دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

از چه سنی می توان از لنزهای تماسی استفاده کرد

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :22 مهر ، 1399
از چه سنی می توان از لنزهای تماسی استفاده کرد

سن مناسب استفاده از لنز تماسی چه سنی است

سن مناسب استفاده از لنز تماسی محدود نمی باشد، بنابراین هر شخصی به ویژه جوانان و حتی کودکان زیر 12 سال می توانند جهت رفع عیوب انکساری و یا ایجاد چهره ای زیباتر از انواع لنز تماسی استفاده نمایند. پس هیچ نوع محدودیت سنی برای به کار بردن لنزهای تماسی وجود ندارد تنها مسئله ای که در مورد سن مناسب استفاده از لنز تماسی قابل ذکر است مسئولیت پذیری افراد در نگهداری درستی از لنز و استفاده صحیح از این نوع عدسک ها می باشد که در ادامه به توضیحی در مورد آن خواهیم پرداخت.

لنز تماسی چیست؟

لنز تماسی یا به بیان دیگر عدسک ها قطعات پلاستیکی کوچک و بسیار نازکی هستند که غالبا به منظور تغییر رنگ در عنبیه چشم به صورت رنگ های مختلف و همچنین برای درمان عیوب انکساری یا همان جنبه پزشکی به کار گرفته می شوند. اما از آنجایی که در سراسر بدن قرنیه ها تنها عضوی هستند که به طور مستقیم اکسیژن را جذب می کنند بنابراین لازم است تا لنزهای تماسی از کیفیت بالایی برخوردار باشند و مانع از جذب اکسیژن نشوند. این روزها با توجه به سن مناسب استفاده از لنز تماسی معمولا بسیاری از افراد تمایل دارند تا به دلایل مختلف از این عدسک ها استفاده نمایند. مثلا ورزشکاران بیشترین متقاضیان استفاده از این نوع عدسک ها هستند و می خواهند تا با به کار گرفتن لنزهای تماسی مانع از مشکلاتی مانند:

 • شکستگی عینک
 • بخار کردن شیشه عینک
 • تمیز کردن مداوم عدسی
 • حرکت کردن عینک در هنگام فعالیت جسمی
  و... شوند.

سن مناسب برای استفاده از لنز تماسیسن مناسب برای استفاده از لنز تماسی

انواع لنز تماسی

این روزها به دلیل مسائل خاصی که در نوجوانان خصوصا دختران برای جلب توجه، بالا بردن اعتماد به نفس و دوری از نازیبا بودن در جمع به وجود آمده است غالبا استفاده از لنزهای تماسی با استقبال خوبی روبرو شده است. اما لنزها را معمولا می توان از نظر کاربرد در مکان های مختلف و همچنین بهترین زمان استفاده از آنها به چندین گروه دسته بندی کرد که در این میان لنزهای طبی و لنزهای آرایشی نمونه هایی از لنزهای تماسی می باشند.

اگر بخواهیم از نظر مواد سازنده این دسته از محصولات را طبقه بندی کنیم باید گفت به دو گروه لنزهای نرم ویرایش و لنزهای سخت ویرایش تقسیم بندی می شوند، البته فراموش نکنید لنزهای هیبریدی، لنزهای یکبار مصرف، لنزهای ماهانه، لنزهای سالیانه و همچنین لنزهای روزانه از دیگر عدسک های پلاستیکی هستند که غالبا سن مناسب استفاده از لنز تماسی برای هر کدام از این نمونه ها می تواند مختلف باشد.

مراقبت از لنزها به چه صورت است؟

همانطور که در مقدمه این متن ذکر شد برای استفاده از لنزهای تماسی چه به صورت طبی و چه برای ایجاد زیبایی هیچ نوع محدودیت سنی وجود ندارد. تنها مسئله مهم، مراقبت از لنزهای تماسی می باشد که در این میان بهتر است هیچ گاه لنزها را به دیگری امانت ندهید و تنها از این عدسک ها به صورت شخصی استفاده نمایید. معاینات چشمی به طور منظم از جمله ملزومات استفاده از لنزهای تماسی می باشد، البته بهتر است بدانید سن مناسب استفاده از لنز تماسی هیچ ارتباطی با مراقبت از لنزهای تماسی ندارد؛ زیرا با انجام روش های مختلف نظافت امروزه هر شخصی می تواند جزو مصرف کنندگان نمونه ای از لنزهای تماسی باشد.

البته توجه داشته باشید لنزهای روزانه مراقبت زیادی لازم ندارند چرا که بعد از پایان روز می بایست دور انداخته شوند هر چند که از قیمت بالایی برخوردار هستند، اما در مورد شیوه نگهداری از سایر لنزها بهتر است نظافت را رعایت کرده و همچنان لنزها را در مایع تمیزی با نام آب مقطر نگهداری کنید. فراموش نکنید که اغلب ها لنزها در هنگام خواب لازم است تا از چشم بیرون آورده شوند.

انواع لنز تماسی

انواع لنز تماسی

سن مناسب استفاده از لنز تماسی

لنزهای تماسی بیشتر به صورت طبی مورد استفاده قرار می گیرند که در این صورت می بایست لنز با اندازه قرنیه منطبق بوده و شرایط مناسبی داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که سلامت چشم با برخی ویژگی لنزهای تماسی از قبیل:

 • اندازه قطر لنز
 • انحنا لنز
 • جنس لنز
 • نوع لنز
 • نحوه کارگذاری لنز

و بسیاری فاکتورهای مهم دیگر ارتباط مستقیم دارد. پس اگر چه سن مناسب استفاده از لنز تماسی عدد مشخصی ندارد اما تهیه و استفاده از این نوع عدسک ها بسیار حائز اهمیت می باشد.

آخرین مطالب تکمیلی کلینیک چشم بینایی را در این بخش دنبال نمایید

مشخصات لنزهای تماسی Bifocal و Multifocal

آیا لنزهای تماسی گزینه مناسبی برای کودکان هستند؟

تاثیر لنزهای تماسی برای جلوگیری از پیشرفت میوپیا

بهترین سن مناسب استفاده از لنز تماسی

با توجه به طراحی جدید و همچنین مدرن ترین مواد سازنده لنزهای تماسی این دسته از محصولات آرایشی _ طبی می توانند برای هر فردی در هر رده سنی از اطفال گرفته تا افراد میانسال و پیر بسیار مطلوب و قابل استفاده باشد؛ زیرا آنها محصولاتی سبک و کم حجم هستند که غالبا حساسیت زا نیستند و در صورت نگهداری صحیح می تواند در دراز مدت بسته به نوع لنز مورد مصرف قرار بگیرند.

اما گاهی اوقات برخی از لنزهای تماسی مانند لنزهای فصلی ممکن است رسوب گرفته و برای هر فردی در هر سنی مشکل آفرین شود که لازم است با نظافت صحیح از عدسک ها از بروز چنین امری پیشگیری کرد. البته در مورد سن مناسب استفاده از لنز تماسی باید گفت استفاده از لنزهای دائم به جای عینک تنها در افراد بالاتر از 18 سال امکان پذیر است چرا که در سنین کمتر از 18 سال غالبا قرنیه افراد در حال تغییر است و ممکن است در تطابق اندازه لنز با قرنیه چشم اختلالاتی به وجود آید.

سن مناسب لنز تماسیسن مناسب لنز تماسی

سن مناسب برای استفاده از لنزهای تماسی

اینکه سن مناسب استفاده از لنز تماسی دقیقا چه رده سنی می باشد تنها بسته به نوع لنز و منظور استفاده از لنز دارد. چنانچه قصد دارید از لنزهای تماسی تنها برای زیبایی و تغییر رنگ قرنیه خود استفاده نماید قطعا هیچ محدودیتی برای به کار گرفتن آز آن وجود ندارد اما اگر تمایل دارید تا به منظور برداشتن عینک از لنزهای تماسی استفاده نمایید. حتما این کار را با توجه به نظر پزشک متخصص چشم خود انجام دهید.

مطالب مربوط با از چه سنی می توان از لنزهای تماسی استفاده کرد
درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی

درمان تبخال چشمی و جلوگیری از کاهش بینایی

تبخال چشمی یک عارضه ویروسی چشم بوده که دارای انواع مختلفی است. در صورت مشاهده آن باید درمان شود تا دچار کاهش بینایی نشوید که در این مقاله با درمان تبخال چشمی آشنا می شوید.
بیشتر
تاثیرات استعمال دخانیات بر بینایی

تاثیرات استعمال دخانیات بر بینایی

سیگار کشیدن برای تمام سیستم های بدن مضراتی دربردارد که همچنین بینایی نیز شامل آنها می شود. سیگار کشیدن آسیب های خطرناکی به بینایی وارد می کند که ممکن است از ذهن همه دور مانده باشد.
بیشتر
آیا همه ما نابینا می شویم؟

آیا همه ما نابینا می شویم؟

از دست دادن بینایی دلایل مختلفی دارد که قطعا برای همه افراد شرایط ناخوشایند را فراهم میکند. در این مقاله سعی شده تا انواع بیماری ها و دلایلی که موجب بینایی شده را معرفی کرده تا با آشنایی با آنها از نابینا شدن خود جلوگیری شود.

بیشتر
پیوند قرنیه چیست، بررسی کامل پیوند قرنیه و انواع آن

پیوند قرنیه چیست، بررسی کامل پیوند قرنیه و انواع آن

پیوند قرنیه چیست؟ یکی از پرسش های بسیار مهم در بخش جراحی های مربوط به چشم می باشد. پیوند قرنیه چیست؟ این پیوند عبارت است از یک عمل برای بازسازی قرنیه چشم.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I