دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

ورزش چشم راهی موثر برای رفع خستگی و سلامت چشم

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :07 بهمن ، 1397
ورزش چشم راهی موثر برای رفع خستگی و سلامت چشم

جهت رفع خستگی و سلامت چشم ورزش چشم انجام دهید

همانگونه که متخصصان سلامت می گویند : ورزش برای سلامتی انسان مفید است، اپتومتریست ها و متخصصین چشم نیز ورزش را حافظ سلامتی چشم می دانند. 
چشم انسان توسط شش عضله در اطراف آن احاطه شده است و چشم با کمک این عضلات است که می تواند حرکت کند. عضلات احاطه شده در اطراف چشم توسط اعصاب از مغز به شکلی ارادی و همچنین در مواقعی به صورت خودکار و ناخودآگاه فرمان می گیرند و باعث حرکات چشم به صورت بالا و پایین، چپ و راست، چرخشی و یا ترکیسبی از حرکات چشم می شوند. 

ورزش های چشمی

آیا چشم ها به ورزش نیاز دارند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که هر روز صبح که انسان از خواب بر میخیزد چشم ها در ابتدا حرکات خود را به صورت آرام کار می کنند و سپس چشم ها آمادگی خود را برای حرکات چشمی به صورت خود به خود پیدا می کنند. به این ترتیب نیازی نیست که ما هر روز ورزش های چشمی روزانه و منظم داشته باشیم. تا به حال هیچ مطالعه ای این ادعا را به اثبات نرسانیده که چشم ها را باید هر روز ورزش داد.
اما گاها مشاهده می شود که هنگام نرمش و ورزش عمومی افراد با چند حرکت ساده به چشم فرد احساس خوبی پیدا می کند که این احساس در نتیجه تسریع در گردش خون به ضمائم چشم ها و کمک به اجرای بهتر فعل و انفعالات حیاتی در این ناحیه است.

تمرینات چشمی 

گاهی اتفاق می افتد که اپتومتریست برخی تمرینات چشمی به شما می دهند که به تمرینات ارتوپتیک می گویند.تمرینات ارتوپتیک به ورزش های چشمی نیز معروف است. این تمرینات چشمی به شما کمک می کند که اشکالاتی که در عضلات خارج چشمی، همچنین اعصاب مربوط به ضعف در مراکز کنترلی این حرکات رفع شود. 
گاهی فرد با سردرد مواجه است که علت اصلی آن می تواند به دلیل وجود اشکالاتی باشد که در توازن عضلات خارج چشمی و یا اعصاب مربوطه که در معایناتی که با دقت بالا توسط اپتومتریک انجام می شود و به بررسی عملکرد های عضلات خارج چشمی می پردازد مشخص می شود که به چه تمریناتی نیازمند است.
هنگامی که در هماهنگی چشم ها، مشکلاتی مشخص شود و در پی آن برخی ورزش های چشمی توصیه شود، باید خود را ملزم بدانید که برخی توصیه های چشم پزشک خود را جدی بگیرید و با انجام برخی تمرینات و ورزش های چشمی به برطرف کردن مشکلات و خستگیهای چشمی خود کمک کنیم.

تمرین چشم

اگر به این موارد دچار هستید باید ورزش های چشمی را جدی بگیرید

اگر فردی هستید که به هنگام مطالعه، کار با رایانه و یا هر کاری که چشمتان در فاصله نزدیک با آن قرار دارد، زود سردرد یا چشم درد می گیرید و یا به آبریزش چشمی مبتلا می شوید. به سوزش چشم دچار می شوید.دچار دوبینی می شوید و یا در هنگام رانندگی نیز در فاصله دور دچار مشکلات چشمی می شوید و یا کلا حالتان به هم می ریزد و به این نتیجه میرسید که باید زودتر از آن کار دست بکشید این امکان وجود دارد که علاوه بر دلایل بینایی و عیوب انکساری وجنبه های بهداشتی و سلامت چشمی، شما به ورزش های چشمی نیاز دارید و باید ورزش های چشمی که توسط متخصص چشم پزشک و یا اپتومتریست پیشنهاد می شود را انجام دهید و مشکل چشمی خود را رفع کنید.

مطالب مربوط با ورزش چشم راهی موثر برای رفع خستگی و سلامت چشم
التهاب قرنیه، علائم، علت های و روش های درمان آن

التهاب قرنیه، علائم، علت های و روش های درمان آن

التهاب قرنیه التهابی دردناک در بخش قرنیه چشم می باشد که مشکلات زیادی را برای فرد به همراه دارد و در صورت مواجه شدن با آن باید سریعا درمان شود.
بیشتر
مراقبت های پس از جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

مراقبت های پس از جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

بسیاری از افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی پلک و یا بلفاروپلاستی را دارند، بخاطر اطلاعاتی که از این جراحی و مراقبت های بعد از آن ندارند، دچار هراس می شوند که در این مقاله با مراقبت هایی که بعد از جراحی بلفاروپلاستی باید انجام دهید آشنا خواهید شد.
بیشتر
مسیر انتقال سیگنال های حس بینایی به قشر بینایی مغز

مسیر انتقال سیگنال های حس بینایی به قشر بینایی مغز

حس بینایی یکی از برترین و مهمترین حواس پنجگانه در انسان است. حس بینایی اهمیت بسیار زیادی دارد و از تولید تا انتقال آن به مغز فرآیندی بسیار پیچیده می باشد
بیشتر
تاثیر لنزهای تماسی برای جلوگیری از پیشرفت میوپیا

تاثیر لنزهای تماسی برای جلوگیری از پیشرفت میوپیا

این نمونه لنزهای تماسی که شارژی هستند به آسانی می توانند ضمن درمان نزدیک بینی شما برای جلوگیری از پیشرفت میوپیا بسیار موثر باشند.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I