دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

استفاده از چه نورها و رنگ هایی در فضا برای چشم مضر است؟

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/03/10
استفاده از چه نورها و رنگ هایی در فضا برای چشم مضر است؟
مطالب مربوط با استفاده از چه نورها و رنگ هایی در فضا برای چشم مضر است؟

در دنیای امروز، ما وقت زیادی را مقابل نمایشگرها ، فضاهای شلوغ و پر نور و رنگ مختلف سپری می کنیم و فشار چشم به برخی نورها و فضاها مشکلی شایع تبدیل شده است. این شرایط می تواند موجب تاری دید و احساس زبری در چشم ها شود.

چشم انسان به کدام رنگ ها حساس است

حساسیت چشم به رنگ ها در رنگ های قرمز، سبز و آبی وجود دارد. هر رنگ توسط سلول های مخصوصی در پشت چشم که به نام گیرنده های مخروطی شناخته می شوند، دریافت می شوند. در میان این سه رنگ، آبی کوتاه‌ترین طول موج را دارد که به معنای انرژی بیشتر آن است. البته نور آبی لزوما چیز بدی نیست. این نور نقشی کلیدی در حفظ سلامت انسان ایفا می کند زیرا ریتم شبانه روزی بدن ما را تنظیم می کند که شامل چرخه خواب و بیداری طبیعی ما می شود. همچنین، نور آبی خلق و خو را بهبود می بخشد و به بهبود عملکرد شناختی و حافظه کمک می کند.
این نور پر انرژی پتانسیل ایجاد آسیب در برخی بافت های چشم را دارد. اما ممکن است درباره شدت این آثار بیش از حد بزرگنمایی شده باشد. نخست این که مواجهه با نور آبی ساطع شده از نمایشگرهایی که روزانه با آنها سر و کار داریم با قرار گرفتن در معرض نور خورشید قابل مقایسه نیست.

چشم انسان.نورها و رنگ های مضر برای چشم

رنگ هایی که ممکن است در طولانی مدت برای چشم مضر باشد

آیا تا به حال فکر کرده اید چه رنگی هایی برای چشمان شما بهتر است و چه رنگ هایی سو چشم شما را کم میکند؟ در این مطلب می خواهیم جواب سوالات شما را بدهیم و شما را با تاثیر رنگ ها بر چشم آشنا کنیم.

تاثیر رنگ سیاه روی چشم

این رنگ نمی تواند تسکین دهنده باشد اما رنگ سیاه، رنگی است که قدرت را بیان می کند.

تاثیر رنگ آبی روی چشم

رنگی تسکین دهنده و سبک است. چه به عنوان پس زمینه رایانه و چه به عنوان رنگ دیوار اتاق یا وسایل و ...

تاثیر رنگ قرمز روی چشم

به عنوان رنگ قسمتی از پس زمینه صفحه رایانه، قرمز به ویژه قرمز تیره ، برای چشم مناسب است.

زرد لیمویی روشن، خسته کننده ترین رنگ است. چرا؟

علم فیزیک و نورشناسی به این سئوال پاسخ داده و ثابت کرده که این رنگ برای چشمان و بینایی ما همانند سایر رنگ های روشن درصد بیش تری از نور را منعکس می کند و در نتیجه باعث تحریک زیاد چشم می شود.
بچه ها در اتاق های زرد بیش تر گریه می کنند، زن و شوهرها در خانه های زرد بیش تر دعوا می کنند. خوانندگان اپرا در تالارهای زرد، بیش تر عصبی می شوند، مراقب باشید چگونه آن را استفاده می کنید!

چشم انسان.نورها و رنگ های مضر برای چشم انسان

درصد انعکاس نور از سطح به چشم

سطوح سفید ٨٠ درصد نور را به چشم منعكس می‌كنند و سطوح سیاه ٥ درصد.
ما این دو درصد را دریافت می کنیم. با تقسیم ٨٠ به ٥ نسبت نور منعكس شده‌ای كه دریافت می کنیم،  ١٦ تقسیم بر یك است. در حالی كه نسبت پیشنهاد شده توسط مؤسسات تحقیقات برای محیط‌های مجاور هم سه تقسیم بر یك است.
اگر به خوبی از چشم های خود در برابر پرتوهای فرابنفش محافظت نکنید، خطر ابتلا به سرطان پوست در اطراف چشم ها نیز افزایش می یابد. در حقیقت، چشم های شما می توانند به معنای واقعی کلمه دچار آفتاب سوختگی شوند.
برای محافظت از چشم های خود، استفاده از عینک آفتابی استاندارد که از نفوذ پرتوهای فرابنفش پیشگیری می کند را فراموش نکنید.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/6 از 5 (از 134 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه