دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

بیماری تیروئید چشمی چیست و علائم آن کدامند

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/08/28
بیماری تیروئید چشمی چیست و علائم آن کدامند
مطالب مربوط با بیماری تیروئید چشمی چیست و علائم آن کدامند

بیماری تیروئید چشمی و علائم آن

شاید نام بعضی از بیماری های چشمی برای افراد نامی شناخته شده باشد مانند: آب مروارید و یا شب کوری اما تیروئید چشمی نامی نا آشنا در بیماری های چشم به شمار می رود. در صورتی که بخواهید بدانید بیماری تیروئید چشمی چیست و علل و عوارض و راه های درمان این بیماری کدام است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بیماری تیروئید چشمی چیست

شاید در زندگی روزمره خود دیده باشید افرادی را که چشمانی متورم و بیرون زده دارند. اگر چه در بعضی از افراد این نوع چشم ها ارثی است اما در بعضی دیگر بنا به دلایل بیماری چشم ها متورم و دردناک و از جایگاه خود بیرن می زنند. این افراد به بیماری تیروئید چشمی مبتلا هستند. در این بیماری تمام قسمت های مربوط به چشم از جمله ماهیچه ها، غدداشکی، پلک ها و حتی  قسمت بافت چربی که درپشت چشم قرار گرفته است متورم و قرمز می شود. در بسیاری از موارد نیز بنا به دلایلی نا شناخته چشم ها از محل قرار گرفتن خود در کاسه چشم بیرون زده می شوند و برای فرد مبتلا دچار مشکل و درد می کند.

بیماری تیروئید چشمی چیستبیماری تیروئید چشمی چیست

علائم بیماری تیروئید چشمی

علاوه بر موارد گفته شده در بعضی از افراد بیرون زدگی چشم ها باعث می شود تا در چشم ها خشکی بیش از حد و یا خیسی از بیش از اندازه دیده شود. چشم ها به دلیل تورم قادر به حرکت همزمان نبوده و هر چشم به جهت های مختلف حرکت می کند. این روند حرکتی در چشم ها باعث می شود تا فرد مبتلا دچار اختلال دو بینی شود.

در بعضی از افراد هم به علت تورم در چشم ها نورن های پشت چشم دچار فشار و آسیب شده و پلک ها به خوبی سطح کره چشم را پوشش نمی دهند. در این زمان به علت فشار بیش از حد بر روی سطح چشم ایجاد زخم می شود. در این زمان است که این افراد متوجه می شوند که بیماری تیروئید چشمی چیست و چگونه باعث می شود تا دید در این افراد کم شود.

علائم بیماری تیروئید چشمیعلائم بیماری تیروئید چشمی

دیگر علائم تیروئید چشمی

شایدعلاقمند باشید بدانید که دیگر علائم بیماری تیروئید چشمی چیست؟ از دیگر علائم این بیماری می توان به این موارد اشاره نمود.

  • ناراحتی چشم ها در نور و روشنایی لامپ
  • پف و ایجاد قرمزی در پلک و چشم
  • دیدی دو بینی و یا تار دیدن
  • خستگی شدید در چشم ها
  • عدم حرکت صحیح چشم ها و سختی در حرکت چشم
  • حرکت چشم ها با درد در پشت آن ها. این درد در حین حرکت چشم به بالا و پایین تشدید می شود.

بیماری تیروئید چشمی و علائم آنبیماری تیروئید چشمی و علائم آن

علت ایجاد بیماری تیروئید چشمی چیست؟

اگر علاقمند هستید که بدانید علت ابتلا به بیماری تیروئید چشمی چیست به شما خواهیم گفت که افرادی که از کم کاری و یا پر کاری غدد تیروئید رنج می برند بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. اما در بعضی از موارد دیده شده است که افراد با تیروئید نرمال نیز دچار این بیماری می شوند.

بیماری تیروئید چشمی چیست و چرا در افراد با تیروئید نرمال نیز رخ می دهد؟ پاسخ در این است که افرادی که بیماری گریوز داشته و درمان نموده اند بعد از درمان امکان ابتلا به این بیماری در آنان بیشتر است. زیرا بیماری تیروئید چشمی نوعی بیماری خود ایمنی است. بعد از درمان بیماری گیوز سیستم ایمنی فرد درمان شده به چشم ها حمله کرده و پلک ها و نورون های آن در اثر حمله متورم می شود.

حتی افرادی که بیماری گیوز ندارند نیز بعد از حمله سیستم ایمنی بدن به چشم ها امکان بروز این حالت در آنان زیاد است. در بعضی از افراد نیز با بروز کم کاری و یا پر کاری تیروئید این بیماری ایجاد شده و بعد از آن بیماری گیوز نیز در آنان دیده می شود. برای همین این افراد باید حتما دائما تحت نظر چشم پزشک باشند.

روش های درمان تیروئید چشمی

روش های درمان بیماری تیروئید چشمی چیست؟ این سوالی است که افراد مبتلا به این بیماری از خود می پرسند. افرادی که در مراحل اولیه بیماری باشند از خشکی شدید چشم احساس ناراحتی می کنند. ناراحتی این افراد هنگام زل زدن به لامپ های روشن تشدید می شود. برای جلوگیری از ایجاد درد در این افراد استفاده از قطره های اشک مصنوعی بسیار کمک کننده است.

اما در صورتی که بخواهید خشکی چشم زودتر برطرف شود و دوام بیشتری داشته باشد می توانید از ژل ها و یا لوبریکنت های روغنی استفاده نمایید. اما توجه نمایید که استفاده از این مواد دید را تار می کند. برای همین حتما از این مواد در شب و یا در صورت بروز تشدید بیماری استفاده نمایید.

روش های درمان تیروئید چشمیروش های درمان تیروئید چشمی

درمان دارویی بیماری تیروئید چشمی

داروهای موثر در درمان بیماری تیروئید چشمی چیست؟ برای پاسخ به این سوال گفته می شود که امکان بازگشت چشم ها به حالت عادی بعد از 6 تا 12 ماه بعد از استفاده از داروهای گفته شده وجود دارد. اما در صورتی که این افراد درمان نشوند و تورم چشم ها درآنان شدیدتر شود باید از درمان های هورمونی در این افراد استفاده نمود.

مصرف استرئید معمولا در این افراد جواب داده و بعد از مصرف چشم ها به حالت قبل خود باز می گردند. این داروها باید به صورت خوراکی و یا تزریقی به ورید تجویز شوند.

اما افرادی که شدت بیماری تیروئید چشمی در آنان بسیار زیاد است. به ینی درمان ها پاسخ نداده و باید حتما از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی در آنان استفاده شود. رادیوتراپی نیز در این افراد تجویز مناسبی است که توسط متخصصین صورت می گیرد.

درمان بیماری تیروئید با دارودرمان بیماری تیروئید با دارو

آخرین مطالب تکمیلی کلینیک بینایی دکتر پورمازار را در این بخش دنبال نمایید

چند مورد از مهمترین اشتباهات محافظت از چشم

هر یک از علائم چشم من به چه معناست

آیا استفاده مداوم از عینک باعث ایجاد گودی یا سیاه شدن زیر چشم می شود

جراحی در تیروئید چشمی

در صورتی که چشمش افراد مبتلا کاملا تغیر شکل داده باشد امکان درمان دارویی برای آنان وجود ندارد. پس چاره درمان بیماری تیروئید چشمی چیست؟ درمان در این زمان تنها از راه جراحی امکان پذیر خواهد بود. به این منظور می توان با جراحی فشار را از روی چشم برداشت و یا با جراحی پلک و یا ماهیچه چشم به فرد مبتلا برای درمان کمک نمود.

با تمام موارد گفته شده و عنوان نمودن این که بیماری تیروئید چشمی چیست افراد بسیاری دیر به سراغ درمان می روند. در این افراد به دلیل دیر کرد در درمان امکان از دست رفتن چشم ها وجود دارد. برای همین لازم است که با دیدن علائم بیماری هر فرد حتما سریعا به پزشک مراجعه و نسبت به درمان خود اقدام نماید.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3 از 5 (از 34 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه