دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی
میانگین امتیاز کاربران به این صفحه :
 |  امتیاز 3 از 5 (از 1204 رای)

درمان حساسیت چشم به نور خورشید، لامپ، گوشی و کامپیوتر

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/10/07
درمان حساسیت چشم به نور خورشید، لامپ، گوشی و کامپیوتر
مطالب مربوط با درمان حساسیت چشم به نور خورشید، لامپ، گوشی و کامپیوتر

درمان حساسیت چشم به انواع نور 

درمان حساسیت چشم به انواع نور می تواند یک مشکل مهم برای افراد باشد. منظور از حساسیت چشم، عدم توانایی چشم در تحمل تماس با پرتوهای نور و سوزش و درد همراه آن می باشد که با توجه به علل مختلفی که در این زمینه مطرح می شود، باید مشکل ریشه یابی شود. در این مقاله به با معرفی این مشکل بینایی، به بیان راه های درمان حساسیت چشم به انواع نور می پردازیم.

حساسیت چشم

حساسیت یا آلرژی چشم، عبارت است از واکنش چشم به تماس با مواد حساسیت زا (آلرژن ها) که این واکنش ناشی از پاسخ آسیب رسانی سیستم ایمنی در مقابل این مواد می باشد. به این مشکل کونژکتیویت آلرژیک یا (allergic conjunctivitis) نیز گفته می شود. این مواد آلرژیک می تواند شامل گرد و غبار ها، گیاهان، دود یا ... باشد. البته حساسیت چشم تنها به این مشکل محدود نمی شود بلکه چشم ها می توانند در مقابل نور هم حساس شوند. در این قسمت می خواهیم در رابطه با حساسیت چشم ها در مقابل نور صحبت کنیم و با واکنش های چشم، علل این مشکل، درمان و دیگر مسائل مرتبط با آن بیشتر آشنا شویم.

فتوفوبیا یعنی چه؟ علل، علائم، پیشگیری و درمانفتوفوبیا یعنی چه؟ علل، علائم، پیشگیری و درمان 

حساسیت چشم به نور

حساسیت به نور وضعیتی است که در آن پرتوهای نور در حالت شدید باعث آسیب رساندن به چشم های شما می شود. نام دیگر این بیماری فتوفوبیا یا photophobia می باشد. در واقع این مشکل را می توان یک علامت رایج برای چندین بیماری مختلف فرض کرد که می تواند با سوزش های جزئی تا فوریت های پزشکی جدی در چشم ها همراه باشد. به طور کلی حساسیت چشم به نور در موارد خفیف باعث می شود که فرد در یک اتاق با نور زیاد یا بیرون از خانه با چشمان نیمه باز محیط اطراف را مشاهده کند. در موارد شدیدتر، هنگامی که چشم شما تقریبا در معرض هر نوع نوری قرار می گیرد، باعث ایجاد یک وضعیت دردناک برای چشم ها می شود که در در هردو حالت فرد نیاز به مراجعه به چشم پزشک دارد.

علل حساسیت چشم چیست؟

قبل از اینکه به بخش درمان حساسیت چشم به انواع نور بپردازیم، بهتر است با علل حساسیت چشم آشنا شوید. این عوامل عبارتند از:

 • میگرن: یکی از عواملی که باید در درمان حساسیت چشم به انواع نور به آن توجه کرد، میگرن است که شایع ترین علت این بیماری می باشد. میگرن باعث سردردهای شدیدی می شود که می تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. این عوامل می تواند شامل تغییرات هورمونی، غذاها، استرس و تغییرات محیطی باشد. علائم دیگر این مشکل ضربان در یک قسمت از سر، حالت تهوع و استفراغ می باشد.

 • شرایطی که بر مغز تاثیر می گذارند: عامل دیگری که باید در درمان حساسیت چشم به انواع نور به آن توجه کرد، حساسیت به نور معمولا است که معمولا با چند بیماری خطرناک دیگر همراه است و می تواند بر مغز آسیب برساند.

 • Encephalitis: انسفالیت یا ورم مغز زمانی اتفاق می افتد که مغز شما از یک عفونت ویروسی یا علت دیگر ملتهب شده باشد. موارد شدید آن می تواند جان انسان ها را به خطر بیندازد.

 • Meningitis: مننژیت نوعی عفونت باکتریایی است که باعث التهاب غشای اطراف مغز و نخاع می شود. شکل باکتریایی می تواند منجر به عوارض جدی مانند آسیب مغزی، کاهش شنوایی، تشنج و حتی مرگ شود. 

از دیگر علل این بیماری همچنین می توان به سایش قرنیه، Scleritis، ورم ملتحمه و سندروم خشکی چشم اشاره نمود.

علت و درمان حساسیت چشم به نورعلت و درمان حساسیت چشم به نور 

علائم و نشانه ها

برخی از علائم رایج که بیماران می توانند در اثر این مشکل، تجربه کنند، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حساسیت به نور و صدا

 • حساسیت به نور، میگرن و یا سردرد

 • حساسیت به نور و سرگیجه

این علائم می تواند در کنار هم برای بیمار اتفاق بیفتد.

درمان حساسیت چشم به انواع نور 

در مورد درمان حساسیت چشم به نور از لحاظ راه های پزشکی که وجود دارد، می توان گفت اگر فرد مبتلا به حساسیت از نوع شدید است، باید سریعا با پزشک متخصص بینایی مشورت کند. پزشک باید با معاینات بدنی و چشمان شما در کنار چند سوالی که از شما می پرسد، بتواند علل این مشکل را تشخیص داده و آن را رفع کند. نوع درمان شما به علت اصلی این مشکل و شدت آن بستگی دارد. انواع راه های درمانی شامل موارد زیر می باشد:

 • استفاده از داروهایی برای میگرن

 • استراحت بیشتر برای بدن و چشم ها

 • قطره های چشمی برای کاهش التهاب اسکلریت

 • آنتی بیوتیک برای ورم سفیدی چشم ها

 • اشک مصنوعی

 • قطره چشم آنتی بیوتیکی

 • داروهای ضد التهاب

 • آنتی بیوتیک برای مننژیت باکتریایی

راه های خانگی درمان حساسیت چشم به انواع نور

بهترین روش درمان حساسیت چشم به انواع نور، رفع علت اصلی آن است. هنگامی که فاکتور تحریک کننده درمان می شود، درمان حساسیت چشم به انواع نور می تواند در بسیاری از موارد درمان گردد:

 • درمان حساسیت چشم به انواع نور می تواند شامل قطع مصرف داروهایی که باعث حساسیت به نور می شود باشد که در این صورت می توانید برای قطع مصرف دارو، به چشم پزشک مراجعه کنید.
 • اگر به طور طبیعی به نور حساس هستید، از قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید و سایر منابع شدید نور پرهیز کنید. در فضای باز و در نور روز از کلاه های براق و عینک آفتابی با محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش (UV) استفاده کنید.
 • همچنین استفاده از عینک با لنزهای فتوکرومیک را نیز در نظر داشته باشید. این لنزها به طور خودکار در فضای باز تیره می شوند و 100 درصد از اشعه ماورا بنفش خورشید را مسدود می کنند.
 • برای نور شدید خورشید، عینک آفتابی قطبی را در نظر بگیرید. این لنزهای خورشیدی محافظت بیشتری در برابر انعکاس نور از آب، شن و ماسه، برف، جاده های بتنی و سایر سطوح بازتابنده ایجاد می کنند.
  در یک حالت شدید، می توانید از لنزهای تماسی مصنوعی به خصوص مدل های رنگی آن استفاده کنید. لنزهای تماس مصنوعی می توانند میزان نوری که به چشم وارد می شود، آن را کاهش دهند و از چشمان شما محافظت کنند.

حساسیت چشم به نور علل و درمان آنحساسیت چشم به نور علل و درمان آن 

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه می باشد