دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

مطالبی درباره فرآیند اندازه گیری فشار داخل چشم

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1397/12/12
مطالبی درباره فرآیند اندازه گیری فشار داخل چشم
مطالب مربوط با مطالبی درباره فرآیند اندازه گیری فشار داخل چشم

در اثر افزایش فشار داخل چشم ممکن است فرد بینایی خود را از دست دهد. در نتیجه بهتر است در صورت احساس درد به چشم پزشک مراجعه نماید. چشم پزشک برای تشخیص افزایش فشار از دستگاه های تونومتری استفاده می کند. فرایند اندازه گیری فشار داخل چشمی شریان به دو صورت وارد کرده فشار به قرنیه و یا عدم ایجاد فشار بر روی آن انجام می شود.

فشار داخل چشم

در داخل چشم مایعی تولید می شود که با نام زلالیه شناخته می شود. زلالیه تولید شده در داخل چشم از طریق مسیرهای موجود در کناره های قرنیه از آن خارج می شود. در صورتی که مسیرهای خروج زلالیه به هر دلیلی مسدود شود و مایع تولید شده قادر به خارج شدن از چشم نباشد، فشار داخل چشم افزایش پیدا می کند. افزایش فشار داخل چشم با درد چشم، تاری دید و سردرد همراه خواهد بود. در صورتی که بیمار با هریک از این علایم مواجه شد، باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کند. در صورت عدم مراجعه به پزشک، ممکن است بیمار بینایی خود را در اثر ابتلا به بیماری آب سیاه از دست دهد. فشار داخل چشم ایده آل بین 10 تا 21 میلی متر جیوه است و هرگونه کاهش و یا افزایش آن باید تحت درمان قرار بگیرد.

اندازه گیری فشار داخل چشم

در صورت مراجعه بیمار با شکایت هایی همچون درد چشم، چشم پزشک برای اطمینان از افزایش فشار چشم بیمار با استفاده از دستگاه های تونومتری اقدام به اندازه گیری فشار چشم بیمار می کند. اندازه گیری فشار چشم بیمار می تواند به صورت وارد کردن فشار مستقیم به چشم  و به صورت تماسی و یا بدون نیاز به تماس انجام شود. در صورتی که بیمار دچار افزایش فشار داخل چشمی شریان باشد، در ابتدا چشم پزشک برای او داروهای مناسب تجویز می کند. بیمار تا ثابت ماندن فشار چشم خود باید مرتبا به پزشک مراجعه نماید. در صورتی که با مصرف داروهای تجویز شده فشار داخل چشم همچنان بالا باشد بیمار باید تحت عمل جراحی قرار گیرد. در ادامه به فرایند اندازه گیری فشار داخل چشمی شریان اشاره می کنیم.

فرایند اندازه گیری فشار داخل چشم با روش تماسی

اندازه گیری فشار داخل چشمی شریان می تواند با استفاده از دستگاه تونومتری تماسی انجام شود. با استفاده از این روش، فشار لازم برای مسطح کردن سطح قرنیه انجام می شود و با تبدیل آن به میلی متر جیوه می توان اندازه فشار داخل چشم بیمار را به دست آورد. فرایند اندازه گیری فشار چشم به این صورت است که قطعه فلزی تونومتر بعد از ضدعفونی شدن به صورت عمودی بر روی سطح چشم بیمار قرار می گیرد. در صورتی که فشار داخل چشم بالا باشد قرنیه چشم سفت تر خواهد بود. عقربه موجود بر روی دستگاه میزان سفتی قرنیه را مشخص می کند. هرچه عقربه روی صفحه مندرج دستگاه به سمت صفر متمایل باشد، فشار داخل چشم بیمار بالا خواهد بود. عدد خوانده شده از روی این صفحه با استفاده از جدول های مربوطه به میلی متر جیوه تبدیل می شود و فشار دقیق چشم بیمار مشخص خواهد شد. برای این که بیمار در حین فرایند اندازه گیری فشار داخل چشم احساس درد نکند از قطره بی حسی موضعی استفاده می شود.

اندازه گیری فشار داخل چشم

فرایند اندازه گیری فشار داخل چشم با روش غیر تماسی

در صورتی که چشم پزشک بخواهد از روش غیر تماسی برای اندازه گیری فشار داخل چشم بیمار استفاده نماید نیازی به قطره ی بی حسی نخواهد بود در نتیجه عوارض کمتری در پی خواهد داشت اما ممکن است بیمار در حین فرایند اندازه گیری فشار چشم احساس درد در ناحیه چشم خود داشته باشد. این درد موقتی است و با پایان اندازه گیری فشار از بین می رود. برای اندازه گیری فشار چشم با روش غیر تماسی از دمش هوا استفاده می شود. با دمش هوا بر روی سطح چشم بیمار فشار داخل چشم اندازه گرفته می شود و در صورتی که این فشار بالاتر از 21 میلی متر جیوه باشد، باید تحت درمان قرار گیرد.

اندازه گیری فشار چشم غیر تماسی

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/6 از 5 (از 41 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه