دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

لیزر شبکیه یا رتین چیست

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :23 آذر ، 1399
لیزر شبکیه یا رتین چیست

منظور از لیزر شبکیه یا رتین چیست؟

لیزر شبکیه یا رتین چیست؟ این سوالی است که برخی از افراد بنا به دلایل مختلف بعد از مراجعه به چشم پزشکی و انجام معاینات اولیه و تجویز پزشک متخصص چشم، ممکن است از او بپرسند. افراد زیادی همه روزه به دلایل مختلف نظیر بیماری دیابت با مشکلات چشمی نظیر تاری دید و گرفتگی عروق چشم مواجه می شوند که بنابر تجویز پزشک این احتمال وجود دارد که برای رفع مشکل آنها نیاز به استفاده از دستگاه لیزر شبکیه یا رتین باشد.

در این مقاله تلاش کرده ایم تا اطلاعاتی را راجع به این که انواع و کاربرد لیزر شبکیه یا رتین چیست و الزاماتی که قبل و بعد از انجام این عمل فرد باید رعایت کند، در اختیار شما خوانندگان عزیز و محترم قرار دهیم، با ما تا پایان این متن همراه باشید.

آشنایی با لیزر شبکیه یا رتین

در پاسخ به این سوال افراد، که لیزر شبکیه یا رتین چیست باید گفت، لیزر دستگاهی است که بنابر تشخیص نوع مشکل فرد توسط پزشک، با تولید و تابش انرژی نورانی با شدت و تمرکز بالا به یک نقطه مشخص از شبکیه، مشکل بیمار را رفع کرده؛ بدون آن که به سایر بافت های چشمی او آسیب برساند. این دستگاه در انواع مختلفی وجود داشته که هر یک به منظور رفع مشکلی خاص مورد توسط پزشک متخصص مورد استفاده قرار می گیرد.  

لیزر شبکیه یا رتین چیستلیزر شبکیه یا رتین چیست

آخرین مطالب تکمیلی جراح چشم، دکتر پورمازار را در این بخش دنبال نمایید

جلوگیری از نابینا شدن افراد مبتلا به دیابت با درمان های لیزری

گلوکوم مادرزادی چیست و راه های درمان آن کدام است

ساخت بیومارکر برای درمان و ترمیم قرنیه توسط دانشمندان

انواع لیزر شبکیه

لیزر یا روتین همواره بنابر تشخیص پزشک متخصص چشم برای درمان مشکلی خاص در فرد بیمار مورد استفاده قرار می گیرد که می توان آن را در دو نوع زیر بررسی کرد:

دستگاه لیزر یا روتین PRP

لیزر PRP ، روشی است که معمولا از آن در جهت رگ زایی و درمان مشکلات بینایی افراد مبتلا به دیابت استفاده می شود. این روش برای فرد بیمار همراه با درد بوده و به همین دلیل در چندین جلسه بر روی چشم  او انجام می شود. نکته حائز اهمیت در خصوص این روش امکان ایجاد اختلال دید محیطی و دید در شب ناشی از تورم شبکیه است اما با توجه به اهمیت مبارزه برای از بین بردن عروق جدید و عروق غیر طبیعی چشم فرد بیمار، این اقدام مرتبط با به رگ زایی به وسیله لیزر  PRP الزامی و ضروری است. 

دستگاه لیزر یا روتین Focal Grid

لیزر Focat Grid روشی است که از آن به منظور درمان تورم ناحیه ماکولا و ورم شبکیه  چشم فرد بیمار در اثر ابتلا به بیماری رتینوپاتی دیابتی استفاده می شود. این موضوع عامل مهمی است که در صورت بی توجهی و عدم درمان به موقع موجب از دست رفتن بینایی فرد بیمار شده و پزشک متخصص با تابش لیزر بر روی قسمت های ضخیم شبکیه به حفظ بینایی باقی مانده شخص بیمار کمک خواهد کرد.

نحوه کار لیزر شبکیه چگونه است؟

اگر بخواهیم خیلی مختصر و مفید توضیح دهیم که نحوه انجام کار لیزر شبکیه یا رتین چیست، باید اینطور گفت که پزشک متخصص چشم در نخستین گام به وسیله قطره های چشمی، مردمک چشم بیمار را بی حس کرده و این عمل باعث گشادی مردمک چشم او خواهد شد. سپس در مرحله بعدی بر قرار دادن عدسی مخصوص بر روی چشم، پرتوهای لیزر را بر روی همان قسمت آسیب دیده در شبکیه متمرکز کرده و به درمان او می پردازد. دقت داشته باشید که فرد بیمار ممکن است در حین انجام این عمل کمی در چشم خود احساس سوزش کرده و شاهد جرقه های نورانی باشد.

نحوه کار لیزر شبکیهنحوه کار لیزر شبکیه به چه صورت است؟

کاربرد لیزر شبکیه در چه بیماری هایی است؟

یکی از مواردی که هر فرد باید در خصوص مراقبت از سلامت چشم ها و بینایی خود به آن دقت داشته باشد؛ انجام معاینه چشم توسط فرد متخصص برای دوره های مختلف است. چرا که در برخی از بیماری های مربوط به شبکیه با وجود ظاهر طبیعی چشم و دید مطلوب، ممکن است که خطراتی همچون خون ریزی یا نشت مایع در قسمت های خلفی چشم و بینایی شما را تهدید کنند که در صورت عدم تشخیص به موقع عواقب جبران ناپذیری را برای فرد بیمار در پی خواهد داشت. به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم که کاربرد لیزر شبکیه یا رتین چیست باید به تشخیص و درمان موارد زیر اشاره داشته باشیم:

  • رفع انسداد ورید (عروق) شبکیه به منظور خارج نمودن خون  و مایع از آن در افراد دیابتی یا دارای فشار خون
  • رتینوپاتی دیابتی و رفع آسیب عروق شبکیه و نشت مایع از آنها و مبارزه با عروق خونی غیر طبیعی و جدید به دلیل ساختار غیر طبیعی و عملکرد نامطلوب آنها به عنوان جایگزین عروق مسدود شده
  • رفع به موقع جدا شدگی لایه های عصبی از لایه رنگدانه دار شبکیه و یا سوراخ شدن شبکیه به دلایل مختلف و ناگهانی
  • درمان بیماری دژنرسانس وابسته به سن ماکولا (لکه زرد رنگ) در نوع مرطوب آن
  • از بین بردن تومورهای خوش خیم چشم

کاربرد لیزر شبکیه برای بیمارانکاربرد لیزر شبکیه برای کدام بیماران است؟

الزامات قبل و بعد از عمل لیزر شبکیه

در پاسخ به سوال الزامات قبل و بعد از لیزر شبکیه یا رتین چیست می توان گفت که معمولا افراد قبل و بعد از انجام لیزر شبکیه با هیچگونه محدودیت خاصی مواجه نیستند و می توانند امور روزمره خود را به مستمر و روال طبیعی خود انجام دهند. اما ممکن است در شرایطی با توجه به وخامت مشکل چشم بیمار بنابر تشخیص پزشک نیاز به مراقبت هایی از چشم خود بعد از انجام لیزر شاهد باشم تا با مشکل بینایی خاص مواجه نگردد.

البته در برخی از مواقع با توجه به نوع مشکل، فرد بیمار ممکن است که با علائمی نظیر تاری دید و مشکل دید در شب مواجه شود. همچنین  گاهی اوقات بنابر تشخیص و دستور چشم پزشک، برخی از بیماران نیازمند چندین جلسه لیزر یا رتین دارند تا بدین طریق بتوان برای ثابت نگه داشتن قدرت بینایی فرد بیمار کاری انجام داد.  

نکات مورد توجه در خصوص لیزر شبکیه یا رتین

برخی از نکاتی که در خصوص موضوع لیزر شبکیه یا رتین چیست باید همواره مد نظر خود قرار دهید را به صورت خلاصه و به شرح موارد زیر برای شما بیان کرده ایم:

  • بهتر است که بدانید لیزر شبکیه با لیزر اکسایمر از لحاظ کاربرد و نوع دستگاه تفاوت دارد.
  • انجام این عمل باعث حفظ دید باقی مانده و از دست نرفتن بینایی بیشتر فرد خواهد شد، نه برگرداندن بینایی از دست رفته او
  • این لیزر دقیقا قسمت شبکیه چشم  را مورد هدف قرار می دهد و نه سایر بافت های اطراف آن را
مطالب مربوط با لیزر شبکیه یا رتین چیست
آیا نزدن عینک باعث ضعیف تر شدن چشم می شود

آیا نزدن عینک باعث ضعیف تر شدن چشم می شود

عینک و رابطه آن با چشم تنها به وضعیت هر فرد بستگی دارد. عینک و رابطه آن با چشم می تواند باعث درمان و اصلاح تنبلی چشم و یا بهبود دید شود.
بیشتر
آیا بیماران مبتلا به نوریت نور باید با استروئید درمان شوند

آیا بیماران مبتلا به نوریت نور باید با استروئید درمان شوند

بیماری نوریت نور یکی از بیماری های شایع چشمی است که عصب بینایی را درگیر می کند. این بیماری به صورت معمول با مصرف داروی استروئید خوراکی بهبود می یابد.
بیشتر
توضیحاتی دقیق در مورد آب مروارید

توضیحاتی دقیق در مورد آب مروارید

عدسی چشم از آب و پروتئین ساخته شده و بسیار شفاف است به صورتی که نور را از خود عبور می‌دهد. در برخی موارد مشاهده شده است که با تغیر یافتن پروتئین در عدسی چشم، کدورت و تیرگی‌هایی به وجود می‌آید که این امر باعث می‌شود افراد دیگر مثل سابق بینایی خود را نداشته باشند و شفافیت چشم خود را از دست می‌دهند.

بیشتر
مراقبت های پس از جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

مراقبت های پس از جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

بسیاری از افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی پلک و یا بلفاروپلاستی را دارند، بخاطر اطلاعاتی که از این جراحی و مراقبت های بعد از آن ندارند، دچار هراس می شوند که در این مقاله با مراقبت هایی که بعد از جراحی بلفاروپلاستی باید انجام دهید آشنا خواهید شد.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I