دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

روش های رایج درمان ناخنک کدامند

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/08/27
روش های رایج درمان ناخنک کدامند
مطالب مربوط با روش های رایج درمان ناخنک کدامند

آشنایی و بررسی روش های درمان ناخنک

ناخنک چشم بیماری است که در اثر عوامل مختلفی از جمله قرار گرفتن در نور خورشید و خشکی چشم ها ایجاد شود. روش های درمان ناخنک می تواند با توجه به وضعیت این بیماری در چشم ها متفاوت بوده و از روش های مختلفی متناسب با صلاحدید پزشک استفاده شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر به معرفی این بیماری و علائم و روش های درمانی آن بپردازیم.

ناخنک چشم چیست؟

ناخنک چشم که با نام Pterygium نیز شناخته می شود، ضایعه ای گوشتی به شکل یک مثلث است که از قسمت سمت بینی شروع شده و به تدریج روی سفیدی و سیاهی چشم ها قرار می گیرد. این مشکل را می توان ناشی از رشد خوش خیم بافت پیوندی و همچنین رگ های ملتحمه دانست.

این بیماری با سوزش، اشک ریزش و خارش همراه است و به آرامی به سمت قرنیه پیش می رود. در ابتدا به صورت یک لایه سفید دیده می شود که رفته رفته می تواند رشد بیشتری نموده و تا قسمت قرنیه پیش رود که در صورت عدم کنترل و درمان آن، باعث جلوگیری از دید فرد خواهد شد. در واقع عدم کنترل و جلوگیری این بیماری می تواند باعث تغییر شکل قرنیه ها شود که این موجب می شود تا افراد در اثر بیماری آستیگماتیسم، دچار تاری دید شوند.

علائم و عوارض ناخنک چشم

در مورد علائم و عوارضی كه ممکن است در اثر این بیماری به وجود آید باید گفت این مشکل هرچند در ابتدا ممکن است بدون ایجاد علامت یا نشانه ای شروع شود اما به تدریج از روی ظاهر چشم ها قابل تشخیص بوده و سپس همراه با خارش، قرمزی چشم و سوزش همراه است. این نشانه ها می تواند در اثر تماس چشم با آب، گرد و غبار به تدریج بیشتر شده و در مواردی که گاها به صورت شدید ملتهب می شود، منجر به اشک ریزش نیز خواهد شد.

از نشانه ها و عوارض دیگری که می توان برای ناخنک چشم بیان کرد، عبارتند از:

 • اختلال در بینایی: به علت رشد ناخنک روی قرنیه، اختلالات فیزیکی در انتقال نور از طریق مردمک به داخل چشم ها ایجاد می شود که کم کم منجر به ضعف بینایی خواهد شد.
 • ایجاد آستیگماتیسم که در اثر تغییر شکل قرنیه ها اتفاق می افتد.
 • خراب شدن ظاهر چشم ها
 • عدم استفاده مناسب از لنز ها در صورت رشد ناخنک چشم.

ناخنک چشم و روش درمان آنناخنک چشم و روش درمان آن

روش های درمان ناخنک

در مورد روش های درمان ناخنک بايد گفت در صورت مشاهده مواردی که به عنوان علائم و عوارض ناخنک چشم ها بیان شد، باید به چشم پزشک مراجعه کنید. چشم پزشکان با بررسی قسمت جلوی چشم به کمک میکروسکوپ ها می توانند این مشکل را تشخیص داده و متناسب با روند رشد آن، یک برنامه درمانی ارائه دهند. 

به طور کلی در روش های درمان ناخنک، اگر علائم خفیف باشد تا تحریک موقت و قرمزی چشم ها، درمان خاصی نیاز ندارد اما در مرحله بعدی پزشک می تواند از روش های درمان ناخنک زیر برای درمان این بیماری استفاده کند:

 • استفاده از قطره ها یا پماد های بدون نسخه که برای اشک و مرطوب کردن چشم ها کاربرد دارد.
 • استفاده از قطرات چشم مخصوص که برای رفع قرمزی و التهاب چشم ها کاربرد دارد.
 • استفاده از قطره های استروئیدی که مخصوص که با مجوز پزشک صادر شده و برای کاهش قرمزی، خارش و درد و تورم کاربرد دارد.

روش های درمان ناخنکروش های درمان ناخنک

دیگر روش های درمان ناخنک

یکی دیگر از روش های درمان ناخنک در صورتی که رشد این ضایعه تا حد زیادی پیش رود (که می تواند منجر به تغییر شکل قرنیه ها و ایجاد مشکلات ظاهری در چشم ها) گردد، جراحی است. در مورد جراحی به عنوان یکی از روش های درمان ناخنک باید این نکته حتما مد نظر قرار گیرد که این روش می تواند با عوارضی همراه باشد. عوارض این شیوه درمان ناخنک می تواند منجر به ایجاد زخم در داخل چشم و همچنین امکان برگشت این ضایعه چشمی در حالت بزرگتر و شدیدتر شود.

 • شیوه جراحی تنها در موارد زیر توسط چشم پزشک انجام می شود:
 • عدم تاثیر شیوه های درمانی دیگر در بهبود و جلوگیری از ناخنک چشم
 • به خطر افتادن قدرت بینایی چشم ها
 • تغییرات ظاهری وخیم در چشم ها

آخرین مطالب تکمیلی کلینیک بینایی دکتر پورمازار را در این بخش دنبال نمایید

روش های درمان آستیگماتیسم منظم

روش های تاثیرگذار برای درمان نابینایی

انواع روش های درمان ناخنکانواع روش های درمان ناخنک

جراحی ناخنک چشم ها

همانطور که گفتیم، جراحی و عمل ناخنک چشم یکی از روش های درمان ناخنک است که در کل با هدف برداشتن این بافت و ترمیم ملتحمه چشم ها به کمک بافت های پیوندی انجام می شود. 

در این عمل ها، برای پر کردن فضای خالی که پس از برداشت ضایعه ایجاد می شود، از بافت ملتحمه فرد استفاده می گردد. در این عمل ها باید بافت ایجاد شده از چشم به خصوص قرنیه ها برداشته شود و با بخیه و چسباندن، پیوند بافت ملتحمه برای قسمت خالی انجام شود. 

در روش های دیگر جراحی از داروهای میتومایسین C برای پیشگیری از این بافت اسکار استفاده می گردد. به طور کلی عمل های جراحی ناخنک چشم ها از 30 تا 45 دقیقه به طول می انجامد و لازم است پس از عمل، به مدت 1 تا 2 روز چشم ها پوشیده باشد. همچنین تا هفته های بعد از قطره های استروئیدی برای چشم ها استفاده می شود.

جراحی ناخنک چشمجراحی ناخنک چشم

نکات مهم در مورد درمان ناخنک چشم ها

از جمله نكات مهم كه باید در مورد درمان ناخنک چشم ها به آن توجه شود، می توان گفت:

 • بسیار مهم است که عمل جراحی به خوبی و دقیق انجام شود. بنابراین انتخاب پزشک بسیار مهم است تا عمل جراحی ناخنک چشم ها به صورت موفق انجام گردد.
 • بسیار مهم است تا به مدت یکسال پس از عمل جراحی، از چشم های خود به خوبی مراقبت نمایید. این مراقبت در 12 ماه به علت آن است که امکان بازگشت ناخنک چشم ها بسیار بالا بوده و در صورت عود مجدد، شدیدتر است. 
 • برای مراقبت از چشم ها تا حد امکان از ماندن در زیر آفتاب یا تماشا طولانی جلوگیری شود. همچنین در محیط های بیرونی از عینک دودی مناسب استفاده گردد.
 • توجه کنید که ناخنک می تواند در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش یا استرس اکسیداتیو ها دوباره بازگردد.
امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/4 از 5 (از 136 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه