دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

عوامل و کنترل نزدیک بینی چشم در کودکان

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :10 خرداد ، 1399
عوامل و کنترل نزدیک بینی چشم در کودکان

بیماری های چشمی خصوصا در کودکان باعث نگرانی هر چه بیشتر خانواده ها شده است. از بین این بیماری ها، در این مقاله سعی داریم به بیماری نزدیک بینی در کودکان بپردازیم. مدت‌ها تصور می‌شد کودکانی که ساعات بیشتری جلوی صفحه کامپیوتر می‌گذرانند یا با وسایل کوچک الکترونیک مشغول هستند، در خطر بیشتر دچار شدن به نزدیک‌بینی هستند؛ محققان می‌گویند اینگونه نیست اما بودن در فضای باز احتمال عینکی‌شدن کودکان دارای نفصان مادرزادی بینایی را پایین می‌آورد.

کنترل نزدیک بینی در کودکان

نزدیک بینی چشم در کودکان

نزدیک بینی به انگلیسی: Myopia  یکی از عیوب انکساری چشم به معنی این است که چشم بیمار نوشته‌ها و علامتها را در فاصله نزدیک تشخیص می‌دهد ولی در فاصله دور (نسبت به افراد سالم) نمی‌تواند تشخیص دهد.
آسیایی‌ها و زنان بیشتر دچار نزدیک بینی می‌شوند. بیش از ۳۰٪ افراد جهان دچار درجاتی از نزدیک بینی هستند. این بیماری ارثی است ولی به عوامل دیگری بجز ژن نیز بستگی دارد. معمولاً در دوران کودکی ظاهر می‌شود و پس از ایجاد با رشد بدن و چشم منجر به افزایش طول چشم می‌شود، شدت آن افزایش یافته و شماره عینک بالاتر می‌رود.

نظر محققان در مورد عوامل و کنترل نزدیک بینی چشم در کودکان

به گفته این محققان نور خورشید همه آن چیزی است که کودکان برای پیشگیری از نزدیک بینی به آن نیاز دارند. ۱۴ ساعت در هفته در معرض نور طبیعی بودن این تاثیر را ایجاد می‌کند. دلیل این تاثیر کاملاٌ مشخص نیست.

به گفته کارشناسان، کودکان باید تشویق شوند که بخشی از وقت خود را به بازی در خارج از منزل بگذرانند زیرا این کار خطر ابتلا آنها به "نزدیک بینی" (myopia) را کاهش می‌دهد.
در حالیکه ژنتیک نقش مهمی در ابتلا افراد به نزدیک‌بینی ایفا می‌کند اما تحقیقات اخیر نشان داده که عوامل محیطی نیز در ابتلا افراد به نزدیک بینی دخیل هستند.
مطالعات متعدد نشان داده در کودکانی که وقت بیشتری را در خارج از منزل می‌گذرانند، خطر ابتلا به نزدیک‌بینی کمتر است. همچنین پژوهشگران دریافته‌اند علت این موضوع نور فضای باز است.

نزدیک بینی در کودکان

اثر پرتورهای نامرئی فرابنفش روی چشم

می‌دانیم که پرتوهای نامرئی ماورای بنفش B یا  UVB در تولید ویتامین D در پوست نقش دارند و تصور بر این است که ویتامین D به تمرکز نور در شبکیه چشم کمک می‌کند؛ البته محققان دانشگاه ایالتی اوهایو معتقدند احتمال دیگری هم وجود دارد.
محققان در این باره می‌گویند: «چشم کودک در سنین پنج تا نه سالگی در حال رشد است. گاهی اوقات این رشد موجب افزایش فاصله بین عدسی و شبکیه و در نتیجه نزدیک بینی می‌شود. به نظر می‌رسد نور طبیعی فضای بیرون در حفظ شکل و فاصله مناسب چشم در طول دوره رشد کمک می‌کند.»
همچنین دانشمندان علاوه بر نور نامرئی، در حال مطالعه تأثیر نور مرئی بیرون در سلامت بینایی هستند. به گفته آنها حتی در یک روز ابری نور بیرون حداقل ۱۰ برابر درخشنده‌تر از نور داخل است. وقتی فردی در فضای بیرون است، سلول‌های تخصصی ویژه‌ای در شبکیه با کنترل گشادی مردمک، اجازه ورود نور بیشتری در هنگام کاهش نور را می‌دهند.

مطالب مربوط با عوامل و کنترل نزدیک بینی چشم در کودکان
ماکولای چشم و دلایل به وجود آمدن آن چیست

ماکولای چشم و دلایل به وجود آمدن آن چیست

بیماری ماکولا یکی از انواع بیماری های شایع چشمی بوده که عوارض زیادی به همراه دارد که با مراجعه به موقع به چشم پزشک می توان آن را درمان کرد.
بیشتر
بلفاریت چشمی یا گل مژه، علت و درمان التهاب پلک

بلفاریت چشمی یا گل مژه، علت و درمان التهاب پلک

گل مژه  یا در اصطلاح پزشکی بلفاریت همانند جوشی بزرگ است که به صورت یک توده زرد یا سفید در ناحیه چشم و پلک ها نمایان می شود. این عارضه نوعی عفونت است.
بیشتر
بیماری تیروئید چشمی چیست و علائم آن کدامند

بیماری تیروئید چشمی چیست و علائم آن کدامند

اگر به دنبال این هستید که بدانید بیماری تیروئید چشمی چیست در این مقاله خواهید دانست که بیماری تیروئید چشمی چیست و چگونه آن را می توان با دارو درمان نمود.
بیشتر
درد پشت چشم نشانه چیست

درد پشت چشم نشانه چیست

درد پشت چشم یکی از مواردی است که ممکن است افراد زیادی دچار به این درد چشمی شده باشند که درد پشت چشم دارای نشانه های مختلفی است که در این مقاله با هریک از آنها آشنا خواهید شد
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I