دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

چه افرادی زودتر مبتلا به آب مروارید می شوند

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :19 آذر ، 1399
چه افرادی زودتر مبتلا به آب مروارید می شوند

کدام افراد زودتر به آب مروارید دچار میشوند؟

آب مروارید از مشکلات رایجی است که غالب افراد در کهنسالی به آن دچار می شوند. این مشکل اما برای برخی از افراد مستعد، با شانس بیشتری ایجاد می شود که خود معلول یکسری دلایل است. در این مقاله می خواهیم با معرفی این بیماری، به این پرسش پاسخ دهیم که چه افرادی زودتر مبتلا به آب مروارید می شوند و مستعد این بیماری هستند. با ما همراه باشید.

آب مروارید چیست؟

منظور از آب مروارید یا کاتاراکت ، از بین رفتن شفافیت های عدسی چشم است. همچنین ایجاد هر نوع کدورت ها در چشم و عدسی چشم می تواند موجب این بیماری گردد. این کدورت اگر موجب ایجاد اختلال در بینایی فرد یا نات شدن بخش هایی از آن گردد، سبب عدم عبور نور از عدسی شده و این باعث می شود تا فرد تصاویر پیرامون خود را به صورت شفاف نبیند.

این مشکل یک بیماری مسری نیست. کاتاراکت می تواند در هر زمان و سنی رخ داده و برای چشم های راست و چپ اتفاق بیفتد. با این حال بیشتر افراد مبتلا به این بیماری را افراد بالای 44 سال تشکیل می دهند. با ما همراه باشید تا بیشتر در رابطه با این مشکل صحبت کنیم که چه افرادی زودتر مبتلا به آب مروارید می شوند؟

آب مروارید و افرادی که زودتر مبتلا میشوندآب مروارید و افرادی که زودتر مبتلا میشوند

علائم بیماری آب مروارید

از جمله علائمی که می توان در مورد این مشکل بیان نمود، باید گفت ابتدا ممکن است در ابتدای وقوع این مشکل، بخشی کوچک از عدسی چشم ها کدر شود که با پیشرفت این بیماری، عدسی کدر شده و نور نمی تواند از طریق عدسی به صورت مستقیم وارد شود. همچنین از دیگر علائم این بیماری عبارتند از:

 • کدر شدن عدسی و تاری دید

 • سفید شدن مردمک که مهمترین نشانه ظاهری این بیماری است

 • نیاز به نور برای انجام فعالیت ها به خصوص خواندن و نوشتن

 • دیدن هاله هایی در اطراف چراغ

 • محو شدن و زرد شدن رنگ ها

 • دشواری در بینایی به خصوص در شب ها

 • ایجاد حساسیت که می تواند نسبت به نور و تابش نور باشد

 • بر اثر این مشکل فرد شماره عینک یا لنز های خود را پی در پی عوض می کند

چه افرادی زودتر مبتلا به آب مروارید می شوند؟

به طور کلی غالب مردم و کسانی که آشنایی زیادی با این بیماری ندارند، علت آب مروارید را صرفا افزایش سن و سال و پیری می دانند. با اینکه این مطلب می تواند تا حدودی صحیح باشد، اما کاملا غلط است که آن را صرفا به پیری مرتبط بدانیم، چرا که در برخی از افراد زیر سن نیز این پدیده مشاهده شده است.

به طور کلی می توان گفت افرادی مستعد آب مروارید هستند که دارای بیماری و مشکلات غدد درون ریز از جمله پاراتیروئیدی می باشند. این بیماری می تواند در عملکرد مناسب برای تعادل فسفر و کلسیم در بدن را مختل کند. عوامل دیگری که باعث می شود تا افراد مستعد این بیماری ها گردند، دیابت، عفونت، کشیدن سیگار، ضربه های چشمی نیز می باشند.

افرادی که زودتر به آب مروارید مبتلا خواهند شدافرادی که زودتر به آب مروارید مبتلا خواهند شد

افراد مستعد

در ادامه این بحث برای آنکه بیشتر در مورد افراد مستعد این بیماری بدانیم، باید گفت این مشکل برای افراد با سنین بیش از 70 سال می تواند بسیار رایج باشد، زیرا چشم ها در سنین کم با شدت نور کوچک و بزرگ می شوند اما با افزایش سن به تدریج عدسی داخل چشم کدر می گردد.

یکی دیگر از مشکلاتی که می تواند سبب مستعد شدن افراد به این بیماری گردد، اشعه UV یا آفتاب است که می تواند برای سالمندانی که در دوره جوانی خود بیشتر در معرض تابش نور آفتاب بوده اند، ایجاد گردد. در واقع می توان گفت هرچه چشمان فرد بیشتر در معرض نور آفتاب باشد، آب مروارید زودتر به سراغش می آید. 

دیابت عامل دیگری است که می تواند افراد را سریعتر به این مشکل دچار کند. افراد دیابتی مشکلات شبکیه چشم داشته و باید برای رفع این معضل، عمل جراحی انجام دهند. جوشکاران دسته دیگری از افراد مستعد این بیماری ها هستند که اگر با علائمی از جمله تاری و مه آلود شدن بینایی و دوربینی مواجه شدند، این نشانه ها می تواند شروع این بیماری را برای او اطلاع رسانی کند.

افراد مختلفی که زودتر به آب مروارید مبتلا می شوندافراد مختلفی که زودتر به آب مروارید مبتلا می شوند

آخرین مطالب تکمیلی کلینیک بینایی دکتر پورمازار را در این بخش دنبال نمایید

مهم ترین علائم و نشانه های آب مروارید

روش انجام عمل جراحی آب مروارید چگونه است

آیا لیزیک در دراز مدت سبب ایجاد آب مروارید می شود

جمع بندی در مورد علل بیماری آب مروارید

اگر بخواهیم به طور خلاصه یک جمع بندی در مورد آن که چه افرادی مستعد این بیماری هستند، انجام دهیم، باید گفت سه عامل پیری، تابش نور آفتاب و بیماری های سیستمیک از جمله دیابت می توانند مهمترین دلایل این مشکل باشند. اشعه های مادون قرمز، اشعه ایکس، امواج میکروویو و نور خورشید می تواند برای کسانی که همواره در معرض آنها هستند، بسیار مضر بوده و این افراد را با شانس بالاتری در دوران کهنسالی به سمت بیماری آب مروارید هدایت کنند. مشاغلی همچون جوشکاری، کسانی که با حرارت سروکار دارند به خصوصی کوره ها، کسانی که در محیط باز با تابش مستقیم نور خورشید فعالیت می کنند باید به شدت مواظب پرتو نور آفتاب باشند.

دلایل به وجود آمدن آب مرواریددلایل به وجود آمدن آب مروارید

راه های جلوگیری و درمان آب مروارید

از جمله راه هایی که می توان برای جلوگیری از این مشکل بیان کرد، عبارتند از:

 • پرهیز از سیگار کشیدن

 • استفاده از عینک های آفتابی

 • مطلوب نگه داشتن سطح قند خون

 • معاینات چشم پزشکی

 • جلوگیری از استفاده غیر ضروری از استروئید ها

 • جلوگیری از دستمالی و ایجاد جراحت در چشم ها

 • استفاده از ویتامین E، آنتی اکسیدان ها، رادیکال های آزاد، ویتامین C، بتاکاروتن و ...

درمان این مشکل ابتدا با عینک شروع شده و باید توسط یک متخصص چشم پزشک در یک عمل جراحی درمان به صورت کامل انجام شود.

نکته ای که لازم است در مورد درمان و جلوگیری از این بیماری مطرح شود، آن است که اگر این مشکل رفع نگردد، می تواند منجر به بیماری آب سیاه یا گلوکوم گردد که در نهایت موجب کوری فرد می شود. همچنین نکته دیگری که باید در رابطه با جراحی آب مروارید بدانید، آن است که خطر عفونت چشم و تخلیه و از دست دادن بینایی بعد از جراحی وجود دارد و باید از دستکار چشم به شدت پرهیز کرد.

مطالب مربوط با چه افرادی زودتر مبتلا به آب مروارید می شوند
روش های درمان آستیگماتیسم منظم

روش های درمان آستیگماتیسم منظم

روش های درمان آستیگماتیسم منظم شامل درمان با لنز و جراحی است. روش های درمان آستیگماتیسم منظم با توجه به شدت آن می تواند متغیر باشد.
بیشتر
انحراف عمودی چشم

انحراف عمودی چشم

استرابیسم یا لوچی اصطلاحی از انحراف چشم است. گاهی اوقات ممکن است یک یا هر دو چشم فرد به سمت داخل، خارج، بالا و یا پایین دچار انحراف چشم شود.
بیشتر
بررسی زخم قرنیه و راهکارهای مفید برای درمان آن

بررسی زخم قرنیه و راهکارهای مفید برای درمان آن

زخم قرنیه چشم علائم و نشانه های منحصر به فردی دارد که اگر زودتر اینگونه زخم تشخیص داده شود دوره درمان آن نیز سریع خواهد بود.
بیشتر
آشنایی با ساختار مردمک چشم

آشنایی با ساختار مردمک چشم

آشنایی با ساختار مردمک چشم می تواند به درک بهتر عملکرد آن کمک کند. در این مقاله به آشنایی با ساختار مردمک چشم و وظیفه این عضو بدن می پردازیم.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I