم است. بیش از 80 درصد مواقع گلوکوم مادرزادی یا آب سیاه چشم در همان سال اول بعد از تولد تشخیص داده می شود.

علائم بیماری آب سیاه چشم

فشار چشم زمانی که توسط پزشک اندازه گیری می شود بالاست و در این صورت ممکن است قرنیه چشم شفاف یا کدر باشد.این کودکان اگر تا 3 سالگی به بیماری آب سیاه چشم دچار شوند ممکن است دچار بزرگی چشم هم باشند.که در این صورت تنها راه بیماری جراحی است. 

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3 از 5 (از 33 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه