دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

درمان عوارض چشمی دیابت

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/09/09
درمان عوارض چشمی دیابت
مطالب مربوط با درمان عوارض چشمی دیابت

چگونه عوارض چشمی دیابت را کم کنیم ؟ 

یکی از بیماری های شایع ایران که در برخی از مناطق بین ۶ تا ۱۰ درصد می باشد بیماری دیابت  است که در خصوص عوارض جانبی این بیماری نکاتی وجود داسته باید به آن توجه داشته باشید. یکی از مهم ترین این موارد درمان عوارض چشمی دیابت می باشد به طوری که بیماران دیابتی پس از آگهی از بیماری خود باید تحت نظر چشم پزشک قرار گرفته زیرا در غیر این صورت ممکن است عواقب وخیم و حتی کوری به همراه داشته باشد.

شایع ترین عارضه چشمی دیابت شایع ترین عارضه چشمی دیابت  

اولین درمان عوارض چشمی دیابت

از جمله بیماری های موجود در جوامع مختلف دیابت بوده که نوعی اختلال در متابولیسم بدن می باشد که در آن انسولین به مقدار کافی تولید نمی شود که این امر در نتیجه موجب شده تا قند وارد سلول های بدن نشود و مقدار آن در خون افزایش پیدا کند. به طور کلی این بیماری جز بیماری های خطرناک است که بر روی چشم ها، قلب و کلیه ها تاثیر منفی می گذارد. حال لازم است بدانید که درمان عوارض چشمی دیابت در دسته های مختلف قرار گرفته به طوری که اولین درمان که در سال ۱۳۶۹ در آلمان شروع شده است درمان آرگون لیزری می باشد. این درمان به گونه ای است که در آن اشعه زنون مانند نور خورشید روی چشم متمرکز شده که در این روش درمانی مقدار زیادی از شبکه چشم از بین رفته تا قسمت دیگر بهتر تغذیه شود. با گذشت زمان در کشورهای پیشرفته نظبر آلمان و آمریکا لیزرهای مختلفی تولید شده که برای این درمان کاربرد داشته اند.

درمان عوارض چشمی دیابتی ها در صورت شدت بیماری

اگر چه روش های زیادی برای درمان عوارض چشمی دیابت وجود داشته اما یکی از سوالاتی که برای افراد در اینجا پیش می آید این است که آیا در صورت پیشرفت این بیماری امکان درمان آن وجود دارد که در اینجا پاسخ بله است به طوری که اگر چشم خونریزی کند می ‌توان آن را با دستگاه چون ساکشن پاک نموده و خون را بیرون کشید و سپس با استفاده از لیزر عروقی که موجب خون ریزی شده است را نابود کرد. بنابراین می توان گفت چشم هایی که خونریزی می‌ کنند نیز قابل درمان است اما پیشنهاد می شود افراد قبل از ایجاد عوارضی شدید به درمان آن بپردازند به طوری که باید بدانید کودکان دیابتی از ۱۲ سالگی باید مرتب جهت معاینه چشم به چشم پزشکی مراجعه کرده تا در بزرگسالی با عارضه شدیدی مواجه نشوند. بزرگسالان نیز لازم است هر شش ماه یکبار جهت مراجعه به چشم پزشکی اقدام کنند البته بعضی از افراد لازم است سه هفته یک بار مراجعه نموده تا از ابتلا به بیماری ‌های چشمی جلوگیری شود. همچنین لازم است بدانید اولین علائم چشمی بعد از ۱۰ الی ۱۵ سال شروع شده که شامل تورم، خونریزی ناگهانی و کاهش شدید می ‌شود که اگر سریعاً به پزشک مراجعه نشود می تواند در نهایت منجر به کوری شود.

بهترین روش برای پیشگیری از عوارض چشمی در دیابت چیست؟

به طور کلی می توان گفت بهترین روشی که جهت پیشگیری از عوارض چشمی در بیماران دیابتی وجود دارد کنترل دائمی قند خون می باشد به طوری که غربالگری ها و شناختن افراد منجر به دیابت بسیار مهم است و در درمان بیماری های چشمی موثر می باشد. دقت داشته باشید که در ایران افراد زیادی دچار این بیماری هستند که تعداد ژنتیکی و گروهی تغذیه می باشد زیرا غذا هایی چون برنج، قند و شیرینی، نان و مواد کربوهیدراتی در سبد غذایی ایرانی ها مصرف زیادی دارند.

لیزر درمانی و کنترل عوارض چشمی

لیزر درمانی جز یکی از مهم ترین روش ها جهت درمان عوارض چشمی در دیابت خواهد بود به طوری که با استفاده از این لیزر در تمامی مراحل می توان درمان را آغاز کرد و در صورت وجود تورم در مرکز بینایی این نوع درمان امکان پذیر می باشد. دقت داشته باشید که هزینه لیزر درمانی چشم های دیابتی بسته به خدماتی که ارائه می ‌شود تفاوت هایی با هم دارند همچنین لازم است بدانید اگر چه این روش درمان موجب کنترل عوارض چشمی در بیماران دیابتی شده اما طبیعتا بینایی از دست رفته قابل بازگشت نخواهد بود اگرچه این درمان جزو اصلی ترین روش های درمان عوارض چشمی دیابت به شمار می‌رود اما ممکن است عوارضی چون کاهش دید محیطی و کاهش دید شب، کاهش تمایز رنگ ها و کاهش قدرت تطابق نیز داشته باشد.

پیشگیری از عوارض چشمی در افراد مبتلا به دیابت

علاوه بر این که روش های زیادی برای درمان عوارض چشمی دیابت گفته شده لازم است بدانید انجمن دیابت آمریکا نیز برای مراقبت از چشم افراد مبتلا به این بیماری راهکارهای ارائه داده است. به طوری که افراد مبتلا به این بیماری باید معاینات چشم خود را به صورت مرتب انجام داده همچنین زنانی که سابقه دیابت داشته در صورتی که قصد باردار شدن دارند باید در بعد از دوران بارداری و قبل از بارداری معاینه چشم خود را انجام دهند همچنین کنترل مرتب قند و فشار خون بسیار مهم می باشد.

انواع عوارض چشمی و مراقبت از چشم در برابر دیابتانواع عوارض چشمی و مراقبت از چشم در برابر دیابت 

جدیدترین درمان عوارض چشمی دیابت

همانطور که گفته شد امروزه برای درمان عوارض چشمی دیابت از لیزر های جدیدی استفاده شده که یکی از این لیزرها لیزر تراپی کم حرارت میباشد. برتری این لیزرها این بوده که می تواند بدون اینکه به قسمت سالم بافت چشم آسیب برساند اقدام به درمان کند. این امر موجب می ‌شود تا آسیب به وجود آمده ناشی از لیزر درمانی دیابتی کاهش پیدا کرده و بهبود بهتری حاصل شود. همچنین در این روش جدید، درمان سریع تر انجام گرفته و از آنجایی که این لیزر تراپی بسته به بدن فرد مبتلا تنظیم‌ میشود ضد درد و ضد التهاب است و اثرات سرطانی و مخرب نیز به همراه ندارد. همچنین هنگامی که از این روش استفاده می ‌شود احتمال عود کردن بیماری کاهش پیدا می کند.

کم کردن عوارض چشمی دیابتکم کردن عوارض چشمی دیابت

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه