دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

دلایل اهمیت معاینه سالیانه چشم چیست

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :20 مهر ، 1399
دلایل اهمیت معاینه سالیانه چشم چیست

چرا معاینه سالانه چشم پر اهمیت است؟

از دلایل اهمیت معاینه سالیانه چشم، تشخیص و درمان به موقع بیماری های جدی پیش آمده برای چشمان شما می باشد. به طور معمول لازم است تا هر سال دو مرتبه به چشم پزشک مراجعه نموده تا از سلامت چشم خود اطمینان حاصل نمایید. در این مقاله ضمن معرفی این شاخه از علم پزشکی، مراحل معاینه چشم و علل اهمیت معاینه سالیانه چشم را بیان می کنیم.

معاینه چشم چیست؟

معاینه چشم یک سری آزمایشات برای ارزیابی میزان دید و بررسی بیماری های چشمی را شامل می شود. در این مورد، چشم پزشک یک پروسه نیم ساعت تا یک ساعت را طی نموده تا ارزیابی های متفاوتی را در رابطه با عملکرد طبیعی بخش های مختلف چشم لحاظ نماید. معاینه اعصاب چشمی به طور دقیق و تشخیص هرگونه عفونت و بیماری چشم از وظایف چشم پزشک است تا با انجام انواع درمان متناسب با نوع بیماری و اختلال، به صورت دارو درمانی و یا جراحی، در بهبود کامل مشکلات چشم نقش مهمی را ایفا کند.

اهمیت معاینه سالیانه چشم برای تمام سنین

اهمیت معاینه سالیانه چشم همواره برای تمام افراد در سنین مختلف وجود دارد، زیرا توسط این عضو از بدن است که می توانیم بیش از 80 درصد از اطلاعات محیط پیرامون خود را دریافت نماییم. در این مورد لازم است به نکات زیر بپردازیم:

 • افراد زیر 40 سال، هر 3 سال یکبار معاینه چشمی شوند.
 • سنین بین 40 تا 65، هر 2 سال یکبار معاینه چشم دریافت کنند.
 • سنین بالای 65 سال بطور سالیانه باید به چشم پزشک مراجعه نمایند.
 • افراد دیابتی نیز باید سالیانه یک بار معاینات کامل چشم پزشکی را انجام دهند. برخی از افراد که  بیماری‌ های سیستمیک یا چشمی خاصی دارند، به معاینات بیشتری نیاز پیدا می کنند.
 • از 6 ماهگی تا 6 سالگی نیز دوره حساسی می باشد لذا اهمیت معاینه سالیانه چشم در این دوره بیشتر است.

​همچنین طبق تحقیقات، پیر چشمی از سنین 38 تا 40 سالگی قابل بروز بوده و در 50 سالگی بسیاری از افراد دچار آن خواهند شد. بروز بیماری آب مروارید نیز در رنج سنی 52 تا 64 امکان پذیر است و تا سن 85 سالگی درصد ابتلای بالایی گزارش شده است. در ایران نیز گلوکوم یا آب سیاه که از دلایل عمده نابینایی به شمار می آید، عموما در سنین بالای 40 سال اتفاق می‌افتد و در ابتدا بدون نشانه است. توجه به اهمیت معاینه سالیانه چشم در پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها نقش موثری دارد.

اهمیت معاینه چشم برای تمام سنیناهمیت معاینه چشم برای تمام سنین- کلینیک چشم پزشکی بینایی

مراحل معاینه چشم پزشکی

اهمیت معاینه سالانه چشم سبب گردیده تا متخصصان چشم پزشکی از پروسه ای با دقت بسیار بالا و در مراحل متعدد برای این امر استفاده نمایند. انجام مراحل معاینه چشم به سهولت قابل انجام بوده و عبارتند از:

 • گرفتن شرح حال: در ابتدا چشم پزشک در مورد سابقه بیماری های چشمی، زمان آخرین معاینه چشم و شکایات احتمالی بینائی از شما سوال می کند. همچنین شغل، سرگرمی ها و تفریحات و سابقه خانوادگی بیماری های چشمی نیز از جمله پرسش های احتمالی می باشد.
 • سنجش حدت بینایی: اولین آزمایش برای فهمیدن اینکه دقت و قدرت بینایی شما چقدر است، استفاده از چارت e یا چارت اسنلن است که شامل حروف در اندازه‌ های مختلف می باشد. در این مرحله پس از ایستادن در فاصله 6 متری از چارت، از شما در مورد جهت حروف که به تدریج کوچک تر می ‌شود سوال می کنند. کوچکترین ردیفی که توسط چشم شما قابل دید است، میزان دیدتان را مشخص می کند. گزارش دید 20/20  به معنی می باشد که شما از یک دید طبیعی برخوردار هستید. در صورتی که دچار کاهش دید شده باشید، برای تعیین نمره عینک و عیوب انکساری، عدسی‌ های مختلفی جلوی چشمتان قرار گرفته تا عدسی مناسب برای تصحیح این عیب فراهم شود.
 • سنجش حرکات چشمی: در این بخش چشم پزشک از شما می خواهد تا به یک شی نزدیک یا انگشتان او نگاه کرده و حرکت آن را در فضا دنبال کنید. در این آزمایش قابلیت حرکت چشمان شما ارزیابی می شود که در صورت اختلالات اعصاب چشمی متصل به عضلات چشم یا اختلال در خود این عضلات، این حرکات مختل پیدا می کند.
 •  ارزیابی مردمک چشم: در این سنجش، با تاباندن یک منبع نورانی به چشم شما، واکنش مردمک به نور سنجیده می شود.
 • تست بررسی تطابق: برای سنجش تطابق چشمی، از شما خواسته می شود تا به یک شی نزدیک نگاه کنید و سپس این هدف را تا بینی به تدریج نزدیک می ‌کند و از شما می‌ خواهند تا اولین دفعه ای که آن را به صورت دو شئ می ‌بینید، بگویید. دیابت،‌ فشار خون بالا، MS، التهابات ویروسی و عفونت های باکتریایی از جمله بیماری های سیستمیک هستند که باعث کاهش تطابق چشمی می شوند.
 • تست پوشاندن چشم: این آزمایش برای سنجش کارکرد همزمان دو چشم با یکدیگر می باشد. در این تست از شما می خواهند که اگر دچار عیوب انکساری هستید، از عینک خود استفاده نموده و به یک نقطه دور روی چارت حروف نگاه کنید. سپس یکی از چشمان شما را می ‌پوشانند. در صورتی که چشم شما جهت ثابت ماندن روی نقطه مد نظر حرکت کند یعنی از آن چشم استفاده نشده و این نشانه ‌ای از استرابیسم، لوچی یا تنبلی چشم می باشد. پس از برداشتن پوشش، این تست برای چشم دیگر نیز انجام می شود.
 • سنجش با slit lamp: در این تست با بکارگیری یک slit lamp یا بیومیکروسکوپ به بررسی قسمت قدامی و پشتی چشم پرداخته می شود. این میکروسکوپ با بزرگنمایی اجزای درونی چشم شما و استفاده از یک منبع نورانی، تمام بخش های چشم همچون مژه، پلک، قرنیه، ملتحمه، عنبیه، عدسی و اتاق قدامی را با وضوح بالایی مورد ارزیابی قرار می دهد.
 • تونومتری: چشم پزشک برای اندازه‌ گیری فشار داخل چشمی، ابتدا یک قطره بی‌حسی و سپس چند قطره فلئورسئین به داخل چشم ریخته و سپس دستگاه کوچکی به نام تونومتر را روی قرنیه قرار داده و اندازه گیری فشار چشم می پردازد. در صورتی که فشار چشم شما بالاتر از حد معمول باشد، سبب افزایش ریسک ابتلا به آب سیاه می شود. در این مورد برخی از چشم ‌پزشکان به روش غیر تماسی اندازه‌ گیری فشار چشم را انجام می دهند.
 • ارزیابی فوندوس با مردمک گشاد شده: در این تست چشم پزشک از قطره ای برای گشاد سازی مردمک چشم استفاده نموده تا به خوبی بتواند بخش های داخلی ‌تر همچون ویتره، عصب بینایی، ماکولا، شبکیه و عروق خونی را مورد بررسی قرار دهد. این آزمایش بخش مهم و اساسی معاینات چشم پزشکی بوده که در تشخیص بسیاری از بیماری ‌های چشمی موثر می باشد.

​آزمون تشخیص رنگ یا کور رنگی و بررسی میدان بینایی در تشخیص انواع بیماری های اعصاب چشم نیز از دیگر معاینات تکمیلی بوده تا اهمیت معاینه سالیانه چشم را بیشتر نشان دهد.

مراحل معاینه چشممراحل معاینه چشم کدامند؟

آخرین مطالب تکمیلی کلینیک چشم بینایی را در این بخش دنبال نمایید

نکات و موارد مهم در مراقبت از چشم

تفاوت چشم پزشکی کودکان و بزرگسالان

روش های برای محافظت از چشم در فصل زمستان

علائم برخورداری از سلامت چشم

برخورداری از دید 20/20، دید محیطی مطلوب، توانایی تشخیص طیف رنگی با تنوع بالا، عدم ابتلا به کاتاراکت، گلوکوم یا اختلالات شبکه ای مثل دژنراسیون ماکولا(تخریب نقطه ای) و ساختار بیرونی با ظاهر طبیعی از جمله نشانه های سلامت چشمی می باشد.

علائم برخورداری از سلامت چشمعلائم برخورداری از سلامت چشم

برای اولین معاینه همراه داشتن چه چیزهایی لازم است؟

در اولین جلسه معاینه چشمی در صورت لزوم، همراه داشتن این موارد توصیه می شود:

 • عینک یا لنزهای تماسی مورد استفاده
 • نسخه های چشم پزشکی قبلی در صورت وجود
 • هر مدرک یا نامه که با بستری شدن شما در مراکز درمانی چشم پزشکی در گذشته ارتباط دارد.
 • لیستی از داروهای مصرفی حتی داروهای غیر مرتبط با مشکلات چشمی شما 

دلیل اهمیت معاینه سالانه چشمدلیل اهمیت معاینه سالانه چشم

اهمیت معاینه سالیانه چشم

با مراجعه به چشم پزشک علاوه بر اطلاع از سلامت چشمی، وجود احتمالی دیابت، فشار خون بالا، بالا بودن کلسترول خون و حتی سرطان را از طریق معاینات چشمی قابل تشخیص می باشد. سلامت عمومی افراد از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نباید دست کم گرفته شود. در صورت هرگونه ناهماهنگی و اختلال در عملکرد اعضای حیاتی، چشم ها نیز از این مشکلات در امان نبوده و اثرات آن بیماری را بروز خواهند داد.

یکی دیگر از علل اهمیت معاینه سالیانه چشم، به خصوص افراد دیابتی است که دارای سابقه این بیماری در خانواده خود می باشند. این افراد باید به اهمیت معاینه سالانه چشم توجه دوچندانی نمایند، چرا که کوری و نابینایی نیز از عوارض چشم دیابتی است.

مطالب مربوط با دلایل اهمیت معاینه سالیانه چشم چیست
تاثیر بوتاکس برای درمان افسردگی

تاثیر بوتاکس برای درمان افسردگی

تزریق بوتاکس علاوه بر جوانسازی پوست و زیبایی برای درمان افسردگی و افزایش اعتماد به نفس تاثیر بسزایی دارد که در این مقاله با آن آشنا خواهید شد.
بیشتر
در دوران ویروس کرونا استفاده از لنز بهتر است یا عینک؟

در دوران ویروس کرونا استفاده از لنز بهتر است یا عینک؟

استفاده از لنز یا عینک در دوران کرونا چگونه است؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا راجع به استفاده از لنز یا عینک در دوران کرونا مطالبی را بیان کنیم.
بیشتر
علت آب مروارید در جوانی

علت آب مروارید در جوانی

آب مرواردید در جوانی دلایل و علت های مختلفی دارد که با شناخت هر یک از آنها می توانید از بروز این بیماری در سنین کم جلوگیری نمایید و یا به راحتی توسط متخصص چشم درمان کنید.
بیشتر
مزوژل چیست و چه کاربردهایی دارد

مزوژل چیست و چه کاربردهایی دارد

مزوژل که از درمان های پوستی برای رفع چین و چروک ها و نواحی متفاوت پوست صورت می باشد، این روز ها مورد انتخاب بسیاری از مراجعه کنندگان به مراکز پوستی قرار گرفته است.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I