دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

سندروم بینایی چشم کودکان در کار کردن با کامپیوتر

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/03/10
سندروم بینایی چشم کودکان در کار کردن با کامپیوتر
مطالب مربوط با سندروم بینایی چشم کودکان در کار کردن با کامپیوتر

میزان خودآگاهی کودکان بسیار اندک می باشد آنها ممکن است یک کار لذت بخش را با تمرکز زیاد تا مدتها ادامه دهند تا اینکه بالاخره خسته شوند (مانند بازیهای رایانه ای با کامپیوتر یا گوشی) فعالیت طولانی بدون استراحت کافی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای سیستم تطابقی چشم و در نتیجه آزردگی آن گردد.

سندروم بینایی کودکان و کامپیوتر

مشکلات تطابقی ممکن است بصورت ثابت باقی ماندن توانایی واضح کنندگی چشم در یک فاصله معین و بر روی یک شئی خاص روی دهد در این صورت ممکن است حتی پس از گذشت مدتی از کار اولیه، چشم قادر به تغییر توانایی تطابق خود براحتی و سهولت و برای همه فواصل لازم نباشد علاوه بر این بدلیل عدم جریان کافی اشک بر روی چشم که ناشی از کاهش پلک زدن در هنگام کار با رایانه است چشم دچار آزردگی و ناراحتی و ایجاد سندروم بینایی چشم کودکان می شود . بالا قرار گرفتن نمایشگر رایانه نیز باعث تشدید این مشکل می گردد بازماندن بیش از حد چشم ها در این حالت باعث تبخیر بیشتر اشک و خشکی و ناراحتی چشم می شود.

سندروم بینایی چشم کودکان و کامپیوتر

به‌عبارت دیگر استفاده زیاده از حد از صفحات نمایشی مثل لپ‌تاپ، تبلت، موبایل و… نیز می‌تواند باعث اختلال در سیستم بینایی شود. استفاده از این تکنولوژی‌ها در زندگی روزمره روزبه‌روز در حال رشد است. درصورتی که از این تکنولوژی‌ها در شرایط نامناسب استفاده شود، به‌خصوص اگر فرد استفاده‌کننده در سنین رشد باشد، به‌دلیل اینکه انعطاف پذیری در سیستم بینایی او زیاد است، می‌تواند اختلال جدی‌تری را ایجاد کند دکتر جعفرزاده‌پور گفت: چند عامل باعث می‌شود که سیستم بینایی تحت تأثیر عوامل مخرب آسیب ببیند؛ یکی از آن عوامل ژنتیک است ولی تجربه و. تحقیقات نشان داده است که برخی از عوامل محیطی می‌توانند حتی بر زمینه‌های ژنتیک تأثیر بگذارند. مطالعاتی که در مناطق آمازون و آلاسکا- به‌عنوان جوامعی که کمتر دستخوش تغییر شده‌اند- انجام شده است، نشان می‌دهد بینایی این افراد در مقایسه با سایر جوامع که از صفحات نمایشی، تلویزیون، کتاب استفاده می‌کردند، بهتر بوده است. شیوع عیوب انکساری و ضعیفی‌های چشم که به‌صورت معمول وجود دارد در این افراد بسیار کم و به ندرت بوده است. با افزایش مصرف این تکنولوژی‌ها و تغییر زندگی این عیوب به‌صورت معناداری در این جوامع بیشتر شده است. این افراد به‌دلیل ویژگی‌های فرهنگی، جمعیت بسته‌ای بودند و تغییرات ژنتیک در آنجا اتفاق نیفتاده بود اما تغییر در محیط و سبک زندگی، بیماری‌های چشمی جدیدی به آنها داده است.

دستورالعمل حفاظت کودکان و نوجوانان برای استفاده از رایانه و کامپیوتر

  • چشمان کودک را در فواصل معین مورد معاینه بینایی سنجی قرار دهید در صورت نیاز به عینک ، لنز تماسی یا هر درمان دیگر استفاده مداوم از آنرا به کودک توصیه نمایید. زمان استفاده از رایانه را قویا برای کودک محدود نمایید برای هر یک ساعت استفاده پیوسته از رایانه حداقل ده دقیقه استراحت لازم است .
  • ارتفاع و سایر تنظیمات رایانه بدقت کنترل نمایید اندازه و قد کودک جایگاه نمایشگر و صفحه کلید را مشخص می نماید در بسیاری موارد نمایشگر خیلی بالا قرار دارد ، صندلی خیلی کوتاه است و یا میز خیلی بلندتر از حد مورد نیاز برای کودک می باشد چاره بسیاری از مشکلات این چنینی استفاده از صندلی های دارای قابلیت تنظیم ارتفاع می باشد زیرا تغییر جایگاه نمایشگر همیشه امکانپذیر نیست.
  • میزان درخشندگی صفحه نمایشگر را بخوبی تنظیم نمایید.
  • میزان نور اتاق را کاهش دهید تاهم اندازه روشنایی صفحه نمایشگر رایانه گردد.
  • برای کار راحت با رایانه ، کودکان به شرایطی متفاوت از بزرگسالان نیاز دارند. با کمی تلاش می توان از مطلوب بودن شرایط برای استفاده کودکان از رایانه اطمینان حاصل نمود و عادات خوب بینایی را در آنان تقویت نمود.
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه