دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آب سیاه یا گلوکوم و روش های درمان آن

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/05/04
آب سیاه یا گلوکوم و روش های درمان آن
مطالب مربوط با آب سیاه یا گلوکوم و روش های درمان آن

روش های درمانی گلوکوم یا آب سیاه 

گلوکوم یا آب سیاه بیماری است که می تواند سبب آسیب عصب بینایی و در نتیجه کوری شود. این بیماری در آغاز هیچ علامتی ندارد ولی می تواند در طول چند سال سبب کاهش بینایی و در نهایت کوری شود. درمان زودرس می تواند مانع پیشرفت بیماری و کاهش دید بیمار گردد.
گرچه که آب سیاه درمان قطعی و مشخصی ندارد ولیکن درمان های رایج بیماری را کنترل می کنند و این امر تائیدی بر اهمیت تشخیص و درمان زودرس است. دو گونه درمان برای آب سیاه چشم وجود دارد:
بیشترین و شایع ترین نوع درمان زودرس گلوکوم درمان دارویی توسط پزشک متخصص است است و به صورت قطره های چشمی و قرص تجویز می شوند. این داروها به دو شکل باعث کاهش فشار داخل چشم می شوند. برخی باعث کاهش تولید مایع در چشم شده و برخی به تخلیه بیشتر مایع از چشم کمک می کنند. داروهای ضد آب سیاه امکان دارد تا چند نوبت در روز تجویز شوند. در اکثر بیماران عوارضی رخ نمی دهد. داروهای ضد گلوکوم تا زمانی که فشار داخلی چشم را کنترل می کنند باید مصرف شوند. در مواردی که به طور دارویی درمان نمی شود باید جراحی بر روی چشم های آسیب دیده انجام شود.

درمان آب سیاه یا گلوکوم
تفاوت آب سیاه و آب مروارید

بیماری آب مروارید مادرزادی و آب سیاه مادرزادی از جمله فوریت‌های تشخیص در بین بیماری‌های چشمی است. به همین دلیل توصیه می شود معاینه چشم در افراد را جدی بگیرید و در فاصله های زمانی به معاینه توسط چشم پزشک اقدام نمایید.
آب سیاه مادرزادی ممکن است به راحتی تشخیص داده نشود اما از علائم آب مروارید، حساس بودن چشم است به نور، بزرگ شدن چشم‌ها و حساسیت سیاهی بیش از حد چشم است که گاهی شاید از بدو تولد دیده می‌شود.

چرا چشم آب سیاه می آورد؟

اين بيماري در آغاز هيچ علامتي ندارد، ولي مي‌تواند در طول چند سال، كاهش بينايي و در نهايت كوري را در پي داشته باشد. درمان زودرس مي‌تواند مانع پيشرفت بيماري و كاهش ديد بيمار شود. اگر خون جلوی چشم می‌رفت قطعا همه چیز را قرمز می‌دیديم، اما زلالیه در چشم وجود دارد.اين ماده از جایی تولید و از جایی خارج می‌شود و پس از تولید، تغذیه جلوی چشم را انجام می‌دهد. اگر اين مايع تولید شود و خوب خارج نشود به مرور حجم مایع افزایش یافته و چشم دچار فشار می‌شود. فشار بالاي داخل چشم به عصب چشم و سلول‌های بینایی فشار وارد می‌كند و عصب را از بین می‌برد و این آسیب به عصب چشم محسوب می شود.

درمان گیاهی آب سیاه چشم

از راه های درمان خانگی آب سیاه چشم یا گلوکوم مصرف سبزیجات دارای برگ سبز و غذاهایی که زرد یا نارنجی رنگ هستند، می باشد که مقادیر مناسبی از ویتامین ها را به بدن میرسانند. درمان خانگی آب سیاه در طب سنتی انجام حجامت هم هست و توصیه می شود که به این منظور حجامت ماستوئید یا پشت گوش صورت گیرد و پس از آن دو هفته صبر کرده و سپس حجامت ناحیه گیجگاهی انجام شود. رازیانه هم در درمان آب سیاه چشم موثر می باشد.

تفاوت چشم سالم با چشم بیمار

قطره چشم برای اب سیاه

آب سیاه به علت عصب چشمی و اغلب ناشی از افزایش فشار داخل چشم است. از آنجا آب سیاه چشم می تواند منجر به کاهش دید شود، قطره های چشمی برای کاهش فشار چشم در آب سیاه هستند.
بعضی از داروهای گلوکوم و قطره مانع ایجاد مایع بیش از حد داخل چشم می شوند. سایر داروها، خروج مایع را در چشم بیشتر می کنند. شما قطره های ضد آب سیاه را در چشم می ریزید، اما این داروها روی بقیه نقاط بدن شما هم اثر می کنند. چون این داروها مانع از دست دادن بینایی شما می شوند گاهی شما ممکن است مجبور باشید این عوارض جانبی را تحمل کنید.

عوارض بعد از عمل آب سیاه چشم

هدف از عمل جراحي، ايجاد راه خروج جديدي براي تخليه مايع اضافي داخل چشم است. در هر زماني چشم پزشک متخصص ممکن است تصميم به جراحي بگيرد، ولي معمولا اين کار را پس از درمان دارويي و جراحي ليزري انجام مي دهد. در بعضي از بيماران، جراحي حدود 80 تا 90 درصد در کاهش فشار داخل چشمي مؤثر است. با اين حال، اگر مجراي جديدي که با جراحي به وجود آمده است مسدود شود، ممکن است به جراحي ديگري هم منجر شود.
بالا رفتن فشار چشم و سایر عوارض جانبی نیز پس از عمل آب سیاه چشم گزارش نشده است. عده‌ای از عوارض که به ‏طور عمومی بین اکثر جراحی‌های داخل چشمی دیده می‌شود مثل عفونت داخل چشمی پس از عمل، تورم ‏شبکیه و غیره. ولی برخی عوارض مختص جراحی‌های گلوکوم می‌باشند.‏ اگر چه متاسفانه شانس وقوع عوارض پس از جراحی در جراحی‌های گلوکوم شایع می‌باشد ولی خوشبختانه ‏اکثر این عوارض با درمان‌های دارویی و یا جراحی قابل حل هستند.

جدیدترین درمان گلوکوم

در مراحل اولیه بیماری آب سیاه دارو تجویز می‌شود. همچنین برخی انواع لیزر می‌تواند به عنوان جایگزینی برای یك یا دو دارو عمل كند، ولی اثر آن ها با گذشت زمان كاهش پیدا می‌كند.اما در مواردی ممکن است دارو و لیزر هیچکدام به درمان جواب ندهد که در چنین شرایطی باید به فكر درمان جدید و راه ‌حل‌های دیگر مثل جراحی باشیم.

آب سیاه

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از صفحات زیر دیدن کنید:

نکات و موارد مهم در مراقبت از چشم
انواع عوارض چشمی و مراقبت از چشم در برابر آن ها
مراقبت از چشم ها در دوران دورکاری و کار با کامپیوتر و لپ تاپ
امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 2/8 از 5 (از 73 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه