دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

وجود لکه در چشم چه دلایلی دارد

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :21 خرداد ، 1399
وجود لکه در چشم چه دلایلی دارد

لکه در چشم به چه دلیل ایجاد می شود؟

علائمی که با دیدن آنها باید به وجود سرطان شک کرد
چشم انسان همانند دریچه ای برای بدن معرفی می شود
چشم انسان تنها عضوی از بدن است که با نگریستن به سطح آن می توان به وجود بیماری ها در بدن پی برد. از جمله بیماری هایی که می توان با دیدن چشم به آن پی برد بیماری های سرطان و همچنین بیماری های مزمنی مانند بیماری ایدز است. مشکلاتی مانند آب مروارید، آب سیاه چشم و همچنین خال های داخل چشم با معاینه توسط پزشک تشخیص داده می شود.

لکه در چشم به چه دلیلی به وجود می آید؟

لکه یا نقاط سیاهی که در میدان دید در سطح شبکیه پدید می آید، یک نقطه کور در میدان دید بوجود می آورد. در صورتی که لکه چشم به طور ناگهانی و با ایجاد نقاط چشمک زن یا نقاط ثابت همراه با سایه باشد و همچنین در صورتی که لکه ها بعد از وارد شدن ضربه ای به سر دیده شوند باید به پزشک مراجعه کرد.

لکه چشمی چیست

بروز لکه در چشم نشانه چیست؟ 

لکه های چشمی نشان از چه چیزی دارند ؟ اگر پا به سن گذاشته اید و در خط دید شما تهاجم پشه های ریز قرار دارد و فقط شما آنها را می بینید نگران نباشید. این نقاط سیاه ذرات معلق بی خطری هستند که در درون مایع چشم قرار دارند و در میدان دید شما پدید آمدند. عموما این ذرات بعد از سن 50 سالگی بروز می کند و بسیار شایع است. زمانی که سن انسان بالا می رود، ماده ژله مانند شفاف درون چشم به ماده ای مایع و بقایایی رشته مانند می شکند.رشته های ایجاد شده کدر می شوند و ممکن است با قرار گرفتن در پشت عدسی، سایه ای بر محل دید روی شبکیه بیندازند. این جریان باعث می شود که در نگاه شخص نقاط، حلقه ها و یا رشته های سیاه ایجاد شود. در بین افراد، کسانی که به نزدیک بینی دچار هستند بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند. در خیلی از موارد ممکن است این نقاط سیاه به خودیی خود از بین بروند و یا اینکه مغز دستور حذف تصویر آنها را از میدان دید فرد بدهد. زمان که فرد به طور مستمر این ذرات سیاه را ببیند می تواند نشانه ای از وجود التهاب و یا عفونت درون چشم یا هر جای دیگر بدن باشد. حتی ممکن است علامت پاره شدن شبکیه باشد. پس بهتر است همیشه وجود لکه های چشمی را به پزشک خود اطلاع دهید. 

مقالات مرتبط و حائز اهمیت دیگر:

لکه در چشم نشانه چیست

* پزشکان می توانند بیماری هایی نظیر ایدز و سرطان را با معاینه چشم تشخیص دهند. به این دلیل که بیماری ایدز می تواند منجر به بیماری های جدی چشم مانند رتینت، التهاب شبکیه و در نهایت منجر به کوری می شود.

علایم رتینت: تاری دید، لکه های سیاه و سفید در دید فرد مانند یک نقطه کور و چشمک زدن چراغ های روشن در چشم
بیماری دیابت در نهایت منجر به بیماری های چشمی با عوارضی  که ناشی از بیماری های مزمن است و در نهایت منجر به گلوکوم می شوند. فشار در چشم از دیگر عوارض دیابت است.

درمان لکه های چشمی

به منظور درمان لکه های چشمی باید چشم را ورزش دهید. برای ورزش دادن چشم باید چشم را به سرعت بالا و پایین ببرید تا لکه ها برطرف شوند. با این کار شما توانسته اید مایع درون چشم را به هم بزنید و ذرات ایجاد شده را به خارج از میدان دید برانید. می توانید پارگی ایجاد شده را ترمیم کنید.اگر پزشک متخصص چشم تشخیص دهد که پارگی شبکیه علت ایجاد نقطه های سیاه است می تواند با لیزر و یا با منجمد کردن مطب و یا با بی حسی موضعی از پارگی شبکیه جلوگیری کند. 

مطالب مربوط با وجود لکه در چشم چه دلایلی دارد
جراحی بلفاروپلاستی در چه مواردی انجام می شود

جراحی بلفاروپلاستی در چه مواردی انجام می شود

بیشتر
آیا برای حذف عینک محدودیت سنی وجود دارد

آیا برای حذف عینک محدودیت سنی وجود دارد

بنظر شما برای حذف عینک محدودیت سنی وجود دارد؟ بله! حذف عینک محدودیت سنی دارد. در این مقاله به توضیحات بیشتری در این خصوص پرداخته ایم
بیشتر
آشنایی با بیماری رتینوپاتی دیابتی

آشنایی با بیماری رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی یکی از عارضه های مهم دیابت می باشد که ما قصد داریم تا شما را با تشخیص بیماری رتینوپاتی دیابتی، علائم تشدید بیماری رتینوپاتی دیابتی و راه های درمان آن آشنا نماییم.

بیشتر
پیوند قرنیه چیست، بررسی کامل پیوند قرنیه و انواع آن

پیوند قرنیه چیست، بررسی کامل پیوند قرنیه و انواع آن

پیوند قرنیه چیست؟ یکی از پرسش های بسیار مهم در بخش جراحی های مربوط به چشم می باشد. پیوند قرنیه چیست؟ این پیوند عبارت است از یک عمل برای بازسازی قرنیه چشم.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I