دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

چند مورد از مهمترین اشتباهات محافظت از چشم

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/08/28
چند مورد از مهمترین اشتباهات محافظت از چشم
مطالب مربوط با چند مورد از مهمترین اشتباهات محافظت از چشم

اشتباهات محافظت از چشم کدامند

چشم ها از اعضای اصلی بدن ما هستند که بسیاری از کارهای روزانه با کمک این عضو انجام می شود. در این مقاله شما را با روش ها و محافظت های چشمی آشنا می کنیم و برخی از اشتباهات محافظت از چشم را که ممکن است افراد مرتکب آن شوند را برای شما بیان می کنیم.

اشتباهات محافظت از چشم و خوابیدن با لنز

خوابیدن با لنز از مشکلات و رایج ترین اشتباهات محافظت از چشم محسوب می شود. سازمان جهانی بهداشت این موضوع را تایید کرده است که این امکان وجود دارد، خوابیدن با این لنز موجب بروز مشکل برای چشم ها شود. طی مطالعات صورت گرفته در رابطه با خوابیدن با لنز مشخص شده است که زخم های قرنیه به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد در میان افرادی که با لنز خوابیده اند، در مقایسه با دیگر افراد افزایش پیدا کرده است. بنابراین خوابیدن با لنز موجب می شود که اکسیژن رسانی به قرنیه کمتر شود و این موضوع خود عامل اصلی است که باعث رشد باکتری های چشمی و عفونت می شود.

برخی از پزشکان عقیده دارند که به مدت ۲۰ دقیقه با لنز می توان خوابید. ولی توصیه می شود که برای خوابیدن بیش از این اندازه با اشک مصنوعی لنزها را خارج کرده و بقیه روز را از عینک کمک بگیرید. همچنین باید دقت کرد تا زمانی که چشم های شما خشک هستند، لنزها را از چشم خارج نکنید. زیرا این کار موجب می ‌شود که قرنیه چشم شما آسیب پیدا کند و با استفاده از اشک مصنوعی می‌توان لنز ها را خارج کرد.

اشتباهات محافظت از چشم و خوابیدن با لنزاشتباهات محافظت از چشم و خوابیدن با لنز

عدم مراجعه به چشم پزشک برای چکاپ سالانه و استفاده مداوم از وسایل الکترونیکی

یکی از اشتباهات محافظت از چشم، عدم مراجعه به چشم پزشک برای چکاپ سالانه می باشد. بیماران زیادی وجود دارند که پس از گذشت سال‌ ها به برای چکاپ به چشم پزشکی مراجعه می کنند، اما توصیه می‌ شود که سالانه این کار صورت گیرد. زیرا افراد با گذشت زمان با تغییر در دید چشم مواجه می‌ شوند. همچنین چشم پزشک می تواند هر نوع تومور یا زائده که در پشت چشم وجود دارد را خیلی فوری تشخیص دهد. پس بهتر است به معاینه سالیانه چشم اهمیت دهید. در میان اشتباهات محافظت از چشم یکی از مواردی که بسیار مهم است، استفاده مداوم از وسایل الکترونیکی می باشد. استفاده کردن از لوازم الکترونیکی مانند کامپیوتر، تبلت، موبایل و غیره که از خود نور ساطع می کنند به اندازه نور خورشید یا اشعه ماورا بنفش می تواند برای چشم ها مضر باشد.

استفاده مداوم از وسایل الکترونیکی و آسیب رساندن به چشماستفاده مداوم از وسایل الکترونیکی و آسیب رساندن به چشم

اشتباهات محافظت از چشم تماس دائم با چشم ها و مالیدن مداوم آنها

یکی دیگر از اشتباهات محافظت از چشم، تماس دائم با چشم و مالیدن آنها می باشد. علاوه بر اینکه هنگامی که لنز در چشم ها وجود دارد، در بسیاری از مواقع نیز ممکن است که شما احساس خارش در چشم ها کنید. در این صورت بهتر است که دست را به طور مستقیم به چشم ها نزنید و چشم ها را بسته و سپس آنها را از روی پلک بخارانید. چشم ها به دلیل رطوبتی که دارند، مکان مناسبی برای جمع شدن باکتری ها هستند. بنابراین هنگامی که با دیگران دست می دهید، دست شما ممکن است به میکروب ها آغشته شود و در صورت تماس با چشم موجب ایجاد عفونت و تورم در آنها خواهد شد.

مالیدن مداوم چشم و آسیب رساندن به آنمالیدن مداوم چشم و آسیب رساندن به آن

خوابیدن با آرایش و کشیدن خط چشم داخل پلک پایینی

بسیاری از آرایشگران تصور می ‌کنند که کشیدن خط چشم داخل پلک پایینی موجب زیبایی چشم ها می شود. ولی این کار ممکن است خطرات زیادی برای چشم ها داشته باشد. نوک مداد و یا ذراتی که در آن وجود دارند، به لنز های چشم راه پیدا کرده و موجب ورود جرم ها و ایجاد عفونت در داخل چشم خواهد شد. در این زمینه باید گفت که خط چشم های مایع دارای خطر بیشتری هستند. هر چند مدادهای نرم که دارای نوک تیز نیستند نسبت به خط چشم های مایع بهتر هستند. با این وجود بهتر است که در بخش ‌های داخلی چشم از هیچ کدام از آنها استفاده نشود.

از دیگر اشتباهات محافظت از چشم که بسیاری از افراد ممکن است مرتکب آن شوند، خوابیدن با آرایش می باشد. در صورتی که شما با آرایش بخوابید، هم برای پوست شما و هم برای چشم های شما بسیار پر خطر خواهد بود. در هنگام خواب اگر خط چشم و ریمل روی چشم ها وجود داشته باشد، به داخل چشم راه پیدا می کنند و موجب عفونت قرنیه می‌ شوند.

خوابیدن با آرایش و کشیدن خط چشم داخل پلک پایینیخوابیدن با آرایش و کشیدن خط چشم داخل پلک پایینی

عدم استفاده از عینک آفتابی

از دیگر اشتباهات محافظت از چشم می‌ توان به عدم استفاده از عینک آفتابی اشاره کرد.‌ برخی از افراد گمان می کنند که فقط لازم است در روزهای گرم تابستان و در زیر نور شدید آفتاب از عینک آفتابی استفاده نمایند، با وجودی که در روزهای برفی که نور خورشید به زمین می رسد استفاده از عینک آفتابی نسبت به فصول گرم سال مهم تر خواهد بود.

پس یکی از اشتباهات محافظت از چشم که ممکن است بسیاری از افراد مرتکب آن شوند، عدم مراقبت از چشم در برابر اشعه uv است که موجب ایجاد سوختگی در قرینه و همچنین سرطان پوست روی پلک ها می شود که موجب بروز لکه هایی بر روی غشای سفید چشم خواهد شد. عینک آفتابی تنها مختص به فصل تابستان و یا بهار نمی باشد و باید به محافظت از چشم در فصل زمستان نیز اهمیت دهید.

آخرین مطالب تکمیلی کلینیک بینایی دکتر پورمازار را در این بخش دنبال نمایید

عوارض حساسیت به ریمل در خانم ها

خواندن کتاب الکترونیکی بدون خستگی چشم

تقویت چشم با تغذیه مناسب

عدم استفاده از عینک آفتابی و آسیب به چشمعدم استفاده از عینک آفتابی و آسیب به چشم

مصرف لنزها، مایع لنز و قطره های تاریخ گذشته و اعتماد به قطره های چشم

مصرف مایع لنز های تاریخ گذشته از مهمترین اشتباهات محافظت از چشم است که باید به آنها دقت کرد. مایع لنز دارای ترکیباتی می باشد که باکتری های موجود در این لنز را از بین می برد. پس اگر تاریخ مصرف آن گذشته باشد، نمی ‌تواند این کار را به طور دقیق انجام دهد. این موضوع در رابطه با اشک های مصنوعی و لنز ها نیز صدق می کند. همیشه باید به تاریخ روی اشک ‌مصنوعی دقت کرد و از محل نگهداری لنز ها به خوبی مراقبت کرده و آنها را استرلیزه کنید. چون هر جرمی که داخل آنها وجود داشته باشد موجب عفونت چشم ها می شود.

بیشتر قطره‌ چشمی که موجب کاهش قرمزی چشم می شوند، دارای ترکیباتی هستند که منقبض کننده عروق چشمی می باشند. این ترکیبات به طور موقت باعث می شوند که رگ های خونی منقبض شده و به میزان کمی از قرمزی چشم ها را کاهش می دهند. ولی باید به این نکته دقت کرد که مواد نگهدارنده ای که درون قطره ها وجود دارد، در صورت استفاده طولانی مدت موجب بدتر شدن وضعیت قرمزی چشم ‌ها می‌شود. در صورتی که چشم ها همیشه قرمز باشند، باید به پزشک معالج مراجعه کرد تا علت اصلی آن را تشخیص دهد. این احتمال وجود دارد که چشم پزشک مصرف قطره های چشمی را برای بیماران تجویز کند.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/7 از 5 (از 36 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه