دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آشنایی با ساختمان چشم انسان و عجایب آن

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/11/25
آشنایی با ساختمان چشم انسان و عجایب آن
مطالب مربوط با آشنایی با ساختمان چشم انسان و عجایب آن

آشنایی با ساختمان و آناتومی چشم 

چشم انسان یکی از خارق العاده ترین و پیچیده ترین بخش های بدن است. ساختمان چشم انسان دارای شگفتی های زیادی می باشد. برای آشنایی با ساختمان چشم انسان باید علوم زیادی را فرا گرفت. اما به طور کلی می توان گفت که چشم انسان یک کره است که منزله یک پنجره به شمار می رود و انسان را قادر می سازد تا از محیط پیرامون خود، به درک درستی برسد. در ادامه شما را با ساختمان چشم انسان و عملکرد آن بیشتر آشنا می سازیم.

اجزای چشم انساناجزای چشم انسان 

ساختمان کلی چشم انسان

چشم انسان از دو قسمت اصلی و فرعی تشکیل شده است. اما این امر به این معنا نیست که بخش های فرعی دارای اهمیت نبوده و مسئولیتی ندارد. اجزای فرعی چشم عبارتند از: پلک، مژه، حدقه، ماهیچه های کنترل کننده یا گرداننده چشم. کره چشم نیز اصلی ترین بخش ساختمان چشم انسان است. یادگیری وظایف هر یک از این بخش ها در واقع در راستای آشنایی با ساختمان چشم انسان قرار دارد. اما آیا می دانید وظایف این بخش های فرعی چیست؟ پلک ها همان طور که از نام شان مشخص است، محافظ چشم به شمار می روند. این بخش در هنگام خواب به صورت کامل بسته شده و از بافت چشم مراقبت می نماید. مژه ها نیز در لبه پلک ها روییده شده و از ورود عوامل مزاحم و خطرناک نظیر تابش نور زیاد، گرد و غبار و غیره جلوگیری می نماید. نام دیگر حدقه، چشم خانه است. این بخش در حقیقت از تعداد زیادی استخوان تشکیل شده است که همانند یک محفظه مخروطی، کره چشم را در خود جای می دهد. درون این محفظه، ماده ای چرب و سیال قرار دارد. پس به طور کلی می توان گفت که بخش های فرعی بیشتر وظیفه محافظت و نگهداری از کره چشم را بر عهده دارند.

کره چشم از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

کره چشم را اصلی ترین بخش ساختمان چشم انسان می نامند به این دلیل که تمام قسمت های لازم برای بینایی درست در آن قرار دارد. اما کره چشم از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟ صلبیه، عنبیه، مشیمیه، شبکیه، زجاجیه، زلالیه، جلیدیه، قرنیه و ملتحمه. باید به این نکته توجه کرد که این بخش در واقع کره نبوده و قطر آن در طول و عرض، با یکدیگر تفاوت اندکی دارد. اما اجزای کره چشم نیز به دو قسمت مختلف تقسیم می شوند. بخش اول را طبقات منظم اطراف کره تشکیل داده و بخش دوم متعلق به قسمت های شفاف مرکز آن است. در ادامه به معرفی وظایف هر یک از این بخش ها به صورت مختصر می پردازیم.

آشنایی با ساختمان چشم انسان، کره چشم

کره چشم در واقع همان بخش اصلی برای بینایی افراد است. این بخش البته دقیقا کره نبوده و قطر آن در قسمت طول و عرض چشم تفاوت کمی با یکدیگر دارد. کره چشم از لایه هایی تشکیل شده است که هر یک وظایف خاصی را بر عهده دارند. اما به طور کلی کره چشم به دو قسمت طبقات منظم اطراف کره و جسم های شفاف مرکز کره تقسیم می گردد. طبقات منظم اطراف کره در حقیقت به منظور حفاظت، تغذیه، بازتاب تصویر و انتقال آن به مغز مورد استفاده قرار می گیرند، در حالی که جسم های شفاف مرکزی، وظیفه عبور نور برای بازتاب را بر عهده دارند.

آناتومی چشم و ساختار عملکردی آن ساختار چشم و ساز و کار بینایی 

لایه های اطراف چشم

این بخش از کره چشم عبارت است از: صلبیه، قرنیه، عنبیه، مشیمیه، شبکیه، زجاجیه، زلالیه، جلیدیه و ملتحمه.

  • صلبیه: پرده ای سفید رنگ و مقاوم است که اطراف کره قرار دارد. ضخامت این پرده در جلوی چشم کمتر از سایر نقاط بوده تا نور به راحتی وارد کره گردد. بخش پشتی صلبیه نیز دارای یک روزنه بسیار کوچک است تا عصب بینایی از آن وارد کره گردد.
  • قرنیه: به قسمت نازک و شفاف جلوی صلبیه، قرنیه گویند. قرنیه در واقع ورودی تصویر به چشم انسان است.
  • مشیمیه: این بخش در حقیقت قسمتی از صلبیه است که وظیفه تغذیه چشم را به وسیله رگ های خونی دارد.
  • ملتحمه: مخاطی شفاف است که با پوشاندن سطح داخلی پلک ها، از قسمت جلوی صلبیه محافظت می نماید.
  • شبکیه: این بخش در واقع پرده ای عصبی است که از طریق اعصاب بینایی به مغز منتهی می گردد و میان مشیمیه قرار گرفته است.
  • جلدیه: نام دیگر این بخش عدسی چشم است که بسیار شبیه به ذره بین معمولی می باشد و در پشت عنبیه قرار گرفته است.
  • زلالیه: مایعی شفاف نظیر آب است که در پشت قرنیه قرار دارد و سبب شکست نور می گردد.
  • زجاجیه: مایعی است که در پشت چشم قرار داشته و به شکست نور منجر می گردد.

ساختمان چشم انسان و بیماری های مرتبط با آن

یکی از بخش های مهم در آشنایی با ساختمان چشم انسان، شناخت بیماری های مربوط به این عضو است. شناخت این بیماری ها و علائم آن می تواند باعث پیشگیری و یا درمان زودهنگام آن گردد. بنابراین پس از آشنایی با ساختمان چشم انسان به سراغ برخی از بیماری های شایع این حوزه می رویم:

  • نزدیک بینی: نوعی اختلال انکساری بینایی است که فرد در آن نمی تواند اشیاء دور را به خوبی ببیند. دوربینی در واقع حالتی عکس نزدیک بینی می باشد.
  • آب سیاه: این بیماری را درد بی صدا می نامند، زیرا ممکن است به مرور سبب نابینایی فرد شود، بدون اینکه خود بیمار از آن مطلع باشد.

و بسیاری از بیماری های دیگر نظیر آب مروارید، تنبلی چشم، گل مژه و غیره. بنابراین می توان با آشنایی با ساختمان چشم انسان، هر یک از این مشکلات را به راحتی تشخیص داد.

تفاوت ساختمان چشم انسان و حیوان

آشنایی با ساختمان چشم انسان منجر می شود تا با قسمت های مختلف آن آشنا شویم و به این نکته پی ببریم که چشم انسان ها و حیوانات تفاوت های عدیده ای دارند. در بخش آشنایی با ساختمان چشم انسان، کره چشم به تشریح کامل لایه های چشم انسان پرداختیم. در تصویر فوق می توانید تفاوت چشم انسان و یک حیوان را مشاهده کنید.

آناتومی چشم و حیوانات آناتومی چشم و حیوانات 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3/8 از 5 (از 36 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه