دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

همه چیز درباره ارتباط میان چاقی و سلامت چشم ها

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/12/16
همه چیز درباره ارتباط میان چاقی و سلامت چشم ها
مطالب مربوط با همه چیز درباره ارتباط میان چاقی و سلامت چشم ها

تاثیر سبک زندگی سالم در حفظ سلامت چشم ها 

شاید برای شما هم پیش آمده است که بپرسید آیا چاقی و سلامت چشم ها با یکدیگر مرتبط هستند یا خیر؟ در ادامه مقاله به سوال شما پاسخ خواهیم داد. امروزه یکی از معضل های جامعه اضافه وزن و چاقی است به طوری که با گذشت زمان میزان چاقی در جهان دو برابر شده است. خیلی از این افراد به دنبال راهی برای کاهش وزن سریع بدون ترک کردن عادت های غلط خود هستند این کار کاملا اشتباه است و توصیه نمی شود. برای کاهش وزن ابتدا باید بدانید چه عادت های اشتباهی باعث ایجاد چاقی می شوند و همچنین باید از عوارض آن بر سلامت بدن آگاه باشید تا با روشی درست و اراده ای مصمم وزن خود را کاهش دهید و به اندامی متناسب برسید. در ادامه به بررسی چاقی و عوارض آن بر سلامت بدن و چشم ها خواهیم پرداخت.

بررسی میزان چاقی با عوامل اثرگذار بر سلامت چشم هابررسی میزان چاقی با عوامل اثرگذار بر سلامت چشم ها 

چاقی و سلامت بدن

چاقی و سلامت چشم ها و بدن ارتباطی مستقیم با یکدیگر دارند و به هر میزان که چاقی بدن بیشتر شود عوارض آن برای بدن بیشتر می شود. در ابتدا باید با مفهوم چاقی آشنا شوید و آن را با اضافه وزن اشتباه نگیرید. برای تشخیص میزان چاقی و اضافه وزن باید شاخص توده بدنی خود را بدانید و با یک نسبت قد و وزن به سادگی می توانید شاخص توده بدنی خود را اندازه بگیرید. این نسبت بیشتر برای افراد بزرگسال و بالغ به کار می رود و برای کودکان مناسب نیست.
پس از اندازه گیری شاخص توده بدنی خود، اگر عدد به دست آمده 25 یا بیشتر بود شما دارای اضافه وزن هستید. اگر عددی که بدست آمد 30 و یا بالای 30 بود شما دچار چاقی هستید و باید به دنبال درمان آن باشید چاقی و سلامت چشم ها و بدن با یکدیگر در ارتباط هستند و برای جلوگیری از عوارض ناشی از چاقی بر بدن باید چاقی خود را درمان کنید.

عوارض ناشی از چاقی

همانطور که در بالا اشاره کردیم چاقی عوارض منفی و زیادی بر سلامت بدن و چشم ها دارد و برای جلوگیری از چاقی و درمان آن باید دلیل چاقی و عوارض آن را بدانید و به دنبال روشی مناسب باشید. از عوارض چاقی بر سلامت بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احتمال سکته قلبی و مغزی و سایر بیماری های قلبی و عروقی

 • ایجاد آرتروز

 • احتمال مبتلا شدن به برخی از سرطان های سینه، تخمدان، کبد، صفرا، پروستات و....

 • چاقی در کودکی باعث اختلال در تنفس، پیری زودرس، مشکلات دیگر در بزرگسالی کودکان می شود.

 • احتمال مبتلا شدن به دیابت و مقاومت کردن بدن به انسولین بالا می رود.

 • با مبتلا شدن به برخی از بیماری ها مانند دیابت، مسدود شدن رگ های شبکیه احتمال نابینایی و کم بینایی و آسیب رسیدن به سلامت چشم ها وجود دارد.

به هر میزان که چاقی بدن بیشتر باشد خطر ابتلا به این بیماری ها بیشتر می شود.

آیا چاقی و سلامت چشم ها با یکدیگر مرتبط هستند؟

چاقی و سلامت چشم ها با یکدیگر با هم ارتباط مستقیم دارند و برای جلوگیری از عوارض احتمالی برای سلامت چشم ها باید چاقی خود را درمان کنید. با بالا رفتن چاقی و شاخص توده بدنی احتمال مبتلا شدن به بیماری هایی مانند دیابت، انسداد رگ های شبکیه، دژنراسیون ماکولا بالا می رود و هرکدام از این بیماری ها بر بینایی چشم ها تاثیر منفی دارند و احتمال نابینایی و کم بینایی وجود دارد.

ارتباط میان چاقی و سلامت چشم ها در چیست؟

ارتباط میان چاقی و سلامت چشم ها در مبتلا شدن به بیماری های احتمالی به ویژه دیابت و انسداد رگ های شبکیه است. با بالا رفتن چاقی بدن در مقابل انسولین مقاومت نشان می دهد و سبب ایجاد دیابت می شود و یکی از عوارض بیماری دیابت کم بینایی چشم ها است. مسدود شدن رگ های شبکیه بر اثر چاقی باعث می شود که فرد بینایی خود را از دست بدهد و نابینا شود.

ارتباط اضافه وزن با نزدیک بینی و کم بیناییارتباط اضافه وزن با نزدیک بینی و کم بینایی 

دلایل ایجاد چاقی

از اصلی ترین دلیل های چاقی و اضافه وزن، برقرار نبودن تعادل میان کالری دریافتی بدن و کالری مصرفی است. البته دلیل های دیگری مانند وراثت و بیماری های دیگر که سبب چاقی می شوند وجود دارد. به طور کلی از دلیل های چاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف بیش از حد غذاهایی که چربی زیادی دارند.

 • کاهش تحرک بدن و افزایش مشاغلی مانند پشت میز نشینی که تحرک زیادی ندارند.

 • دلایل وراثتی

 • داشتن برخی از بیماری های زمینه ای که سبب چاقی می شوند.

 • مصرف برخی از داروهای خاص

 • خوردن غذاهای ناسالم و سرشار از چربی

جلوگیری از چاقی و عواقب آن

برای جلوگیری از چاقی و عواقب آن باید در برخی از عادات اشتباه خود تغییر ایجاد کنیم تا مانع آسیب رسیدن به بدن خود شویم. چاقی و سلامت چشم ها و بدن ارتباطی مهم دارند و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به چشم ها باید در زندگی های خود تغییراتی ایجاد کنیم. برای جلوگیری از چاقی بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 • مقدار چربی و نمک غذای خود را کاهش دهید.

 • مصرف فست فود را کم کنید.

 • تحرک و فعالیت خود را افزایش دهید.

 • میزان کالری های دریافتی و مصرفی را در طی روز مصاحبه کنید.

 • اگر دچار چاقی هستید به پزشکی مجرب مراجعه کنید و با دریافت رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی وزن خود را کاهش دهید.

 • میزان مصرف سبزیجات و میوه را افزایش دهید.

 • در برنامه غذایی خود از موادی که فیبر زیادی دارند استفاده کنید.

چاقی و سلامت چشم ها و بدن ارتباطی مستقیم دارند و بهتر است برای جلوگیری از هرگونه آسیب بر بدن نکاتی که ذکر شد را رعایت کنید. شما می توانید برای بررسی سلامت چشم های خود در بازه های زمانی مشخص به چشم پزشک متخصص مراجعه نکنید. 

چاقی و اضافه وزن و تاثیر آن بر سلامت چشم هاچاقی و اضافه وزن و تاثیر آن بر سلامت چشم ها 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 5 از 5 (از 31 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه