دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/08/26
عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم
مطالب مربوط با عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم

عینک برای بچه های مبتلا به گلوکوم

عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم راهکار خوبی برای محافظت از چشمان و همچنین بهبود دید برای مشاهده اجسام در فاصله دور است. اما تجویز عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم، تشخیص شماره آن و بسیاری موارد دیگر باید تنها با تجویز پزشک متخصص صورت بگیرد. 

بیماری گلوکوم و یا آب سیاه در کودکان

یکی از بیماری های مادرزادی در میان کودکان را می توان گلوکوم یا همان تاری دید دانست که غالباً به دلایل گوناگونی ایجاد شده است. در واقع کودکان مبتلا به گلوکوم دید خوبی از اجسام اطراف خود ندارند و همین تاری دید می توان ارتباط بین مغز و چشم را نیز دچار اختلال کند و کودک به تنبلی چشم و انواع انحراف چشمی مبتلا شود. در این میان لازم است بدانید مهم ترین دلایل کم بودن دید کودکان مبتلا به بیماری گلوکوم را می توان کدر بودن و نامنظمی قرنیه دانست. هر چند که آسیب دیدن عصب بینایی و یا همان کاتاراک نیز می تواند عامل مهمی برای ایجاد اختلال برای ارسال پیام های بینایی به مغز و تار شدن دید کودک مبتلا به این بیماری نیز باشد.

بیماری گلوکوم یا آب سیاه در کودکانبیماری گلوکوم یا آب سیاه در کودکان

استفاده از عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم

دلایل مختلفی می تواند موجب تاری دید در کودکان مبتلا به گلوکوم باشد که اختلال انکساری یکی از اصلی ترین این دلایل خواهد بود. به طوری که با ایجاد این اختلال در چشم کودک، فشار داخلی چشم افزایش یافته و همین امر موجب کشیدگی بیش از حد دیواره خارجی چشم او می شود در نتیجه این امر، نقطه فوکوس چشم در فاصله بسیار دورتری قرار گرفته و کودک مبتلا به گلوکوم نمی تواند اجسام دور را به خوبی ببیند و دچار نزدیک بینی می شود. پس در این مرحله می توان با استفاده از عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم این مشکل را تا حد چشمگیری برطرف و یا کاهش داد.

استفاده از عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوماستفاده از عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم

تجویز عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم

مسئله تجویز عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم امری مهم و حیاتی است که حتماً باید توسط پزشک متخصص چشم صورت بگیرد. در این رابطه تنها پزشک است که با انجام بررسی های لازم نوع بیماری گلوکوم را تشخیص می دهد. سپس با توجه به میزان سلامت چشم کودک، برای او عینک مناسب، شماره مورد نیاز و نوع آن را مشخص می کند. به همین دلیل ممکن است اصلا در برخی موارد نیازی به تجویز عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم نباشد. به طور مثال پزشک در صورت وجود عیب انکساری بسیار کم و ضعیف دلیلی برای تجویز عینک برای کودک مبتلا به گلوکوم نبیند.

از طرفی ممکن است به دلیل آسیب های وارد شده بر عصب بینایی و یا کد بودن قرنیه با وجود فوکوس خوبی که در چشم کودک گلوکومی وجود دارد اما تاری دید بهبود نیابد، در این صورت نیز ممکن است پزشک عینک را برای این کودک نیز تجویز نکند.

مناسب ترین عینک برای کودکان مبتلا به گلوکومی

موضوعی که برای رفع تاری دید کودکان مبتلا به بیماری گلوکومی وجود دارد، ایجاد فوکوس مناسب د چشم می باشد. بنابراین مناسب ترین عینک برای کودک مبتلا به گلوکومی، عینکی است که بتواند بهترین فوکوس را در شبکیه چشم او ایجاد کند و تصاویر را با وضوح بیشتری ببیند. پس این نکته را به خوبی به یاد داشته باشید که اگر پزشک متخصص برای تاری دید کودک شما عینکی با شماره بالا را تجویز کرد، تصور کنید که این عینک بسیار عالی و یا خیلی بد است. چرا که مهم ترین مسئله برای انتخاب عینک در کودکان گلوکومی ایجاد فوکوس مناسب است نه بالا یا پایین بودن شماره عینک!

مناسب ترین عینک برای کودکان مبتلا به گلوکومیمناسب ترین عینک برای کودکان مبتلا به گلوکومی

انتخاب بهترین عینک برای کودک مبتلا به گلوکم

پس از پشت سر گذاشتن مراحل تجویز عینک و شماره آن اکنون باید اقدامات صحیحی را به جهت تهیه عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم انجام داد. چرا که استفاده از عینک بخش مهمی از درمان و کنترل این ناهنجاری در کودک شما خواهد بود. پس در هنگام خرید عینک برای این کودکان بهتر است

  • کودک عینک مورد علاقه خود را انتخاب کند.
  • مقاوم ترین عینک را در برابر ضربه برای او خریداری کنید.
  • جنس عینک انعطاف پذیر و تا حد ممکن نشکن باشد.
  • وزن کمی داشته باشد تا در استفاده طولانی مدت آزاردهنده نباشد.

و در نهایت عینکی باشد که کودک بتواند آن را به عنوان یک همراه همیشگی در کنار خود داشته باشد و استفاده از آن برایش سخت و آزاردهنده نباشد.

انتخاب بهترین عینک برای کودک مبتلا به گلوکمانتخاب بهترین عینک برای کودک مبتلا به گلوکم

آخرین مطالب تکمیلی کلینیک چشم دکتر پورمازار را در این بخش دنبال نمایید

آب سیاه یا گلوکوم و روش های درمان آن

اطلاعاتی در مورد تشخیص آب سیاه چشم

چگونه می توانیم بفهمیم که چشم مان آب سیاه دارد

گلوکوم مادرزادی چیست و راه های درمان آن کدام است

نکات مهم در زمینه استفاده از عینک برای کودکان گلوکومی

در زمینه استفاده از عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم لازم است برخی نکات مهم را نیز مورد توجه قرار داده و رعایت کنید. یکی از همین موارد مهم و حیاتی چک کردن دوره ای شماره چشم فرزندتان است. در واقع بهتر است طی دوره های منظم شماره چشم او و میزان بهبود یا سلامتی اش را مورد بررسی قرار بدهید.

در برخی موارد نیز باید به این مورد توجه کد که کودک به دلیل اینکه گویا با استفاده از عینک نیز بهبودی در دید خود نمی بیند، آن را بر چشم خود نمی زند. بنابراین حتما این موضوع را با پزشک متخصص در میان گذاشته و به دنبال حل مشکل کودک باشید.

از طرف دیگر ممکن است عینک با توجه به دید کودک شما برای دیدن اجسام دور و یا نزدیک تجویز شده شده باشد. پس در صورتی که کودک شما از دید خود در یکی از این حالات دور یا نزدیک شکایت کرد بهتر است به او یاد بدهید از عینک خود برای فاصله مورد نظر تجویز شده و باید برای همان فاصله مورد استفاده قرار بگیرد و در مواردی که چشم او دید کامل دارد استفاده از عینک نیاز نیست. سعی کنید با معرفی افراد مشهور و یا کسانی که کودک شما شخصیتش را دوست دارد اما عینک میزند، عینک زدن را برای کودک امری طبیعی و البته لازم جلوه بدهید.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3 از 5 (از 32 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه