دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

تفاوت چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1398/06/20
تفاوت چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان
مطالب مربوط با تفاوت چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان

چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان تفاوت های زیادی با هم دارند. این تفاوت ها دلایل خاص خود را داشته و بنابراین پزشک می بایست با توجه به سن فرد، معاینه خاصی را انجام دهد. شما در این مقاله با دلایل تفاوت چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان آشنا خواهید شد.

چشم پزشکی کودکان

اگر شما هم کودکی در منزل دارید، شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که مجبور شوید به یک چشم پزشک مراجعه کرده تا کودک تان را معاینه کند. اگر خوب دقت کرده باشید، نحوه معاینه و چشم پزشکی کودکان با بزرگسالان به کلی متفاوت است. مخصوصا این تفاوت در کودکانی که سن کمتری دارند و یا نوزادان بیشتر به چشم می خورد. اما چرا شرایط این گونه است و پزشک برای معاینه کودکان باید از روش های خاصی استفاده کند که با روش معاینه بزرگسالان متفاوت است؟ شاید در نگاه اول بگویید به خاطر بی قراری نوزادان و ترس شان این اتفاق می افتد و کودک به پزشک اجازه معاینه را نمی دهد و در نتیجه شرایطی پیش می آید که پزشک معالج تصمیم می گیرد از روش های خاص تری برای چشم پزشکی کودکان استفاده کند. در رابطه با این دیدگاه باید عرض کنیم که بله این مورد می تواند یکی از دلایل تفاوت در چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان باشد، اما همه آن نیست. در ادامه بیشتر با این دلایل آشنا خواهید شد.

معاینه چشم کودکان

دلایل متفاوت بودن چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان

به طور کلی دلایل بسیاری برای وجود تفاوت در چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان وجود دارد. اولین و مشخص ترین تفاوتی که بین کودکان و بزرگسالان در معاینه چشم پزشکی وجود دارد، تفاوت در رفتار آن هاست. معمولا کودکان کمی ترس و اضطراب دارند که همین موضوع باعث بیقراری آنها می شود. در نهایت پزشک مجبور می شود، شیوه خاصی را در معاینه کودک به کار گیرد. تفاوت دیگر تفاوت ساختمانی چشم کودکان و بزرگسالان است. چرا که تکامل بینایی در کودکان هنوز انجام نشده و معاینه کودکان به کمی سخت است. انعطاف پذیری مراکز بینایی در مغز کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان است. البته تفاوت های ساختمانی چشم کودکان بزرگسالان بسیار زیاد هستند. اما دلیل دیگری که باعث متفاوت بودن چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان شده است، تفاوت در نوع بیماری های کودکان و بزرگسالان است. برخی بیماری های چشمی کودکان در بزرگسالان دیده نمی شود و بالعکس و برخی بیماری ها نیز به شیوه دیگری در کودکان نمود پیدا می کند. همه این مسائل خود دلایلی هستند که پزشک بخواهد از روش های چشم پزشکی متفاوتی در معاینه کودکان استفاده کند.

تفاوت چشم پزشکی و معاینه چشم کودکان و بزرگسالان

نوع چشم پزشکی در کودکان و بزرگسالان متفاوت است. برای مثال معاینه تنبلی چشم کودکان از طریق چارت بینایی امکان پذیر بوده اما به سبب سن پایین کودک نمی توان به درستی به جواب های کودک اعتماد کرد. در این حالت برای کودکان باید از روش های معاینه بالینی استفاده کرد. تطابق چشم ها در کودکان زیاد است و همین باعث می شود، در تشخیص نزدیک بینی کودکان مشکلی به وجود آید. در این حالت باید پیش از معاینه از قطره های فلج کننده تطابق استفاده نمود. برای معاینه فشار داخل چشم نوزادان معمولا از بیهوشی های عمومی استفاده می شود. البته زمانی که کودک ناآرام است، این روش پیشنهاد می شود. همچنین تفاوت دیگری که در چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان دیده می شود، تفاوت در گرفتن نوار چشم کودکان و بزرگسالان می باشد. معمولا برای گرفتن نوار چشم از کودکان، پزشک مجبور به استفاده از داروهای خواب آور می باشد.

تفاوت نوع بیماری های کودکان و بزرگسالان

همانطور که گفتیم علل مختلفی باعث تفاوت در معاینه چشم کودکان و بزرگسالان می شود. یکی از این موارد تفاوت در بیماری های چشمی کودکان و بزرگسالان می باشد. همانطور که می دانید اندازه چشم ها در کودکان به نسبت اندازه صورتشان از بزرگسالان بزرگتر می باشد. همین موضوع باعث می شود، بیماری ها و اختلالاتی در کودکان تشخیص داده شود که در بزرگسالان اصلا به چشم نمی آیند، برای مثال عدم تقارن شکاف پلکی مشکلی است که در همه افراد چه کودک و چه بزرگسال ممکن است وجود داشته باشد، اما در کودکان بیشتر به چشم می آید. نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم در نوزادان بیشتر به چشم می خورد که در این سن طبیعی است. اما در بزرگسالان کمتر دیده می شود.

تفاوت معاینه چشم کودکان و بزرگسالان

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 2/7 از 5 (از 37 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه