دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

بهترین راه های خداحافظی با عینک

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/05/04
بهترین راه های خداحافظی با عینک
مطالب مربوط با بهترین راه های خداحافظی با عینک

برای همیشه با عینک‌های طبی خداحافظی کنید

توصیه همیشگی چشم‌ پزشکان استفاده از عینک برای چشم های ضعیف تر می باشد اما با این حال تعدادی از افرادی هستند که تمایلی به عینک ندارند و ترجیح می‌دهند بدون عینک زندگی کنند. برای این کار دو راهکار پیش روی این افراد است، یکی استفاده از ‌لنزتماسی و دیگری عمل لیزیک. لنزتماسی نزدیک به 90 سال پیش وارد بازار شده در حال حاضر به راحتی قابل دسترس و استفاده است و بسیاری از این افراد از این وسیله برای زندگی بدون عینک و تا حد زیادی زیبایی استفاده می‌کنند.
همانطور که گفتیم یکی از راه های درمان کم بینی  یا عینک زدن مداوم شما این است که چشمانتان را جراحی کنید. جراحی لیزر، ضعیفی چشم را درمان کرده و نیاز به عینک‌ زدن را برطرف می‌کند. افراد بعد از جراحی لیزر چشم دیگر لازم نیست از عینکشان یا لنز طبی استفاده کنند. آن ها می توانند با چشم خودشان ببینند. جراحی لیزر چشم جراحی ساده‌ای است که انجام آن بین چند ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشد؛ در عوض، بهبودی قابل توجهی در بینایی شخص ایجاد می‌کند و شخص می‌تواند با عینک برای همیشه خداحافظی کند.

عینک و بینایی سنجی

آیا عینکی بودن بد است

آیا دلیل اینکه چرا عینکی ها بسیار اذیت می شوند را می دانید؟ افراد عینکی مشکلاتی دارند که افرادی که عینک نمی‌زنند هرگز آن‌ها را درک  نخواهند کرد. مواردی همچون مشکلات انتخاب عینک مناسب برای چشم، تمیز نگه داشتن آن، دشواری هنگام فعالیت‌هایی مانند فوتبال و شنا و مراقبت از چشم در برابر نور آفتاب از جمله چالش‌های رایج این افراد است.

خداحافظی با عینک

جراحی لیزر فرایند ساه ای است که بسته به سطح تصحیحی که مورد نیاز است از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد. اما شما پس از انجام جراحی لیزر چشم با بهبود چشمگیری مواجه خواهید شد که واقعا قابل توجه است.
لیزر پیشرفته با پرتوهای سرد ابزار بسیارمفید و دقیقی است که با شکل دادن سطح قرنیه و اصلاح نواقص بسیار ریز آن بینایی شما را واضح تر و شفاف تر می کند. اکثریت قریب به اتفاق بیماران ما شگفت زده شده اند که چگونه آن ها اینقدر سریع بهبود می یابند و با چه سرعتی می توانند از زندگی بدون عینک و لنزهای تماسی لذت ببرند. خطر عمل لیزیک نسبت به لنزهایی که استفاده می‌شود بسیار کمتر است، چرا که استفاده از لنز ممکن است چشم را در معرض خطر قرار ‌دهد، اما در عمل لیزیک تنها در هنگام عمل و روز‌های بعد از آن احتمال خطر وجود دارد. البته باید توجه داشت که عمل لیزیک هم شرایط خاص خودش را داراست به طور مثال شماره چشم فرد باید ثابت شده باشد و براساس نیاز‌های افراد استفاده می‌شود.

عینک بهتر است یا لنز

انتخاب بین عینک یا لنز کاملاً به یک سلیقه ی شخصی بستگی دارد. علاوه بر این حق انتخاب درجه ی ضعیفی چشم، قیمت عینک یا لنز و بودجه ی فرد، نوع زندگی و در نظر گرفتن راحتی و زیبایی هم عوامل تاثیرگذار در انتخاب بین عینک یا لنز هستند. بهتر است از مزایا و معایب عینک یا لنز اطلاعاتی توسط پزشک خود به دست آورید و بررسی کنید که کدام‌ یک مناسب چشمان شما خواهد بود با اینکه پزشکان و اپتومتریست ها، استفاده از عینک را نسبت به لنز بهتر می‌دانند. از نظر متخصصان قرار دادن مداوم جسم خارجی مانند لنز روی کره ی چشم به مرور به چشم‌ها آسیب رسانده و احتمال مشکلاتی چون عفونت یا زخم قرنیه و کم شدن بینایی را افزایش می دهد. استفاده از دست برای قرار دادن لنز در چشم نیز احتمال انتقال آلودگی به چشم را چند برابر می‌کند. استفاده از لنز به‌ جای عینک به‌ خصوص برای افرادی که شماره ی چشمشان بالای چهار است و چشمان رنگی دارند، توصیه نمی‌شود.

عینک طبی

عوارض عینک زدن

از عوارض عینک طبی زدن برای عینکی ها و کسانی که چشم هایشان در مواردی کمتر بینایی دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-فریم عینک شما ممکن است بر روی صورت کمی اذیت کند و اگر عادت به عینک نداشته باشید، ممکن است بر تمرکزتان تأثیر بگذارد.
-گرما و سرما بر روی شیشه ی عینک شما حتما تأثیر می گذارد و شیشه ی عینک بخار می کند و دید شما تار می شود.
-استفاده ی طولانی مدت از عینکتان گاهی باعث درد خفیفی در قسمت پشت گوش و روی بینی می شود.
-با توجه این موارد استفاده از عینکتان یا لنزها کاملاً به خود شما و چشمانتان بستگی دارد.

کنار گذاشتن عینک با طب سنتی

برای کنار گذاشتن عینک تنها از دو روش می توانید بدانید:
می توانید به چشمانتان ورزش دهید. صبح بعد از بیدار شدن چشم خود را می مالیم تا خوب ببینیم، ماساژ پلک بالا و پائین و عصب چشم روزی چند دقیقه کمک شایانی در این کار می کند، به این شکل که با انگشتان دست به مدت 4-5 دقیقه از بالای بینی روی چشم به سمت گوش می کشیم و چهار پنج دقیقه استراحت می کنیم و تکرار می کنیم. و  غذای مورد نیاز چشم را در فواصل منظم خوردن.
بهترین غذا برای چشم در این دوره کنارگذاشتن خوردن عدسی، سیرابی(بدون شیردان) هویج(رنده شده، آب هویج و...) زردک(هویج قمی)
عدسی و سیرابی را با آبش بخورید که بیشتر مواد آن داخل آب رفته.(صبحانه عدسی و شام سیرابی) عدس پلو را با آب عدس بپزید و آب آن را بیرون نریزید. هویج هم می تواند با رساندن ویتامین به چشم هایتان شما را از مشکل داشتن عینک برهاند.

خستگی چشم

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از صفحات زیر دیدن نمایید:

چگونه یک عینک آفتابی مناسب چشم انتخاب کنیم
عوامل و کنترل نزدیک بینی چشم در کودکان
بینایی سنجی یا تست های بینایی کودکان کدامند؟
امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/2 از 5 (از 471 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه