دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

چگونه بیماری لوپوس روی چشمان شما اثر می گذارد

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1398/06/20
چگونه بیماری لوپوس روی چشمان شما اثر می گذارد
مطالب مربوط با چگونه بیماری لوپوس روی چشمان شما اثر می گذارد

بیماری لوپوس یکی از بیماری های خود ایمنی بدن است که در بسیاری از افراد ایجاد می شود. یکی از بخش های اصلی بدن که درگیر این بیماری می شود، چشم ها هستند. شناخت این بیماری و درمان آن بسیار مهم است و اگر در زمان مناسبی تشخیص داده شود، از ابتلای فرد به دیگر بیماری ها جلوگیری خواهد شد.

بیماری لوپوس چیست؟

پیش از آن که بخواهیم درباره صدماتی که بیماری لوپوس به بدن وارد می سازد صحبت کنیم، بهتر است کمی با این بیماری آشنا شویم و شناخت حداقلی درباره آن داشته باشیم. بیماری لوپوس در واقع یک بیماری خود ایمنی است که در اثر مقابله سیستم ایمنی بدن با ویروس ها و باکتری ها نمود پیدا می کند و بر روی بخش های مختلف بدن از جمله پوست، چشم، سیستم عصبی، قلب و کلیه ها تاثیر می گذارد. در افرادی که به بیماری لوپوس دچار هستند، سیستم ایمنی در مواجهه با بیماری ها و ویروس ها رفتاری غیر طبیعی دارد و باعث می شود، بخش های سالم بدن درگیر شوند. تورم بدن مهمترین نشانه بروز این بیماری است. البته علائم دیگری نیز برای این بیماری وجود دارد که در بخش های بعدی به تفصیل درباره آنها صحبت می کنیم.

علائم بیماری لوپوس و اثرات بیماری

علائم مختلفی برای بیماری لوپوس وجود دارد. در این جا به چند مورد از متداول ترین و شایع ترین علائم بیماری لوپوس اشاره می کنیم.
خستگی مفرط، گیجی، سردرد، درد سینه در صورت تنفس عمیق، ریزش زیاد مو، تب، خارش پوست، تورم غدد، ورم در اطراف چشم یا دیگر نقاط بدن، زائده های پوستی، زخم دهان، تشنج، مشکلات روانی، تورم عروق خونی و رگ ها، کم خونی، کاهش گلبول های سفید، مشکلات قلبی، ترومبوسیتوپنی، حساسیت شدید به نور و مشکلات کلیوی از جمله متداول ترین علائم و اثرات بیماری لوپوس بر بدن می باشد که اغلب آنها در افراد بیمار دیده می شود.

علائم بیماری لوپوس

بیماری های ناشی از لوپوس چشمی

یکی از اعضای بدن که بسیار تحت تاثیر بیماری لوپوس قرار می گیرد، چشمان شما هستند. لوپوس خود یک بیماری است و اگر به درستی شناسایی و درمان نشود، می تواند بر بخش های دیگر بدن از جمله چشمان ها اثر بگذارد  و باعث بیماری های دیگر مربوط به چشم شود. از جمله این بیماری های چشمی که در اثر ابتلا فرد به لوپوس ایجاد می شود، می توان به بیماری خشکی چشم، بیماری شبکیه چشم، بیماری صلبیه چشم یا اسکلرا، بیماری های عصبی چشمی و بیماری های پلکی اشاره کرد. سندروم چشم خشکی یا همان بیماری خشکی چشم یکی از اثراتی است که لوپوس بر روی چشم می گذارد. در این حالت میزان آب چشم کاهش پیدا می کند و بیمار با خشکی چشم غیر طبیعی مواجه می شود.

بیماری لوپوس چشمی

دیگر بیماری که باعث مشکلات چشمی می شود و از لوپوس نشات می گیرد، لوپوس اریتماتوی دیسکوئید می باشد. این بیماری شبیه به یک اگزمای ضخیم پوستی است که بر روی پوست پلک ظاهر می شود.  این بیماری باعث پوسته پوسته شدن پلک چشم می شود. برخی مسائل نیز می تواند این بیماری را تشدید کند. برای مثال قرار گرفتن در معرض آفتاب.
بیماری صلبیه چشم نیز دیگر بیماری خطرناک چشم است که در اثر ابتلا فرد به لوپوس ایجاد می شود. صلبیه در واقع همان بخش تخم مرغی و سفیدی چشم است. بیماری اسکلریت صلبیه باعث التهاب و تورم شدید در این بخش می شود که همراه با درد است. در نهایت باعث نازک شدن پوسته صلبیه می شود که بسیار خطرناک می باشد، با مراجعه سریع به متخصص چشم می توان از احتمالات بیشتر و بدتر بیماری ها جلوگیری نمود.

لوپوس به چه شکل هایی بر بدن شما تاثیر می گذارد؟

علاوه بر بیماری های چشمی، لوپوس بر نقاط دیگر بدن نیز تاثیر می گذارد. تورم کلیه ها که باعث عملکرد ناقص آن ها می شود، درد لایه های اطراف شش ها و قفسه سینه، کاهش تعداد گلبول های سفید و قرمز، کاهش تعداد پلاکت های خون، تورم در رگ ها و خطر ابتلا به عفونت قسمت های مختلف بدن همه و همه دیگر علائم و نشانه های لوپوس هستند که بر بدن تاثیر می گذارند. به طور کلی می توان گفت لوپوس بیماری است که خود باعث بروز بیماری های دیگر می شود و یا درصد ابتلا فرد به دیگر انواع بیماری ها را افزایش می دهد. 

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/3 از 5 (از 40 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه