دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

وجود لکه در چشم چه دلایلی دارد

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :21 خرداد ، 1399
وجود لکه در چشم چه دلایلی دارد

لکه در چشم به چه دلیل ایجاد می شود؟

علائمی که با دیدن آنها باید به وجود سرطان شک کرد
چشم انسان همانند دریچه ای برای بدن معرفی می شود
چشم انسان تنها عضوی از بدن است که با نگریستن به سطح آن می توان به وجود بیماری ها در بدن پی برد. از جمله بیماری هایی که می توان با دیدن چشم به آن پی برد بیماری های سرطان و همچنین بیماری های مزمنی مانند بیماری ایدز است. مشکلاتی مانند آب مروارید، آب سیاه چشم و همچنین خال های داخل چشم با معاینه توسط پزشک تشخیص داده می شود.

لکه در چشم به چه دلیلی به وجود می آید؟

لکه یا نقاط سیاهی که در میدان دید در سطح شبکیه پدید می آید، یک نقطه کور در میدان دید بوجود می آورد. در صورتی که لکه چشم به طور ناگهانی و با ایجاد نقاط چشمک زن یا نقاط ثابت همراه با سایه باشد و همچنین در صورتی که لکه ها بعد از وارد شدن ضربه ای به سر دیده شوند باید به پزشک مراجعه کرد.

لکه چشمی چیست

بروز لکه در چشم نشانه چیست؟ 

لکه های چشمی نشان از چه چیزی دارند ؟ اگر پا به سن گذاشته اید و در خط دید شما تهاجم پشه های ریز قرار دارد و فقط شما آنها را می بینید نگران نباشید. این نقاط سیاه ذرات معلق بی خطری هستند که در درون مایع چشم قرار دارند و در میدان دید شما پدید آمدند. عموما این ذرات بعد از سن 50 سالگی بروز می کند و بسیار شایع است. زمانی که سن انسان بالا می رود، ماده ژله مانند شفاف درون چشم به ماده ای مایع و بقایایی رشته مانند می شکند.رشته های ایجاد شده کدر می شوند و ممکن است با قرار گرفتن در پشت عدسی، سایه ای بر محل دید روی شبکیه بیندازند. این جریان باعث می شود که در نگاه شخص نقاط، حلقه ها و یا رشته های سیاه ایجاد شود. در بین افراد، کسانی که به نزدیک بینی دچار هستند بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند. در خیلی از موارد ممکن است این نقاط سیاه به خودیی خود از بین بروند و یا اینکه مغز دستور حذف تصویر آنها را از میدان دید فرد بدهد. زمان که فرد به طور مستمر این ذرات سیاه را ببیند می تواند نشانه ای از وجود التهاب و یا عفونت درون چشم یا هر جای دیگر بدن باشد. حتی ممکن است علامت پاره شدن شبکیه باشد. پس بهتر است همیشه وجود لکه های چشمی را به پزشک خود اطلاع دهید. 

مقالات مرتبط و حائز اهمیت دیگر:

لکه در چشم نشانه چیست

* پزشکان می توانند بیماری هایی نظیر ایدز و سرطان را با معاینه چشم تشخیص دهند. به این دلیل که بیماری ایدز می تواند منجر به بیماری های جدی چشم مانند رتینت، التهاب شبکیه و در نهایت منجر به کوری می شود.

علایم رتینت: تاری دید، لکه های سیاه و سفید در دید فرد مانند یک نقطه کور و چشمک زدن چراغ های روشن در چشم
بیماری دیابت در نهایت منجر به بیماری های چشمی با عوارضی  که ناشی از بیماری های مزمن است و در نهایت منجر به گلوکوم می شوند. فشار در چشم از دیگر عوارض دیابت است.

درمان لکه های چشمی

به منظور درمان لکه های چشمی باید چشم را ورزش دهید. برای ورزش دادن چشم باید چشم را به سرعت بالا و پایین ببرید تا لکه ها برطرف شوند. با این کار شما توانسته اید مایع درون چشم را به هم بزنید و ذرات ایجاد شده را به خارج از میدان دید برانید. می توانید پارگی ایجاد شده را ترمیم کنید.اگر پزشک متخصص چشم تشخیص دهد که پارگی شبکیه علت ایجاد نقطه های سیاه است می تواند با لیزر و یا با منجمد کردن مطب و یا با بی حسی موضعی از پارگی شبکیه جلوگیری کند. 

مطالب مربوط با وجود لکه در چشم چه دلایلی دارد
آشنایی با آلرژی های چشم در فصل بهار

آشنایی با آلرژی های چشم در فصل بهار

در فصل بهار داشتن آلرژی چشمی یک امر طبیعی می باشد که افراد بسیاری دچار خارش و یا ریزش اشک چشمی می شوند. در این مقاله با انواع حساسیت چشمی در فصل بهار و راه های درمان آن بیشتر آشنا خواهید شد
بیشتر
تاثیر سیگار روی چشم چیست

تاثیر سیگار روی چشم چیست

مصرف سیگار بر روی چشم نیز تاثیر گذاشته و سلامت چشم را در معرض خطر قرار می دهد و موجب به وجود آمدن بیماری های مختلف چشمی خواهد شد.
بیشتر
نحوه عملکرد تزریق بوتاکس به چه شکل می باشد

نحوه عملکرد تزریق بوتاکس به چه شکل می باشد

نحوه عملکرد تزریق بوتاکس بسیار راحت و بی خطر بوده و از ایمنی بالایی برخوردار می باشد. در این مقاله با ویژگی ها و نحوه عملکرد بوتاکس آشنا خواهید شد
بیشتر
15 نکته مهم در مورد بوتاکس دور چشم که باید بدانید

15 نکته مهم در مورد بوتاکس دور چشم که باید بدانید

تزریق بوتاکس دور چشم دارای نکات مهمی بوده که باید به تمام آنها توجه داشته باشید تا نتایج خوبی را از تزریق بوتاکس ببینید
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I