دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آیا نزدن عینک باعث ضعیف تر شدن چشم می شود

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :24 آبان ، 1399
آیا نزدن عینک باعث ضعیف تر شدن چشم می شود

رابطه عینک با چشم چیست؟

در مورد عینک و رابطه آن با چشم باید گفت عینک وسیله ای است که از عدسی ساخته شده و انسان ها از آن برای ایجاد یک دید بهتر استفاده می کنند. همچنین در مورد عینک و رابطه آن با چشم باید گفت از این وسیله معمولا در سنین زیر 10 سال برای اصلاح و درمان تنبلی چشم با دستور چشم پزشک استفاده می شود. اما ممکن است برای برخی این سوال پیش بیاید که آیا عینک می تواند سبب تقویت یا ضعیف تر شدن چشم شود؟ برای پاسخ به این سوال، بهتر است این مقاله را تا انتها دنبال کنیم.

عینک طبی

عینک، قاب های عدسی مانند از جنس شیشه یا پلاستیک هستند که با کمک دو دسته بر روی گوش ها سوار شده و باعث می شود تا قسمت عدسی روبروی چشم ها قرار بگیرد. همانطور که میدانید عدسی ها لنز هایی هستند که نور با عبور از آن شکسته و می تواند همگرا یا واگرا شود. 

عینک ها می توانند در انواع مختلفی استفاده شوند و لزوما تنها به کاربرد های پزشکی محدود نمی شوند. به عنوان مثال امروزه می توان عینک ها را به عینک های طبی، حفاظتی-صنعتی، عینک های الکتریکی، عینک های آفتابی و ... تقسیم بندی نمود. به طور کلی عینک اولین بار برای رفع مشکلات بینایی و یا بهبود بینایی به کمک عدسی به وجود آمد و  اولین بار در قرن 13 میلادی در اروپا به کار گرفته شد.

رابطه عینک با چشمرابطه عینک با چشم

عینک و رابطه آن با چشم

به طور کلی همانطور که در قسمت قبل هم اشاره شد، عینک ها ابزارهایی برای بهبود بینایی افراد (نه درمان آنها) می باشند. این ابزارها می توانند برای موارد زیر برای چشم ها استفاده شوند:

  • محافظت از چشم در برابر پرتوهای مختلف اعم از IR یا مادون قرمز، UV یا ماورای بنفش، اشعه X و ... .
  • تصحیح عیوب انکساری از جمله دوربینی، نزدیکی بینی، آستیگماتیسم، پیرچشمی و یا مشکلاتی که ترکیبی از این موارد می باشد.
  • تصحیح مشکلاتی که می تواند باعث خستگی، عدم برقراری دید در دو چشم و یا تنبلی چشم ها شود. به عنوان مثال می توان به انحرافات آشکار و مخفی اعم از تروپیا و فوریا اشاره نمود.
  • کاربری های فانتزی و ظاهری، استفاده در موارد تحقیقاتی و درمانی، دید در شب، کاربری های سرگرم کننده مانند ایجاد حالت سه بعدی و ... .

آیا عینک و رابطه آن با چشم باعث درمان بینایی می شود؟

سوالی که اغلب بین افراد مختلف جامعه به وجود می آید، آن است که آیا عینک زدن باعث بهبودی و درمان چشم ها و عینک نزدن باعث تضعیف آن می شود یا خیر؟ این سوال که غالبا به اشتباه از فروشندگان عینک ها پرسیده می شود، جواب منحصر بفردی ندارد ولی به طور کلی اگر بخواهیم از زبان چشم پزشکان به آن پاسخ دهیم، باید گفت:

عینک می تواند در بعضی موارد باعث تصحیح و بهبود وضعیت چشم ها شود اما این مورد تنها برای افراد با سنین زیر 10 سال و برای جلوگیری از تنبلی چشم است که در این حالت باید استفاده از عینک اجباری شود. در مورد افراد بالای این سن، عینک تنها می تواند به عنوان یک ابزار کمکی برای بهبود وضعیت بینایی فرد استفاده شود. این بدان معنی است که اگر فردی عینک بزند، نمره چشم او پایین نمی آید و یا بیماری اش رفع نمی شود، بلکه با استفاده از عدسی، می تواند بهتر اشیاء پیرامون خود را ببیند که این مورد تنها با وجود عینک میسر است.


استفاده از عینک چشم ها را درمان خواهد کرد؟استفاده از عینک چشم ها را درمان خواهد کرد؟

آخرین مطالب تکمیلی کلینیک بینایی را در این بخش دنبال نمایید

بیان دلایل اینکه عینک بهتر است یا لنز چشم

تاثیر عینک نامناسب بر روی حالت چشم

بهترین راه های خداحافظی با عینک

آیا عینک نزدن باعث تضعیف بینایی می شود؟

در مورد بخش دوم سوال، باید گفت عینک زدن یا نزدن باعث آسیب به چشم ها به صورت فیزیکی نمی شود. بنابراین استفاده و یا عدم استفاده از آن باعث تقویت یا تضعیف چشم ها نخواهد شد. اما به هر حال باید به این نکته توجه داشت که عدم استفاده از عینک سبب می شود تا زندگی فرد تحت تاثیر قرار گرفته و این باعث می شود تا در اثر دید نامناسب، حادثه یا مشکلاتی برای فرد به وجود بیاید. البته ذکر این نکته لازم است که در برخی موارد با تجویز چشم پزشک، استفاده از عینک ها ضروری بوده و برداشتن و نزدن آنها باعث می شود تا برای فرد این مشکل پابرجا بماند. به عنوان مثال درمان انحراف چشم در کودکی معمولا با تجویز عینک همراه است و برداشتن آن از صورت، می تواند روند شکل گیری و ایجاد خلل در دید دوچشمی برای کودک را به حالت قبل بازگردانده و مضر باشد.

آیا زدن عینک موجب تضعیف بینایی می شود؟آیا زدن عینک موجب تضعیف بینایی می شود؟

آستیگمات ها

یکی دیگر از موضوعاتی که باید در این مقاله "عینک و رابطه آن با چشم" بيان كرد، عوارض عينک نزدن برای افراد مبتلا به آستیگماتیسم ها می باشد. طبق گفته دکتر علیرضا کشتکار جعفری، با توجه به مزایای استفاده از عینک و رابطه آن با چشم، هر چند این افراد می توانند از عینک استفاده نکنند اما توصیه می شود تا به طور کلی عینک را کنار نگذارند. در واقع استفاده از عینک در این افراد در دوره طلایی هفت سال اول زندگی می تواند به بهبود چشم کمک بسیاری بکند. در رابطه با این بخش از مقاله عینک و رابطه آن با چشم باید گفت اختلالاتی از جمله اختلالات عدسی، قرنیه و چشم می تواند منجر به آستیگماتیسم شود.

مزایای استفاده از عینک برای بیناییمزایای استفاده از عینک برای بینایی

جمع بندی

در انتها به عنوان جمع بندی در رابطه با موضوع "عینک و رابطه آن با چشم" بايد گفت استفاده از عینک با توجه به اینکه عینک و رابطه آن با چشم در بعضی موارد باعث درمان و در بعضی موارد تنها باعث بهبود دید می شود، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بهتر است کسانی که به نوعی با مشکلاتی در بینایی و چشمان خود مواجه هستند، حتما به چشم پزشکان مراجعه کرده و روش درمانی خاص خود را با مشورت با ایشان استفاده کنند. البته نباید از تاثیرات کار مداوم با موبایل ها، لپ تاپ ها و زل زدن به صفحات الکترونیکی غافل شد زیرا این عوامل می توانند سبب تضعیف چشم ها شوند. در واقع در این موارد غالبا بازتاب مستقیم نور و مشاهده جملات و متون ریز می تواند سبب تضعیف چشم ها شود که استفاده از عینک می تواند با مشورت پزشک برای این دسته از افراد مفید باشد.

مطالب مربوط با آیا نزدن عینک باعث ضعیف تر شدن چشم می شود
مهم ترین دلایل شایع کم بینایی و نابینایی

مهم ترین دلایل شایع کم بینایی و نابینایی

از دلایل شایع کم بینایی می توانیم به ابتلا افراد به بیماری های مربوط به چشم اشاره کنیم که بخش مهمی از دلایل شایع کم بینایی را به خود اختصاص داده اند.
بیشتر
راه های درمان و پیشگیری از تنبلی چشم

راه های درمان و پیشگیری از تنبلی چشم

تنبلی چشم یکی از معضلاتی است که باعث شده است بیشتر افراد از تاری دید رنج ببرند. تنبلی چشم یا آمبولی از دوران کودکی ایجاد شده و قابل درمان می باشد.

بیشتر
ویتامین های مناسب برای چشم کدامند

ویتامین های مناسب برای چشم کدامند

استفاده از ویتامین های مناسب برای مراقبت از چشم و درمان بیماری های چشمی بسیار ضروری بوده و در انتخاب خوراکی جهت حفظ سلامتی چشم باید دقت کنید.
بیشتر
علائم پارگی شبکیه چیست و راه های درمان آن کدامند

علائم پارگی شبکیه چیست و راه های درمان آن کدامند

جدا شدگی یا پاره شدن شبکیه از جمله بیماری های جدی چشمی محسوب می شود که در صورت عدم درمان می تواند خطرات جدی برای چشم ایجاد کند.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I