دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

دیستروفی فوکس قرنیه و راه های درمان آن

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1400/03/12
دیستروفی فوکس قرنیه و راه های درمان آن
مطالب مربوط با دیستروفی فوکس قرنیه و راه های درمان آن

آیا تا به حال نام بیماری دیستروفی فوکس قرنیه و راه های درمان آن را شنیده اید، همانطور که می دانید چشم یکی از مهمترین اعضای بدن ما انسان ها می باشد که وجود آن بسیار حیاتی بوده به غیر از دیدن مناظر زیبا اطراف باعث می شود تا ما بتوانیم کارهای خود را به شخصه و به راحتی انجام دهیم. مراقبت از این عضو بسیار امری مهم می باشد یکی از بیماری هایی که می تواند در چشم ما بوجود بیاید و ما را دچار مشکل کند دیستروفی فوکس قرنیه می باشد. برای سالم نگه داشتن چشم خود بهتر است تا دیستروفی فوکس قرنیه و راه های درمان آن را بهتر و بیشتر بدانیم.

دیستروفی فوکس قرنیه و راه های درمان آن

دیستروفی فوکس قرنیه به مرگ یا عملکرد ضعیف سلول درون پوش قرنیه گفته می شود که منجر به تجمع این سلول ها در قرنیه شده و مایعی را ایجاد می کند. این سلول ها در حالت عملکرد سالم به یک میزان متعادلی در قرنیه می رسند و وجود آنها کمک به جلوگیری از تورم قرنیه می کند. دیستروفی فوکس قرنیه و راه های درمان آن بسیار متنوع است اما یکی از اساسی ترین و رایج ترین آنها جراحی قرنیه است که توسط متخصص جراحی قرنیه انجام می شود. برای بیماری دیستروفی فوکس قرنیه و راه های درمان آن جراحی به دو صورت انجام می شود:

  • پیوند قرنیه: در موارد مختلفی از جمله داشتن جراحی های قبلی در چشم به شما پیوند قرنیه پیشنهاد می شود.
  • پیوند لایه درونی قرنیه: اگر بتوان این بیماری را به صورت سرپایی معالجه کرد، با کمک بی حسی موضعی انجام می شود. در این کار سلول های مرده را با سلول های سالم تعویض می کنند.

دیستروفی فوکس قرنیهآشنایی با دیستروفی فوکس قرنیه

آخرین مطالب تکمیلی دکتر رضا پورمازار را در این بخش دنبال نمایید

قوز قرنیه چیست و راه های درمان آن کدام است

بررسی زخم قرنیه و راهکارهای مفید برای درمان آن

جراحی قرنیه چشم با آندوسکوپی چیست و چگونه انجام می شود

علائم موجود در بیماری دیستروفی فوکس قرنیه

زمان بوجود آمدن این بیماری تا زمان فهمیدن شما و پدیدار شدن علائم آزار دهنده آن نزدیک به یک تا دو دهه در زندگی شما به طول می انجامد به همین سبب است که همیشه پزشکان توصیه می کنند تا هر چند سال یکبار یک چکاپ کامل از بدن خود داشته باشید تا بیماری هایی که ممکن است برایتان بوجود بیاید و یا آمده است را تا قبل از زمانی که به شما غلبه کنند پیدا کنید و هرچه زودتر به پزشک مربوطه مراجعه نمایید.

این بیماری باعث بوجود آمدن علائم متعددی مانند:

  • تاری، کدری و یا شفافیت در دید
  • دیدن هاله ای در اطراف مرکز دید خود
  • درد در ناحیه چشم به دلیل وجود تاول 

در چشم شما می شود.

راه های درمان دیستروفی فوکس قرنیهراه های درمان دیستروفی فوکس قرنیه

برای مراجعه به پزشک چه زمانی بهتر است

برای بیماری دیستروفی فوکس قرنیه و راه های درمان آن خوب است بدانید که به دو حالت در بدن شما ظاهر می شود. به صورتی که ابتدا ممکن است به مرور باعث اذیت و اختلال در دید شما شود که باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا در صورت صلاحدید، شما را به متخصص قرنیه معرفی کند و حالت دوم به یکباره ظهور می کند و دو چشم را در برمی گیرد که سریع ترین راه ارجاع به اورژانس است و سپس معرفی شما به پزشک مربوطه، چون بیماری های بسیار مشابهی مانند علائم این بیماری وجود دارند که باید به طور دقیق بررسی شوند.

علت به وجود آمدن دیستروفی فوکس

این بیماری هم برای زنان و هم برای مردان ممکن است بوجود آید اما بهتر است بدانید که در زنان شایع تر بوده و هرچند که مردان نیز باید مواظب و هوشیار باشند. البته نباید این موضوع را فراموش کرد که این بیماری وراثتی و ژنتیکی است. البته ممکن است در یک نسل این بیماری ظهور نکند اما در هر فردی این بیماری دیده شد اگر به نسل های گذشته خود توجه کند به صورت های خفیف و شدید این بیماری وجود داشته است. به صورت علمی این بیماری در اثر ضعیف عمل کردن یا مرگ سلول های درون پوش در قرنیه می باشد که در این صورت این سلول ها در کنار هم جمع شده و مایعی را تشکیل می دهند که باعث تاری دید یا دیگر عوامل می شود.

دلایل به وجود آمدن دیستروفی فوکس قرنیهدلایل به وجود آمدن دیستروفی فوکس قرنیه

تشخیص این بیماری و عوامل خطرناک آن 

بعد از مراجعه به پزشک صد در صد اولین معاینه شما با ساده ترین کار و با کمک میکروسکوپ نوری خواهد بود و پس از آن اگر پزشک به مورد خاصی شک کند می تواند با راه های مختلفی چشم شما را معاینه کند که هر کدام روی بخش خاصی از چشم شما تمرکز دارند. مانند: گرفتن تستی برای ضخامت قرنیه تا میزان جمع شدگی مایع را بسنجد، گرفتن توموگرافی در جهت تشخیص تورم قرنیه که به کمک تصویر برداری انجام می شود و در نهایت میزان تعداد سلول هایی که در پشت قرنیه جمع شده است را می سنجد و بیماری شما را تشخیص می دهد. 

صد در صد هر فردی چکاپ سالانه داشته باشد می تواند به سلامت چشم خود کمک کند اما مونث بودن و همچنین ژنتیک این بیماری در خانواده از عوامل موثر در این بیماری است که از 30 تا 40 سالگی شروع شده و معمولا در 50 تا 60 سالگی ظهور می کند.

چه داروهایی برای دیستروفی فوکس قرنیه و راه های درمان آن مناسب است

می توان در ابتدا برای دیستروفی فوکس قرنیه و راه های درمان آن که پیشرفته است رایج ترین راه جراحی نام برد اما در حالت خفیف تر و ابتدایی آن کارهایی در جهت جلوگیری از پیشرفت این بیماری وجود دارد. می توان برای دیستروفی فوکس قرنیه و راه های درمان آن از دارو نیز استفاده کرد که به صورت قطره های چشمی هستند که محلول نمک بوده و در واقع 5% سدیم کلراید دارند. عملکرد موثر این قطره بر روی مایع درون قرنیه بوده که به کاهش آن کمک می کند. افراد گاها دارای درد هایی هستند که لنز های تماسی می تواند گزینه خوبی برای آنها باشد. 

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 5 از 5 (از 31 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه