دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

تفاوت گل مژه با شالازیون چیست

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :23 آذر ، 1399
تفاوت گل مژه با شالازیون چیست

تفاوت گل مژه با شالازیون

چشم ها از مهمترین اعضای بدن هستند که به بیماری های مختلفی دچار می شوند. گل مژه، شالازیون و تراخم چند بیماری مهم چشمی است که امکان آسیب دیدگی به چشم را در صورت درمان نشدن به موقع به همراه دارند. تفاوت گل مژه با شالازیون را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم.

گل مژه چیست

شاید افرادی را دیده باشید که بر روی پلک خود توده ای دردناک و قرمز رنگ دارند. اگر چه این توده تنها در زمان های خاصی بر روی چشم این افراد پدیدار می شود اما در صورت درمان نشدن به موقع امکان ایجاد مشکلات چشمی را برای این افراد زیاد می کنند.

در این بیماری غدد چربی موجود در پلک عفونت نموده و به  صورت توده ای قرمز رنگ و دردناک بر روی پلک شکل می گیرد. باکتری ها و غدد چربی این ناحیه بیشترین سهم را در تشکیل این تورم دارند. اما در صورتی که فرد به نظافت و شستشوی دست هنگام تماس با چشم اهمیت ندهد این بیماری در او بیشتر بروز می کند. حساسیت های چشمی نیز از دیگر موارد امکان بروز این بیماری در فرد است.

درمان گل مژه

بسیاری از افراد این بیماری را با شالازیون اشتباه می گیرند. تفاوت گل مژه و شالازیون در نوع تورم این بیماری است. در گل مژه تورم چشم با عفونت شدید و یا خفیفی همراه است اما برای درمان این بیماری بهتر است که از کمپرس چای و یا کیسه آب یخ بر روی چشم استفاده شود. انجام این کار در طی حدود یک هفته باعث کاهش درد و تورم در این ناحیه خواهد شد.

برای این که کمتر به گل مژه مبتلا شوید لازم است که بعضی از نکات بهداشتی را حتما رعایت نمایید.

 • استفاده از عینک در فصول گرم سال و در هنگام حرکت در زیر نور خورشید
 • ممانعت از تماس دست های آلوده با چشم
 • استفاده از لوازم آرایشی اصل و نو
 • رعایت نکات بهداشتی هنگام بروز بیماری
 • ......

گل مژه چیستگل مژه چیست

آخرین مطالب دکتر پورمازار تکمیلی را در این بخش دنبال نمایید

آیا گل مژه آسیب جدی به چشم می رساند

بلفاریت چشمی یا گل مژه، علت و درمان التهاب پلک

شالازیون چیست

از دیگر بیماری هایی که در چشم ایجاد می شود شالازیون است. بسیاری از افراد شالازیون را با گل مژه اشتباه می گیرند. تفاوت گل مژه با شالازیون در این است که تورم پلک در شالازیون ناشی از غدد میبومین در پلک است. وظیفه این غدد ترشح چربی و مرطوب نگه داشتن کره چشم است. در صورتی که این غدد در هر چشم مسدود شود باعث می شود که چربی در اشک وارد نشده و چشم دردناک و قرمز می شود. اما تورم و درد تنها در طی روزها اول خود را نشان می دهند.

در صورتی که فرد مبتلا به شالازیون دچار بیماری بلفاریت یا اگزما باشد این بیماری بدتر خود را نشان داده و انسداد غدد چربی وخیم تر اتفاق می افتد. در صورتی که شالازیون به مدت طولانی در پلک باقی بماند و درمان صورت نگیرد باید حتما از جراحی های کوچک برای برداشتن این تورم استفاده نمود.

شالازیون چیستشالازیون چیست

تفاوت گل مژه با شالازیون

تفاوت گل مژه با شالازیون بیشتر به نوع بیماری مربوط می شود. در گل مژه پلک متورم شده و دردناک می شود. فرد برای دیدن با مشکل مواجه است و برای تسکین درد لازم است که حتما فرد مبتلا از مسکن های دارویی استفاده نماید. اما شالازیون اگر چه در نگاه اول مانند گل مژه است  اما تفاوت گل مژه با شالازیون در درد آن نیز است. معمولا افرادی که مبتلا به شالازیون هستند دردی ندارند.

پلک متورم شده و غدد اشکی مسدود می شود. این تورم بر روی پلک چشم بدون هیچ دردی باعث می شود که چشم خوب باز نشده و دید کم شود. از دیگر تفاوت گل مژه با شالازیون می توان به حالت لاستیکی شالازیون اشاره نمود. فرد مبتلا به علت این غده لاستیک مانند بر روی پلک خود احساس سنگینی و کمی دید می نماید.

چگونه تفاوت گل مژه با شالازیون را تشخیص دهید

در صورتی که شما به تورم پلک زیاد دچار می شوید و نمی دانید که این تورم گل مژه یا شالازیون است. به شما چند توصیه می نماییم.

 • تفاوت گل مژه با شالازیون در عفونی بودن گل مژه است. در بروز شالازیون باکتری ها هیچ نقشی ندارند. اگر چه در صورتی که بعد از بروز شالازیون با دست آلوده به آن دست زده شود امکان عفونی شدن آن وجود دارد. برای درمان گل مژه به علت عفونی بودن بهتر است که از قطره های آنتی بیوتیک استفاده شود. اما در شالازیون به استفاده از این قطره ها نیازی نیست.
 • دیگر تفاوت گل مژه با شالازیون در درد آن است. گل مژه در هنگام ابتلا فرد به این بیماری با درد زیادی همراه است. اما شالازیون بعد از چند روز هیچ گونه دردی نداشته و یک توده سفت بر روی پلک خود نمایی می کند.
 • در صورتی که شالازیون بیش از چند روز بر روی چشم باقی بماند باید حتما توسط متخصص جراحی های کوچک از روی پلک برداشته شود. زیرا امکان فشار بر روی کره چشم توسط بیماری شالازیون زیاد است. این فشار باعث ایجاد آستیگماتیسم در فرد مبتلا می کند.

تفاوت گل مژه با شالازیون چیستتفاوت گل مژه با شالازیون چیست

روش درمان و مراقبت از چشم در هنگام بیماری

در هنگام بروز بیماری های چشمی نیاز است که فرد مبتلا مراقبت های بهداشتی را تا حد امکان انجام دهد. از مهمترین نکاتی که در هنگام بروز گل مژه و یا شالازیون باید حتما صورت گیرد این موارد است:

 • حتما چشم خود را هر چند روز یک بار با شامپو بچه یا بسیار ضعیف شستشو دهید. این کار به از بین بردن میکروب ها و باکتری موجود بر روی پلک کمک زیادی می کند.
 • هیچ وقت با دست آلوده به چشم خود دست نزنید.
 • افرادی که بیشتر مبتلا به شالازیون می شوند باید حتما بیشتر نکات بهداشتی را رعایت نمایند.
 • هرگز برای درمان شالازیون اقدام به جراحی های پی در پی نکنید. این کار باعث بروز اختلال در غدد اشکی خواهد شد.
 • افراد مسن که به شالازیون مبتلا می شوند باید حتما توسط متخصص تحت درمان قرار گیرند.
 • برای این که تفاوت گل مژه با شالازیون را بهتر متوجه شوید لازم است که در هنگام بروز این بیماری ها حتما به پزشک مراجعه نمایید.
مطالب مربوط با تفاوت گل مژه با شالازیون چیست
ضرورت معاینه چشم برای کودکان

ضرورت معاینه چشم برای کودکان

ضرورت معاینه چشم برای کودکانی که بازی های ویدوئی می کنند در هر سال مهم است. فشار و خستگی از دلایل ضرورت معاینه چشم برای کودکانی که بازی های ویدوئی می کنند.
بیشتر
درمان آب مروارید جدیدترین نسل لیزر فمتوسکند

درمان آب مروارید جدیدترین نسل لیزر فمتوسکند

بیشتر
مراقبت های بعد از کاشت لنز کدامند

مراقبت های بعد از کاشت لنز کدامند

مراقبت های بعد از کاشت لنز از جمله مهم ترین اقداماتی است که باید پس از عمل جراحی به خوبی آن ها را انجام داده تا مانع از بروز عوارض عمل شده و از رخداد هر اتفاقی جلوگیری نمایید
بیشتر
سنجش میزان بینایی با نمودار ای چارت

سنجش میزان بینایی با نمودار ای چارت

آزمایش ها و ارزیابی هایی که چشم پزشکان برای سنجش بینایی استفاده می کنند، با استفاده از نمودار E chart یا Snellen انجام می شود.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I