دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

سوختگی چشم و راه های درمان آن چیست

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1400/03/12
سوختگی چشم و راه های درمان آن چیست
مطالب مربوط با سوختگی چشم و راه های درمان آن چیست

اطلاعاتی راجع به سوختگی چشم و راه های درمان آن

از عوامل سوختگی چشم و راه های درمان آن می توانیم به ریخته شدن  وایتکس در چشم و یا سوختن چشم با اجاق گاز اشاره کنیم. ابتدا باید چشم را شست و شو دهیم، هرچه این عمل زودتر انجام شود به درمان و بهبودی چشم خود کمک کرده ایم.

سوختگی چشم و راه های درمان آن کدامند؟

در قسمت سوختگی چشم و راه های درمان آن برای شست و شوی چشم ها باید حداقل به مدت 15 تا 20  دقیقه طول بکشد. دمای آب حتما باید سرد باشد. به دلیل وجود سوزش در چشم، احتمالا می خواهید که چشم هایتان را ببندید اما باید تحمل کرد و با چشم باز این شست و شو را انجام دهید تا شدت آسیبی که به چشم هایتان وارد شده کمتر شود.

در سوختگی چشم و راه های درمان آن، روش دیگر شست و شوی چشم در اثر سوختگی، ابتدا باید آب را در مرکز پیشانی خود بریزیم. با این روش آب از سمت بینی به سمت چشم هایمان راه پیدا می کند. اگر یک چشم ما دچار سوختگی شده باشد و بخواهیم آب فقط به آن سمت رود با تکان دادن سر به سمت آن قسمت، آب را به طرف چشم خود جهت دهیم و شست و شو دهیم.

از روش های دیگر درمان سوختگی چشم

روش دیگر در سوختگی چشم و راه های درمان آن، این است که ظرفی را با آب سرد پر کنیم و چشم های خود را داخل آن قرار دهیم و سعی کنیم مداوم چشم هایمان را باز کنیم تا آب با چشم ها تماس داشته باشد و در روند بهبودی سوختگی چشم موثر باشد . اگر از لنز چشم استفاده می کنید و لنز روی چشم دارید، در هنگام تماس با آب سرد آن ها را در بیاورید، صبر نکنید که ابتدا لنز ها را در بیاورید، بهتر است بلافاصله آب سرد به چشم ها بریزید. دقت کنید که دست هایتان تمیز باشد و هیچ گونه مواد شیمیایی نداشته باشد . اگر باز نگه داشتن چشم هایتان سخت و دشوار است و نمی توانید پلک هایتان را باز نگه دارید این کار را با انگشت هایتان انجام دهید.

راه های درمان سوختگی چشمراه های درمان سوختگی چشم

آخرین مطالب تکمیلی دکتر رضا پورمازار را در این بخش دنبال نمایید

اثر جدی آلودگی هوا بر چشم ها

آلرژی چشمی چیست و چگونه درمان می شود

انواع روش های درمان سرطان چشم در کودکی و بزرگسالی

چه موقع برای سوختگی چشم و راه های درمان آن به پزشک مراجعه کنیم؟

زمانی که در سوختگی چشم و راه های درمان آن، شست و شوی چشم ها به اتمام رسید، ابتدا با اورژانس تماس بگیرید و به آن مراجعه کنید . از موارد خطرناک و دارای آسیب زیاد در سوختگی چشم می توان به سوختگی شیمیایی چشم که از مواد قلیایی مانند: آمونیاک، مایع ظرفشویی، مواد شوینده، سفید کننده لباس و آهک است، اشاره کرد. مواد شیمیایی اسیدی هم آسیب های زیادی به چشم می رساند مثل: لاک پاک کن، استون و آب باتری.

اگر اوضاع بسیار وخیمی دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید و مواد شیمیایی اسیدی یا قلیایی هم که با آن دچار سوختگی شده اید با خود همراه داشته باشید تا پزشک متخصص بتواند بهتر تشخیص دهد که چقدر به چشم شما آسیب رسیده است. استفاده از عینک آفتابی در معرض نور خورشید، به سلامتی چشم شما کمک می کند. اگر با حرارت اجاق گاز و حرارت های دیگر، دچار سوختگی چشم شده اید برای اینکه عفونت چشم پیدا نکنید و زودتر بهبود یابید، حتما به اورژانس مراجعه کنید.

درمان سوختگی چشم

در مورد سوختگی چشم و راه های درمان آن اگر با مواد شیمیایی دچار سوختگی چشم  شده اید، باید به پزشکان متخصص مربوطه مراجعه کنید تا با متعادل سازی محیط چشم، آن را به حالت قبل و نرمال درآورند. کاری که پزشکان می کنند این گونه است که در واقع چشم ها را ابتدا با آب سرد می شویند و هر 30 دقیقه مقدار پی اچ چشم ها را اندازه می گیرند و آن را بررسی می کنند.

ممکن است برای باز نگه داشتن چشم ها از ابزار خاصی استفاده کنند. اگر در اثر حرارت دچار سوختگی چشم شده اید، پزشک بلافاصله داخل چشم را خنک و سرد می کنند و چشم ها را با آب شست و شو می دهد. روی چشم ها کمپرس آب سرد می گذارند تا دمای چشم ها را کاهش دهند .

راه های درمان سوختگی چشمراه های درمان سوختگی چشم

داروهای موثر در بهبودی سوختگی چشم

اگر درد در چشم هایمان زیاد باشد، پزشک مسکن تجویز می کند تا از درد ما کم کند . برای جلوگیری از ایجاد عفونت هم آنتی بیوتیک تجویز می کند . در صورتی که سوختگی چشم در قسمت مجاری اشک چشم باشد و آن را دچار آسیب کرده باشد، پزشک اشک مصنوعی تجویز می کند تا محیط چشم ها را مرطوب نگه دارد و خشک نشود. اگر سوختگی چشم روی بینایی شما تاثیر گذاشته باشد، باید برای سوختگی چشم و راه های درمان آن با پزشک متخصص چشم در ارتباط باشید تا روند بهبودی چشم انجام شود. اگر پیگیر بهبودی چشم نباشید ممکن است حالت دید و میزان بینایی شما بدتر شود پس این عضو مهم را جدی بگیرید.

داروهای موثر درمان سوختگی چشمداروهای موثر درمان سوختگی چشم

علائم سوختگی چشم

این عضو یکی از مهم ترین و اصلی ترین عضو بدن است، پس  برای سالم نگه داشتن این عضو مهم بدن تلاش کنیم تا دچار مشکل نشویم . از انواع سوختگی ها در سوختگی چشم ها، می توان به سوختگی توسط مواد شیمیایی، گرما، اشعه و غیره اشاره کرد. از خطرناک ترین حالت سوختگی، تماس مستقیم  چشم با مواد شیمیایی است. اگر چشم ما از طریق مواد شیمیایی دچار آسیب شود علائمی مانند: چشم درد، حساسیت به نور و تاری دید بروز می کند.

از علائم دیگری که در اثر سوختگی چشم بروز می کند می توان به قرمزی چشم، سنگین شدن پلک ها، تاری دید، خارش چشم و ریزش اشک اشاره کرد. نزدیک شدن به حرارت و شعله هم از جمله مواردی است که می تواند آسیب زیادی به چشم ها برساند . در مراقبت از این عضو مهم بسیار توجه داشته باشیم.

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 3 از 5 (از 35 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه