دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

آیا نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها خطر دارد؟

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :25 بهمن ، 1399
آیا نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها خطر دارد؟

تاثیرات نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها 

امروزه از نور آبی که یک نوع پرتو نور مرئی است، برای محکم کردن مواد به کار رفته در دندان ها استفاده می شود. یکی از موضوعاتی که پیرامون این پرتو ها باید در نظر گرفته شود، اثرات نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها است که برای حفاظت از چشم در هنگام استفاده از پرتو نور آبی آن را در نظر گرفت.

تاثیر نور آبی دندان پزشکی روی سلامت چشم هاتاثیر نور آبی دندان پزشکی روی سلامت چشم ها 

نور آبی در دندانپزشکی چیست؟

ممکن است در مراجعات خود به مطب های دندانپزشکی و یا تصاویری که از فعالیت پزشکان مشاهده می کنید، ابزارهایی که نور های آبی را تولید میکنند را دیده باشید. در این قسمت می خواهیم به معرفی این اشعه ها آبی رنگ بپردازیم. پرتوهای آبی که در دندانپزشکی از آن استفاده می شوند، پرتوهایی از جنس نور مرئی می باشند که در موارد خاصی از آن استفاده می شود. به طور کلی اثرات نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها و دندان ها در صورت استفاده مناسب وجود ندارد ولی ممکن است در مواردی که به عمد یا اشتباه از آن استفاده شود، اثرات نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها مضر بوده و باعث بروز برخی مشکلات شود. استفاده از این نوع اشعه با کمک دستگاه هایی به نام لایت کیور انجام می شود که با لیزر متفاوت است. 

کاربرد نور آبی در دندانپزشکی چیست؟

در رابطه با کاربرد این نوع نور های آبی در دندانپزشکی می توان گفت، اثر این نوع اشعه ها محکم کردن و پلیمریزیشن مواد کامپوزیتی که در درمان دندان ها به کار گرفته شده است، بوده و استفاده از آن برای مدت زمان های مشخص، واکنش های شیمیایی را در مواد به کار رفته ایجاد می کند. استفاده از نور آبی باعث ستینگ و استحکام مواد به کار رفته در دندان ها می شود و همچنین از آن برای سفید کردن دندان ها در ارتودنسی و یا محکم نمودن برخی ابزارها مانند براکت و مواد چسباننده در عملیات ارتودنسی دندان ها استفاده می شود. 

نور آبی برای چشم مضر است یا مفیدنور آبی برای چشم مضر است یا مفید 

اثرات منفی نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها

همانطور که گفتیم ،نور آبی یک پرتو از جنس نور مرئی است که قدرت بالایی داشته و برای محکم کردن یا پلیمریزیشن مواد به کار رفته در دندان ها استفاده می شود. استفاده از این نور با اینکه بر روی دندان ها و دهان شما تاثیر منفی ندارد، اما اثرات نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها در طولانی مدت مضر است. از جمله اثرات نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها که می توانند نامناسب باشند، می توان به بیماری های همچون آب مروارید اشاره نمود که یکی از عوامل این بیماری، قرار گرفتن افراد در معرض نور خورشید نیز می باشد. به همین جهت لازم است در هنگام به کار رفتن این نوع نور مرئی قدرتمند در نزدیک صورت فرد، از وسایل ایمنی استفاده گردد.
پرتو نور آبی از جنس لیزر یا پرتوهای فرابنفش و زیر قرمز نیست و به همین خاطر می توان گفت اثرات نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها در دراز مدت می تواند تاثیرات منفی خود را بگذارد. بنابراین استفاده از این نور آبی، با توجه به آنکه اصلا بر روی چشم ها، به عنوان یکی از اعضای حساس بدن به نور، اعمال نمی شود، می توان گفت اثرات نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها تقریبا قابل چشم پوشی بوده و در طول عملیات های دندانپزشکی نیز قرار نیست این نوع پرتو بر روی چشمان شما اعمال شود. جالب است بدانید این نوع نور آبی که حاصل از دستگاه لایت کیور است، می تواند در تسریع روند بهبودی در ضایعات، اثرات ضد التهابی، افزایش خونرسانی به محل آسیب دیده، ترمیم زخم ها و... کمک کننده باشد.

موارد ایمنی برای حفاظت از چشم ها

با توجه با این توضیحات که پیرامون این اشعه نور مرئی قدرتمند بیان شود، هر چند اثرات آن به علت استفاده در دهان و دندان ها، بر روی چشم آسیبی وارد نمی کند، اما از آنجایی که ایمنی همواره شرط اول هر نوع فعالیت است، لازم است موارد ایمنی در هنگام استفاده از اشعه های آبی در نظر گرفته شود. این موارد عبارتند از:

  • لازم است برای انجام هر گونه عملیاتی که در آن از پرتوهای نور مرئی با لایت کیور استفاده می شود، دندان پزشک و یا دستیار آن، از عینک ها و حفاظ های نارنجی برای خود و بیمار استفاده کنند تا از اثرات طولانی مدت آن بر روی چشم ها جلوگیری شود.

  • لازم است پیش از انجام عملیات تابش پرتو های آبی، برای اطمینان از بی خطر بودن این نوع اشعه، انگشتان خود را به مدت 20 الی 30 ثانیه در فاصله 2 میلیمتری دستگاه قرار دهید. در صورتی که دست های شما داغ نشود و آسیبی به آن وارد نشود، می توانید از این اشعه استفاده کنید.

  • استفاده از نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها صرفا باید توسط متخصص دندانپزشک بر روی دندان ها و دهان اعمال شده و با توجه به مدت زمان مورد نظر از این پرتو نور مرئی استفاده گردد.

جمع بندی

در یک جمع بندی کلی در رابطه با این موضوع می توان گفت، نور های مرئی، پرتوهایی از جنس نور مرئی هستند که قدرتمند بوده و از آنها برای پلیمریزه کردن موادی که برای ترمیم دندان ها و جایگزینی آن در برخی از عملیات های دندانپزشکی مانند کامپوزیت دندان ها استفاده می شود. این نور آبی به وسیله دستگاهی به نام لایت کیور برای محکم کردن مواد به کار رفته و تسریع واکنش های شیمیایی در آنها بر روی دهان و دندان اعمال می شود. اثرات نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها در صورت استفاده طولانی مدت بر روی چشم ها، می تواند موجب مشکلاتی از جمله آب مروارید برای چشم ها گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از یک چشم پزشک متخصص کمک بگیرید.

نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها خطرناک استنور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها خطرناک است؟

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

مطالب مربوط با آیا نور آبی در دندان پزشکی برای چشم ها خطر دارد؟
معرفی مهم ترین عوامل ایجاد چشم قرمز

معرفی مهم ترین عوامل ایجاد چشم قرمز

عوامل ایجاد چشم قرمز بسیار هستند. از برخی از عوامل ایجاد چشم قرمز می توان به کم خوابی، مصرف مواد الکلی، مصرف دخانیات و ... اشاره کرد.
بیشتر
8 دلیل برای اینکه چرا باید خیلی زود جراحی لیزیک انجام دهید

8 دلیل برای اینکه چرا باید خیلی زود جراحی لیزیک انجام دهید

دلایلی وجود دارد که باید برای جراحی لیزیک عجله نمایید و این عمل جراحی را به تعویق نیاندازید. با ما همراه باشید تا با این دلایل آشنا شوید.
بیشتر
پس از جراحی پلک و عمل لیزیک چه مراقبت هایی لازم است؟

پس از جراحی پلک و عمل لیزیک چه مراقبت هایی لازم است؟

یکی از جراحی های بینایی که در سال های اخیر از طرفداران زیادی برخوردار بوده، عمل جراحی پلک و همینطور لیزیک چشم بوده است که در گزارش می خواهیم با مراقبت هایی که بعد از این دو جراحی باید انجام شود، مطالبی را ارائه دهیم.

بیشتر
راه های درمان کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس

راه های درمان کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس

درمان کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس از موضوعاتی است که بسیار مورد توجه است. کبودی یا ورم پس از تزریق برای اکثر افراد رخ می دهد.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I