دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

تفاوت پینگوکولا و ناخنک در چیست

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/10/07
تفاوت پینگوکولا و ناخنک در چیست
مطالب مربوط با تفاوت پینگوکولا و ناخنک در چیست

پینگوکولا و ناخنک چه تفاوتی باهم دارند

پینگوکولا وصله یا برجستگی زرد رنگی است که روی ملتحمه(پشت پلک ها و قسمت جلوی صلبیه) و اغلب نزدیک به بینی قرار دارد. تفاوت پینگوکولا و ناخنک را می توان از تعاریفی که برای آنها شده تا حدودی تشخیص داد. در مقابل ناخنک رشد بافت گوشتی است که تا قرنیه امتداد می یابد. در واقع ناخنک از پینگوکولا ناشی می شود. در ادامه به تفاوت پینگوکولا و ناخنک و تشریح علمی تر این دو می پردازیم.

پینگوکولا چیست و چرا به وجود می آید؟

پینگوکولا غده خوش خیم و غیر سرطانی است که روی چشم به وجود می آید. پینگوکولا دارای رنگی مایل به زرد می باشد و اغلب مثلثی شکل است. این ضایعه زرد رنگ اغلب نزدیک به قرنیه و در طرفی که به بینی نزدیک است رشد می کند. اما افرادی نیز مشاهده شده اند که پینگوکولا در سمت دیگر قرنیه شان مشاهده شده است. پینگوکولا زمانی به وجود می آید که بافت ملتحمه چشم تغییر کند و برجستگی کوچکی در آن بوجود آید. برخی از این ضایعه ها دارای پروتئین، کلسیم یا ترکیب هر دو هستند.

دلیل تغییر در بافت ملتحمه هنوز به طور کامل مشخص نشده، اما آزمایشاتی صورت گرفته که تقریبا علت بوجود آمدن آن را گرد و غبار، باد و قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید است. پینگوکولا می تواند باعث خشکی و تحریک چشم شود. افرادی که دارای پینگوکولا هستند اغلب احساس می کنند که چیزی مانند شن یا ماسه در چشم شان وجود دارد. شاید تفاوت پینگوکولا و ناخنک زیاد نباشد. اما هر دو ضایعاتی هستند که در چشم بوجود می آیند و باعث التهاب و قرمزی چشم می شوند.

آیا ناخنک نیز همان علائم پینگوکولا را دارد؟

ناخنک نوعی زائده گوشتی ملتحمه یا غشای مخاطی است که روی قرنیه را می پوشاند. این ضایعه خوش خیم یا غیر سرطانی معمولا مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر در بینایی شما اختلالی ایجاد کرد به راحتی با مراجعه به چشم پزشک می توانید آن را بردارید. دانشمندان پی برده اند که علت اصلی بوجود آمدن ناخنک قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) است. افرادی که در مناطق گرمسیر زندگی می کنند و بیشتر در معرض آب و هوای گرم هستند دچار ناخنک کی شوند. همچنین کسانی که بیشتر در معرض عناصر زیر هستند احتمال اینکه ناخنک در چشم شان رشد کند وجود دارد:

  • گرده گل
  • باد
  • شن و ماسه
  • دود

معمولا تفاوت پینگوکولا و ناخنک در علائم و نحوه درمان است. البته برخی از علائم شبیه به همدیگر هستند. ناخنک معمولا علائم بسیار وخیمی ندارد. اما ممکن است فردی که ناخنک دارد احساس سوزش یا خارش در ناحیه چشم، قرمزی و تاری دید را داشته باشد. در موارد بسیار نادر ناخنک ممکن است منجر به ایجاد زخم در قرنیه شود. البته این مورد خیلی کم بوجود می آید و با جراحی از بین برود. اما در موارد جزئی با قطره های چشمی و دارو مشکل برطرف می شود.

تفاوت پینگوکولا و ناخنک در چیستتفاوت پینگوکولا و ناخنک در چیست

تفاوت پینگوکولا و ناخنک از لحاظ علمی

بیشترین تفاوت پینگوکولا و ناخنک در ظاهر آنها است. پینگوکولا یک ضایعه ی زرد رنگ و زشت است که در ظاهر شخص نیز تاثیرگذار است اما ناخنک فقط یک برجستگی بی رنگ است که در برخی موارد حتی با چشم غیر مسلح نیز دیده نمی شود. برخی ناخنک ها در ابتدا به شکل پینگوکولا ظاهر می شوند و در این موارد تشخیص تفاوت پینگوکولا و ناخنک را بایستی به پزشک متخصص سپرد. مانند ناخنک پینگوکولا نیز تا زمانی که تاثیری در بینایی شما ایجاد نکند خوش خیم است اما اگر با دارو و قطره های استروئیدی قابل کنترل نبود بایستی با عمل جراحی از بین برود. ناخنک دارای علائمی همچون سرخی، خارش و تورم است. اما پینگوکولا خشکی چشم و تحریک چشم را به دنبال دارد. 

آخرین مطالب تکمیلی کلینیک بینایی دکتر پورمازار را در این بخش دنبال نمایید

ویترکتومی چیست و چگونه بینایی را بهبود می بخشد

تشخیص بد رنگ بینی یا کور رنگی و راه های درمان آن

راه های مراقبت از چشم در برابر مواد ضد عفونی کننده

وجود پینگوکولا و ناخنک به صورت همزمان امکان دارد

چشم یکی از حساس ترین اعضاء است که با آسیب به آن زندگی دچار اختلال می شود. دیگر انسان قادر به آنجا بسیاری از کارهای عادی نیست. شاید در ابتدا وجود پینگوکولا را عادی تلقی کنید. اما ممکن است در ادامه منجر به ایجاد ناخنک نیز شود و اگر به چشم پزشک مراجعه نکنید و پیگیر درمان نباشید به علائم جدی تری منجر می شود. در پاسخ به این سوال که آیا پینگوکولا و ناخنک هر دو با هم به وجود می آیند؛ باید گفت که بله این امکان وجود دارد. شاید در فواصل زمانی کوتاه بعد از بوجود آمدن پینگوکولا شما شاهد ایجاد ناخنک بر روی قرنیه نیز باشید. 

تفاوت پینگوکولا و ناخنک از لحاظ علمیتفاوت پینگوکولا و ناخنک از لحاظ علمی

تفاوت پینگوکولا و ناخنک در پروسه درمانی

پینگوکولا در همان ابتدا ممکن است حالت ناخوشایند در چشم ها و صورت ایجاد کند. به همین دلیل فرد زودتر برای درمان اقدام می کند. اگر برای درمان پینگوکولا مراجعه نکنید دیرتر از بین می رود و به مرور باعث ایجاد ناخنک می شود. برای برداشتن ناخنک نیز پس از مراجعه به چشم پزشک، دکتر متخصص به کمک عدسی های بزرگ بینی تشخیص می دهد که ناخنک نیاز به جراحی دارد یا با دارو و قطره های چشمی از بین می رود. تفاوت پینگوکولا و ناخنک در محل قرار گیری آنها است که پروسه ی درمانی را متفاوت می کند. ناخنک با حرکت کردن و رشد سریع می تواند در طولانی مدت قرنیه را تحت تاثیر قرار دهد که نهایتا بایستی با عمل جراحی از شر آن خلاص شد.

تفاوت پینگوکولا و ناخنک در پروسه درمانیتفاوت پینگوکولا و ناخنک در پروسه درمانی

برای پیشگیری از ایجاد ضایعه های چشمی چه باید کرد

همیشه می توان با رعایت موارد بهداشتی از بروز ضایعات چشمی مانند پینگوکولا و ناخنک جلوگیری کرد. چرا که همین ضایعات کوچک هستند که باعث بوجود آمدن تاری دید،آستیگمات و سایر بیماری های چشمی می شوند. استفاده از عینک دودی در حین قرار گرفتن در نور آفتاب، جلوگیری از ورود گرد و خاک به چشم، شستشوی مدام چشم با آب تمیز و استفاده از دستمال تمیز در حین دست زدن به چشم ها می تواند شما را از ابتلا به پینگوکولا و ناخنک مصون بدارد. شاید در ابتدای بروز این ضایعات نتوانید تفاوت پینگوکولا و ناخنک را تشخیص دهید اما حتما با بروز علائمی همچون سوزش و خارش چشم و التهاب چشم به چشم پزشک مراجعه نمایید.

راه های پیشگیری از ضایعه های چشمیراه های پیشگیری از ضایعه های چشمی

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/7 از 5 (از 33 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه