دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی
میانگین امتیاز کاربران به این صفحه :
 |  امتیاز 3/3 از 5 (از 1203 رای)

بینایی سنجی یا تست های بینایی کودکان کدامند؟

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/03/21
بینایی سنجی یا تست های بینایی کودکان کدامند؟
مطالب مربوط با بینایی سنجی یا تست های بینایی کودکان کدامند؟

تست بينايی سنجی به معنی سنجش و اندازه گيری ديد و بينايی است که برای معاينه و بررسی كامل ساختمان چشم، تـشخيص بيماری های چشم و گرفتن انواع تست بینایی سنجی ويژه مانند تست ميدان بينايی، تست ديد رنگ، تست ديد عمق، توپوگرافی قرنيه و... چارت بينايی سنجی كاربرد ويژه ای دارد.

تست بینایی سنجی در کودکان

تست های بینایی یا بینایی سنجی کودکان

اگر کودک شما هيچ کدام از علائم عيوب انکساری و يا ساير مشکلات بينايی را نداشته باشد، لازم است در سن شش ماهگی و بار ديگر در سه سالگی مورد معاينه کامل سيستم بينايی قرار گيرد. بر طبق نظر انجمن اپتومتری آمريکا، معاينه کامل کودک قبل از ورود به مدرسه موجب تشخيص بموقع و درمان قطعی هر گونه مشکل در سيستم بينايی می گردد. بنابراين کودکان بدون علائم مشکلات بينايی بايد برای بار سوم قبل از ورود به مدرسه تحت معاينه کامل قرار گيرند.
کودکان زیر ۷ سال باید حداقل سه بار برای سنجش بینایی و تشخیص تنبلی چشم معاینه شوند. در این سنین چشم کودک در حال تکامل است، به همین دلیل اگر چشم کودک در گذشته مشکلی نداشته است، خانواده‌ها باید برای معاینه مجدد به این مراکز مراجعه کنند.

بینایی سنجی چیست؟

بینایی‌ سنجی یا اپتومتری (optometry) یک قسمت از معاینات کامل (چند قسمتی) چشم محسوب می‌ شود و شامل اخذ پیشینه بینایی، سنجش حدت بینایی (وضوح دید)، ارزیابی ریفرکشن، ارزیابی دید دوچشمی، تطابق و حرکات چشمی، دید رنگ، غربالگری و ارزیابی داده‌ ها می‌ باشد. به عبارت دیگر بینایی‌ سنجی بررسی دید و ساختارهای مربوط به آن است برای کشف اختلالات بینایی و تجویز عدسی‌ های مناسب یا دیگر وسایل کمک‌ کننده به بینایی یا تمرین‌ های چشمی برای جبران کاستی‌ های دید.

تست بررسی حدت بینایی

در این تست توانایی چشم ها برای مشاهده ی جزئیات اشیای نزدیک و دور چک می شود. معمولا هر چشم جداگانه بررسی می شود و در ادامه هر دو چشم با هم بررسی می شوند. انواع متعددی از تست های حدت بینایی ممکن است استفاده شود.

چارت E و انواع آن در بینایی سنجی

تست اسنلن Snellen تستی است که از 11 ردیف از حروف بزرگ انگلیسی تشکیل شده اند. چشم پزشک از فرد معاینه شونده می خواهد که جهت دندانه های حروفE را بگوید: چپ، راست، بالا یا پایین.

معنی بینایی 20/20 در تست بینایی چیست؟

بینایی طبیعی، دید 20/20 (یا در واقع حدت بینایی 20/20) است؛ به این معنی که شما قادر به خواندن حروفی از فاصله 20 فوتی (6 متری) خواهید بود که اکثر افراد می توانند آن را از فاصله 20 فوتی (6 متری) بخوانند. اگر بر اساس سیستم ده دهی بخواهیم میزان دید را ثبت کنیم دید طبیعی 10/10 خواهد بود.

تست بینایی سنجی

چارت بینایی جگر The Jaeger Eye Chart

 تست رفرکشن (انکسار نور)

در این تست خطاهای انکسار نور بررسی می شود و وضعیت عینک و لنزهای تماسی هم ارزیابی می شود.

  • تست های بررسی میدان بینایی
  • تست کانفرانتیشن
  • تست آمسلر 
  • تست پریمتر

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه می باشد