دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

دلایل نابینایی مادرزادی در کودک

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/10/13
دلایل نابینایی مادرزادی در کودک
مطالب مربوط با دلایل نابینایی مادرزادی در کودک

مهمترین دلایل نابینایی مادرزادی در کودکان چیست؟

در طبقه بندی سازمان بهداشتی جهانی نابینایی و دانستن دلایل نابینایی مادرزادی  یکی از اولویت ها می باشد. بر طبق تحقیقات انجام شده نزدیک به 45 میلیون فرد نابینا در جهان وجود دارند که بیش از چهار میلیون نفر این افراد را کودکان و نوزادان تشکیل می دهند. پس میتوان نتیجه گرفت که آشنایی والدین با دلایل نابینایی مادرزادی و مراقبت های لازم نقش مهمی در پیشگیری و کاهش تعداد افراد متولد شده با این عارضه داشته باشد. در اين مقاله می کوشیم تا درباره دلایل این بیماری و عوامل  موثر در آن با شما صحبت کنیم.

بیشتر بیماری های چشم با تشخیص درست و به موقع قابل درمان یا کنترل می باشند. حتی اگر کودک با عارضه ای متولد شده باشد، تشخیص به موقع می تواند نقش مهمی در کنترل میزان خسارت های بیماری ایجاد کند. به همین دلیل است که مراقبت های پزشکی در ماههای اولیه تولد از اهمیت بالایی برخوردار است.

دلایل نابینایی مادرزادی

برای نابینایی مادرزادی دلایل زیادی ذکر شده است. از جمله می توان به ضربه خوردن یا نقص مادرزادی مرتبط باشد، بیماری های مختلف چشم نیز می تواند قبل از تولد ایجاد شود. در دوران بارداری آسیب های ژنتیکی یا اختلالات دوران حمل می تواند موجب آسیب های بینایی شود. کودکانی که با چنین عارضه ای متولد می شوند ممکن است کم بینا یا کاملا نابینا باشند. بنابراین آگاهی والدین از دلایل نابینایی جنین در ایجاد کم بینایی یا نابینایی مادرزادی تاثیر بسیاری دارد. در ادامه تلاش می کنیم برخی از این دلایل را با شما مطرح کنیم.

ازدواج فامیلی

از بزرگترین دلایل انتقال بیماری های ارثی و ژنتیکی ازدواج های فامیلی است. ژن های نهفته در پدر یا مادر با ازدواج فامیلی و پیدا کردن ژن نهفته مشابه فعال شده و به صورت یک ژن بارز در فرزندان پدیدار می شوند. ازدواج فامیلی از دلایل نابینایی مادرزادی و کم بینایی در کودکان است. به همین دلیل هم به شدت توصیه می شود که افراد از ازدواج های فامیلی پرهیز کنند و اگر تمایل به این نوع وصلت دارند حتما آزمایشهای ژنتیکی لازم را انجام دهند تا خطر بیماری های ژنتیکی را به حداقل برسانند.

نارس بودن کودک

در گذشته برای زایمان های طبیعی از ابزاری استفاده می شد، این ابزار وارد بدن مادر می شد و برخورد آن به کودک می توانست موجب بیماری های بینایی در کودکان شود. خوشبختانه این نوع از نابینایی امروزه تقریبا دیده نمی شود اما چنانچه کودکان لاغر و کم وزن باشند و زودتر از سی هفتگی به دنیا بیایند لازم است تا برای جلوگیری از اختلالات بعدی مدتی را در آنکوباتور قرار بگیرند. این درمان با اکسیژن در درون دستگاه برای کودکان نارس می تواند نجات دهنده باشد اما در موارد نادری دیده شده که باعث رشد عروق غیر طبیعی در شبکیه شده و اختلال رتینوپاتی نوزادان نارس را ایجاد می کند.

آخرین مطالب تکمیلی کلینیک بینایی دکتر پورمازار را در این بخش دنبال نمایید

روش های تاثیرگذار برای درمان نابینایی

تحریک عصب بینایی برای درمان نابینایی

جلوگیری از نابینا شدن افراد مبتلا به دیابت با درمان های لیزری

آتروفی عصب بینایی

احتمال ضعیف شدن عصب بیماری در کودکان مانع از رسیدن پیام های لازم از چشم فرد به مغز شده و اختلال بینایی ایجاد می کند.ضعف در عصب بیماری می تواند به دلیل وجود تومور، تروما، کم خونی ، عدم دریافت اکسیژن کافی و هیدروسفالی ایجاد شود. به عنوان مثال نرسیدن اکسیژن کافی به کودک در لحظه تولد یا در دوران حمل . این بیماری می تواند در بزرگسالی نیز رخ بدهد.

دلایل بیماری مادرزادیدلایل بیماری مادرزادی

کمبود ویتامین B

تغذیه درست و اصولی مادر نقش بسیاری در سلامت کودک دارد. مصرف منظم میوه ها و سبزی ها و همچنین قرص های مکمل بارداری تجویز شده توسط پزشک می تواند تاثیر به سزایی در تامین ویتامین B مورد نیاز جنین داشته باشد. بنابراین مادران باردار باید با خوردن غذاهای حاوی ویتامین ب، انواع فیبرها ، حبوبات و مواد مغذی ، میزان ویتامین مورد نیاز کودک را تامین کنند.

کدر شدن قرنیه های چشم

قرنیه چشم اولین سطح کره چشم است که نور و تصویر با ورود از آن به شبکیه و زجاجیه و عدسی چشم می رسد. بنابراین آسیب و کدر شدن قرنیه چشمهای شما باعث می شود که نور کافی وارد چشم نشده و تصاویر به درستی شکل نگیرند. این عارضه در کودکان می تواند ارثی باشد و یکی از دلایل نابینایی مادرزادی می باشد.

آب مروارید

آب مروارید بیماری ای است که در اثر کدر شدن عدسی چشم ایجاد می شود. در بیشتر موارد این بیماری در افراد دارای سن بالا رخ می دهد اما برای جنین نیز امکان دارد که گرفتار چنین مشکلی شود. تیره شدن عدسی چشم مانع از رسیدن نور به شبکیه می شود و در نتیجه کودک را دچار کم بینایی یا نابینایی می کند. این کودکان باید به سرعت و قبل از عمیق تر شدن مشکل بیماری خود تحت جراحی قرار گیرند.

بیماری آب سیاه از دلایل نابینایی مادرزادی

حتما شما هم اسم بیماری آب سیاه را شنیده اید. برخلاف آب مروارید، آب سیاه به دلیل بالا رفتن فشار چشم ایجاد می شود. تشخیص دیر هنگام این بیماری می تواند موجب آسیب به عصب بیماری شده و کودک را دچار مشکلات شدید بیماری کند. این بیماری همچنین در بزرگسالان و افراد دارای فشار خون بالا نیز شایع است.

دلایل بیماری مادرزادی در کودکاندلایل بیماری مادرزادی در کودکان

بیماری های شبکیه

بیماری های شبکیه انواع مختلفی دارند و در هر سنی می توانند آسیب زننده باشند. چنانچه شبکیه آسیب دیده باشد فرد در دید مرکز دچار اختلال می شود اما دید مناطق پیرامونی را به صورت محدود خواهد داشت. به افرادی که دچار این عارضه هستند کم بینا نیز گفته می شود. درمان کم بینایی بسیار اندک است و اختلاط شبکیه می تواند دائمی باشد. این مشکل از دلایل نابینایی مادرزادی نیز است یعنی این امکان وجود دارد که کودک با این بیماری متولد شود.تشخیص به موقع می تواند از میزان شدت بیماری تا حد زیادی جلوگیری کند.

شب کوری

از بیماری های مادرزادی که در همان ماههای اول تولد کودک قابل تشخیص است عارضۀ شب کوری است. کودکان مبتلا به این بیماری در زمان شب با اختلال شدید در بینایی روبرو هستند. این عارضه به مرور زمان بدتر شده و دید فرد را دچار اختلال کامل می نماید.

آلبینیسم

این بیماری که به آن زالی نیز گفته می شود یک جهش ژنتیکی است که در آن پوست بدن، عنبیه و شبکیه و گاهی موها فاقد رنگدانه هستند. آلبینیسم می تواند اختلالات زیادی در بینایی فرد ایجاد کند. لازم است بدانید که این بیماری می تواند محدود به چشم ها باشد یا تمام بدن را شامل شود.

نابینایی مادرزادی در کودکنابینایی مادرزادی در کودک

عفونت های داخل رحم

یکی از دلایل نابینایی مادرزادی و اختلال به بینایی کودک عفونت در رحم مادر است. عفونت های ویروسی و انگلی که در دوران بارداری ممکن است در بدن مادر شکل بگیرند موجب فلج، مشکلات مغزی، اختلال در رشد و اختلال در بینایی کودکان می گردند. به همین دلیل کنترل مرتب و چکاپ مادر در دوران بارداری و همچنین رعایت بهداشت فردی فرد باردار از اهمیت بسزایی برخوردار است. امیدواریم که این مقاله پاسخگوی سوالات شما در زمینه دلایل نابینایی مادرزادی بوده باشد.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/8 از 5 (از 35 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه