دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

روش انجام عمل جراحی آب مروارید چگونه است

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :16 مهر ، 1402
روش انجام عمل جراحی آب مروارید چگونه است

آشنایی با روش انجام روش عمل جراحی آب مروارید

آب مروارید مشکلی است که با افزایش سن به مرور زمان خود را نشان خواهد داد. این بیماری باعث کدر شدن عدسی روی شبکیه می شود که در اثر آن چشم دیگر نمی تواند تصاویر را به صورت واضح ببیند. درمان این مشکل باید با روش عمل جراحی آب مروارید انجام شود. این عمل با هدف برداشتن عدسی کدر و جایگزینی یک عدسی مصنوعی (لنز) انجام می شود که می تواند در سه روش اصلی انجام شود. در ادامه برای معرفی بیشتر با این روش ها و مشکل آب مروارید، با ما همراه باشید.

آب مروارید چیست؟

در مورد آب مروارید باید گفت این بیماری از شایع ترین اختلالاتی است که مربوط به بینایی شده و همچنین به عنوان یکی از 3 عامل از دست دادن بینایی چشمان می شود. بیماری آب مروارید مشکلی است که باعث از دست رفتن عدسی چشم ها می شود. در این مشکل، عدسی چشم کدر شده و این باعث می شود تا تمرکز نور روی شبکیه به خوبی انجام نشود. بنابراین تصویر واضحی روی شبکیه تشکیل نشده و فرد نمی تواند اجسام پیرامون خود را به وضوح مشاهده کند. زیرا تصاویر به حالت کدر و مات مشاهده می شوند.

این مشکل با افزایش سن، کم کم و به تدریج پیشرفت کرده و ساختار عدسی چشم ها نیز تغییر می کند. علت این مشکل به طور دقیق مشخص نشده است اما تاکنون بر اساس نتایج گرفته شده، مهمترین عامل تغییر پروتئین های عدسی است که این تغییر ناشی از رادیکال های آزاد می باشد.

آب مروارید چیستآب مروارید چیست

درمان آب مروارید چشم

آب مروارید تنها در زمانی که فعالیت های روزمره فرد را مختلف نکرده باشد، نیازی به درمان ندارد اما زمانی که این بیماری پیشرفت کند، تنها روش درمان این مشکل، عمل جراحی است. با اینکه بر اثر سالمندی، همه افراد می توانند دچار این مشکل شوند، اما افراد زیر کسانی هستند که این مشکل می تواند در آنها بیشتر نمود پیدا کند:

  • بیماران مبتلا به دیابت

  • افراد سابقه خانوادگی در این بیماری دارند

  • کسانی که عمل جراحی چشم داشتند

  • کسانی که در فعالیت های روزمره خود با نور های شدید قرمز رنگ مواجه بوده اند

  • بیمارانی که تحت رادیوتراپی قرار داشته اند

روش درمان آب مروارید چشمروش درمان آب مروارید چشم

روش عمل جراحی آب مروارید

همانطور که گفتیم، در مرحله پیشرفته، تنها روش درمان آب مروارید، جراحی است. عمل جراحی با هف خارج نمودن عدسی چشم از شکافی کوچک انجام می شود که در این عمل از دستگاهی به نام "فیکو" استفاده شده و عدسی مصنوعی (لنز) در چشم قرار داده می شود.

امروزه این روش عمل جراحی آب مروارید، جزو رایج ترین شیوه های درمانی برای حل این مشکل در جهان است که معمولا این روش عمل جراحی آب مروارید در بیشتر از 95 درصد از موارد به صورت کامل و با موفقیت انجام می شود. این روش عمل جراحی آب مروارید می تواند به صورت سرپایی انجام شده و وضعیت بینایی فرد را بهبود بخشد.

آخرین مطالب تکمیلی دکتر پورمازار را در این بخش دنبال نمایید

مهم ترین علائم و نشانه های آب مروارید

توضیحاتی در مورد به وجود آمدن آب مروارید

درد و قرمزی چشم بعد از عمل آب مروارید

بررسی روش عمل جراحی آب مروارید

پزشک قبل از جراحی با معاینه کامل شما، قدرت عدسی داخل چشم را بررسی می کند. بعد از این بررسی، یک عدسی با توجه به انحنای قرنیه انتخاب و به شما دستوراتی را که باید قبل از انجام عمل جراحی آب مروارید رعایت کنید، توصیه می کند.

روش عمل جراحی آب مروارید با بیهوشی آغاز می شود و نوع بیهوشی توسط متخصص مربوطه انتخاب و انجام می شود. همچنین در این عمل، از قطره های بی حس کننده و یا تزریق برخی داروها برای کاستن از عملکرد عصب های چشم استفاده می شود تا فرد درد کمتری را تحمل کند. به طور کلی عمل جراحی آب مروارید می تواند پس از این مراحل در سه روش اصلی انجام شود که عبارتند از:

  • فیکوامولسیفیکاسیون
  • روش خارج کپسولی و درون کپسولی

روش جراحی آب مروارید چشمروش جراحی آب مروارید چشم

روش های جراحی آب مروارید

در روش فیکوامولسیفیکاسیون که رایج ترین روش جراحی برای رفع این مشکل است، در کمتر از 30 دقیقه انجام شده و با بی حسی خفیف، جراحی را بدون نیاز به برش و بخیه انجام می دهد اما در مواردی پزشک از لیزر فمتوسکند ممکن است برای ایجاد برش کپسول عدسی برای خارج کردن آن استفاده کند.

در روش خارج کپسولی که پیشرفته تر است، عدسی کدر که ضخیم شده است، باید حذف شود. این روش در صورت کارا نبود روش بالا انجام خواهد شد. پزشک در این روش ابتدا برش بزرگی ایجاد می کند تا عدسی را به طور کامل و سالم خارج نماید. از آنجایی که عدسی بزرگ است، نمی توان آن را به قطعات ریز تجزیه کرد بنابراین عدسی به صورت کامل تخلیه می شود. دوره کامل درمان طولانی تر بوده و بخیه های بیشتری برای بستن زخم نیاز است. در روش درون کپسولی، با ایجاد یک برش بزرگتر، کپسول اطراف با عدسی خارج می شود. این روش تنها در موارد خاصی کاربرد دارد و به ندرت از آن برای درمان مشکل آب مروارید استفاده می شود.

جراحی آب مروارید چشم به چه صورت استجراحی آب مروارید چشم به چه صورت است

علل ناموفق بودن روش عمل جراحی آب مروارید در برخی موارد

در قسمت قبل بیان کردیم که این عمل می تواند در بیش از 95 درصد از موارد با موفقیت انجام شود. اما علت ناموفق بودن در 5 درصد باقی مانده می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اما مهمترین دلیل آن را می توان مشکلات دیگری که برای چشم فرد وجود دارد، دانست. از جمله این مشکلات می توان به گلوکوم یا استحاله ماکولای چشم اشاره نمود. همچنین عوارض خونریزی که به ندرت ایجاد می شود می تواند در حین روش عمل جراحی آب مروارید و یا به علت عفونت های پس از عملیات جراحی سبب عدم موفقیت روش عمل جراحی آب مروارید بشود. 

به طور کلی در این روش درمانی، پس از عمل بیمار مرخص شده و پانسمان چشم روز بعد برداشته می شود. بیمار بعد از این مرحله با تجویز دکتر جراح چشم قطره های مخصوصی را بر روی چشم ها ریخته و می تواند پس از مدتی به فعالیت های روزانه خود بپردازد.

مطالب مربوط با روش انجام عمل جراحی آب مروارید چگونه است
دانستنی های مهم درباره عمل لیزیک چشم و لازک

دانستنی های مهم درباره عمل لیزیک چشم و لازک

عمل لیزیک چشم یکی از عمل هایی است که امروزه در ایران طرفداران زیادی دارد، در این مطلب قصد داریم دانستنی هایی جالب درباره لیزیک چشم ارائه دهیم.
بیشتر
اخبار بسیار مهم کرونا ویروس برای چشم پزشکان

اخبار بسیار مهم کرونا ویروس برای چشم پزشکان

بر اساس جدیدترین مقاله چشم پزشکی ویروس کرونا می تواند از طریق چشم و به صورت "کونژکتیویت" منتقل شود. با ما همراه باشید تا روش های پیشگیری را برایتان توضیح دهیم.
بیشتر
مهمترین نکات تزریق ژل زیر چشم با کانولا چیست

مهمترین نکات تزریق ژل زیر چشم با کانولا چیست

نکات تزریق ژل زیر چشم با کانولا بسیار مهم و قابل توجه است. در سالهای گذشته برای تزریق ژل به زیر پوست از سوزن های معمولی استفاده می شد.
بیشتر
لیفت یا بوتاکس، کدام یک بهتر است

لیفت یا بوتاکس، کدام یک بهتر است

لیفت بهتر است یا بوتاکس؟ از سوالات بسیار افراد این است که برای برطرف کردن چین و چروک لیفت بهتر است یا بوتاکس؟ با این مقاله با تفاوت هر یک آشنا خواهید شد.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I