دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

ام اس چیست و چه اثراتی بر روی چشم می گذارد

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1397/12/12
ام اس چیست و چه اثراتی بر روی چشم می گذارد
مطالب مربوط با ام اس چیست و چه اثراتی بر روی چشم می گذارد

بیماری ام اس بیماری مزمنی است که بر سیستم عصبی مرکزی مستقیما اثر می گذارد. علائم بیماری ام اس را می توان کاهش حافظه، سرگیجه، اختلالات جنسی و افسردگی اشاره نمود. درمانی قطعی برای بیماری ms کشف نشده است اما بسیاری از داروها در بهبود نسبی و یا کم کردن علائم ام اس مورد استفاده قرار می گیرد این بیماری روی عملکرد بسیاری از قسمت های بدن بیمار تاثیر می گذارد چشم یکی از اعضایی است که بیماری ام اس بیشترین اثر را بر روی آن می گذارد.

اثرات کلی بیماری ام اس بر چشم

ms به دلیل آسیب شدید به غلاف میلین و در نتیجه اختلال در ارتباط بین اعصاب و مغز رخ می دهد. این اتفاق نوعی فروپاشی در ارتباط مغز و عصب است به همین دلیل عوارض روانی و جسمی زیادی بر زندگی مبتلایان به ام اس می گذارد مشکلات چشم شایع ترین نوع از این مشکلات است. نام کامل ms "مولتیپل اسکلروزیس " است. بیماری ام اس فرم های مختلفی دارد شیوع آن در زنان بیشتر از مردان است و از سن خاصی علایم خود را نشان می دهد که اغلب با اختلال در بینایی شروع می شود.

اختلال در دید رنگی در مبتلایان به بیماری  ام اس

اعصاب چشم با انتقال نور و تصویر به مغز نقش موثری در تشخیص رنگ دارند، یکی از مسائلی که برای بیماران مبتلا به ام اس پیش می آید دید خاکستری است اختلال در دیدن از علایمی است که معمولا زمان طولانی فرد با آن درگیر خواهد بود.

تاثیرات بیماری ام اس روی بینایی

علائم التهاب عصب بینایی در بیماران مبتلا به ام اس

دوبینی از علائمی است که دلیل آن التهاب محدوده ای از مغز که حرکات چشم را کنترل می کند، می باشد. التهاب عصب مخصوص چشم امری ست که جدا از التهاب بخش عصبی مرکزی رخ می دهد، منجر به درد در کره چشم می شود این موضوع با علایمی چون بیرون زدگی (ملتهب شدن) مویرگهای خونی درون کره چشم خود را نشان می دهد.
دوبینی به صورت ناگهانی در این افراد رخ می دهد و فرد را دچار تاری دید و درد چشم و کاهش تمرکز می کند. التهاب عصب بینایی علاوه بر ایجاد عدم تعادل در فرد منجر به دید دوتایی اشیا می شود که باعث می شود فرد حس تشخیص فضایی اشیا را از دست دهد و حفظ تعادل فرد دچار اختلال می شود. در صورت غفلت از مشکل بینایی، این مشکل دایمی و منجر به کوری مطلق در افراد مبتلا به بیماری ام اس می شود.

حرکات چشم

نیستاگموس، حرکت کنترل نشده چشم است که مردمک چشم بدون کنترل به صورت عمودی یا افقی حرکت می کند. نیستاگموس یکی دیگر از شایع ترین علامت هایی است که افراد مبتلا به ام اس با آن مواجه خواهند شد. نیستاگموس همراه با درد و شدت و ضعف خود را نشان می دهد.

نابینایی در یک چشم

نابینایی موقت که یکی از چشمها را درگیر می کند و حداقل 24 ساعت طول می کشد این موضوع نیز در اثر آسیب هایی به غلاف میلین اعصاب بینایی و غلاف میلین در مسیر اعصاب مرکزی اتفاق می افتد. دید تار، هم  یکی از علائم شایع در بیماری ام اس است که مانند نابینایی موقت یک چشم را مبتلا می کند این امر نیز به نابینایی کامل منجر می شود. این علایم معمولا با درد همراه است

نابینایی بر اثر بیماری ام اس

درمان های مشکلات چشمی

علت بیماری ام اس به طور کامل شناخته شده نیست به همین سبب داروهایی که تجویز می شود جهت کاهش علائم بیماری است و برای بهبودی قطعی نیست. علائمی چون تاری دید و دید خاکستری بدون اقدامی برای درمانی پس از سه هفته بهبود می یابد و چندی بعد از این علایم هیچ دردی در چشم تجربه نمی شود، اما ضعف دید پیش زمینه مشکلات جدی و دایمی بینایی خواهد شد. داروهای استروئیدی به صورت خوراکی و تزریقی برای کاهش علائم بیماری ام اس وجود دارد که با مراجعه به پزشک متخصص چشم می توانید نمونه ای از آنها را دریافت نمایید.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/1 از 5 (از 49 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه