دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

چرا روشنایی مناسب به هنگام مطالعه مهم است؟

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :16 اسفند ، 1399
چرا روشنایی مناسب به هنگام مطالعه مهم است؟

دلایل اهمیت روشنایی مناسب به هنگام مطالعه چیست؟

از دلایل اهمیت روشنایی مناسب به هنگام مطالعه عدم آسیب های ناشی از نور به چشم است. این بخش حساس بدن در اثر عوامل مختلفی ممکن است دچار آسیب شود که مهم ترین آن ها عدم نور مناسب در زمان مطالعه و کار است. در این مقاله با اهمیت نور در زمان مطالعه بیشتر آشنا می شوید.

نور مناسب برای مطالعهنور مناسب برای مطالعه 

آسیب های چشمی که در زمان مطالعه با نور نامناسب ممکن است رخ دهد

معمولا افراد در زمان میانسالی به دلایل مختلفی دچار نزدیک بینی می شوند. اما امکان بروز این بیماری در افراد جوان کمتر است. در صورتی این بیماری در جوانان رخ می دهد که اولا در خانواده ارثی باشد اما دلیل بعدی رخ دادن این اتفاق برای این گروه مطالعه در نور کم یا نا مناسب است. از دلایل اهمیت روشنایی مناسب به هنگام مطالعه کم شدن درصد بروز بیماری های چشمی مانند نزدیک بینی است. در این بیماری  به دلیل کم بودن نور و یا نور نامناسب مردمک چشم برای دید بهتر گشادتر می شود تا نور مناسب برای دیدن را فراهم نماید. اگر چه بروز بیماری در تمام افراد به یک حالت اتفاق نمی افتد و در بعضی تنها با یک سردرد خود را نشان می دهد اما از دلایل اهمیت روشنایی مناسب به هنگام مطالعه عدم بروز بیماری نزدیک بینی در افراد است.

کاهش راندمان یادگیری از دلایل اهمیت روشنایی مناسب به هنگام مطالعه

بعد از بروز بیماری چشمی نزدیک بینی که از مهم ترین دلایل اهمیت روشنایی مناسب به هنگام مطالعه است عدم تمرکز و کاهش قدرت یادگیری است. تحقیقات وسیعی که انجام شده است افرادی که در نور نامناسب یا کم مطالعه می کنند از قدرت یادگیری کمتری برخوردار هستند. از دیگر دلایل اهمیت روشنایی مناسب به هنگام مطالعه افزایش توانایی یادگیری و حفظ مطالب در ذهن است. بیشتر افراد در زمان مطالعه در نور کم دچار استرس شدیدی می شوند. استرس مانع از به خاطر سپردن مطالب در ذهن می شود.

نور شدید مانعی بر سر یادگیری

همیشه افراد تصور می کنند که منظور از نور نامناسب، نور کم است. اما این نکته را به خاطر بسپارید که نور نامناسب هر گونه نور با شدت زیاد یا کمتر از حد متعادل است. نور زیاد نیز در بعضی از موارد باعث بازتاب نور از صفحات کتاب شده و با بازتاب نور به چشم باعث حواس پرتی می شود. علاوه بر آن نور زیاد باعث آسیب های شدیدی به چشم می شود.

نکات مهم در انتخاب نور مناسب برای مطالعهنکات مهم در انتخاب نور مناسب برای مطالعه 

دلایل اهمیت روشنایی مناسب به هنگام مطالعه چیست؟

فواید مطالعه در نور مناسب بیشتر به دو صورت خود را نشان می دهد:

  • ایجاد فضایی مناسب و آرام جهت یادگیری، در صورتی که در یک محیط از نور مناسب استفاده شود تمام موضوعاتی که باعث می شود تا ذهن را سردرگم و گیج کند در محیط از بین برود. عدم وجود هر گونه موضوع در فضا باعث می شود تا ذهن تنها درگیر یادگیری و به خاطر سپردن شود. به همین دلیل قدرت تمرکز و حفظ معلومات در این فضا افزایش می یابد. در این گونه محیط ها علاوه بر خوب به خاطر سپرده شدن معلومات بهتر موضوعات به خاطر سپرده شده نیز به یاد می آیند.

  • کاهش خستگی چشم، از دلایل اهمیت روشنایی مناسب به هنگام مطالعه کم کردن خستگی چشم و برداشتن فشار ناشی از تنظیم مردک ها در چشم است. در نورهای نامناسب چشم ها با فشار بر مردمک باعث می شوند تا شدت ضعف نور را در چشم خنثی نمایند. این کار در زمانی کوتاه باعث ایجاد خستگی شدید در چشم می شود. هر چه چشم خسته شود قدرت تمرکز و یادگیری کاهش می یابد.

چگونه نور محیطی را برای مطالعه مناسب کنید

برای این که بتوانید از مطالعه کردن لذت ببرید و قدرت یادگیری در خود را نیز افزایش دهید باید به چند نکته مهم در زمان مطالعه توجه کنید:

  • از نورهای مناسب برای مطالعه نورهای سفید با دامنه وسیع است. از دلایل اهمیت روشنایی مناسب به هنگام مطالعه استفاده از نور طبیعی برای ایجاد حس هوشیاری در افراد است. این حس باعث می شود تا ذهن آماده دریافت اطلاعات جدید و به خاطر سپردن آن ها شود.

  •  بهتر است در فضایی که برای مطالعه در نظر می گیرید از چند لامپ با نور کمتر در قسمت های مختلف استفاده نمایید تا این که از یک لامپ با شدت نور بیشتر در یک قسمت استفاده کنید. این کار باعث می شود تا برای مطالعه فقط از یک قسمت از فضا استفاده نکنید.

  • از دلایل اهمیت روشنایی مناسب به هنگام مطالعه گرمای ایجاد شده توسط لامپ است. بعضی از لامپ ها با ایجاد نور مناسب از دمای بالاتری نسبت به دیگر لامپ ها برخوردار هستند. سعی کنید علاوه بر نور مناسب لامپ اتاق مطالعه از شدت گرمای مطلوبی در زمان روشن بودن برخوردار باشد. دمای مناسب نیز بر قدرت یادگیری می افزاید.

  • استفاده از تجهیزات انعطاف پذیر با قدرت نور مناسب، از دیگر دلایل اهمیت روشنایی مناسب به هنگام مطالعه عدم پخش نور در محیط است. استفاده از تجهیزاتی که نور را در کل فضا پخش نمایند کمک می کند تا از نور مناسب برای یادگیری بهتر استفاده شود.

چگونه نور مناسب برای مطالعه فراهم کنید

امروزه تجهیزات بسیار مدرنی با قابلیت های ویژه برای استفاده در محیط های مطالعاتی تولید شده اند. انعطاف پذیری، نور مناسب و دمای متعادل، عدم ایجاد نور خیره کننده  با راندمان طول عمر بالا و مصرف انرژی مناسب از ویژگی های بارز این تجهیزات است. توجه به خرید این تجهیزات و داشتن دانش کافی در زمان خرید به شما کمک می کند تا بهترین انتخاب را در این زمان انجام دهید. در زمان خرید لامپ یا چراغ های مطالعه با نور مناسب برای مطالعه همیشه از افراد متخصص در این زمینه مشورت بگیرید. این کار کمک می کند تا بتوانید علاوه بر استفاده بهینه از این لوازم در صرف هزینه های خود دچار خسارت نشوید. شما می توانید برای انجام معاینه چشم و بررسی آسیب های چشمی از یک چشم پزشک متخصص کمک بگیرید.

برای مطالعه چه نوری مناسب است؟ برای مطالعه چه نوری مناسب است؟  

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

مطالب مربوط با چرا روشنایی مناسب به هنگام مطالعه مهم است؟
آب هویج برای تقویت چشم چه تاثیراتی را دارد؟

آب هویج برای تقویت چشم چه تاثیراتی را دارد؟

آب هویج برای تقویت چشم تاثیرات زیادی دارد. شما نیز برای بهره مندی از فواید آب هویج برای تقویت چشم می توانید به شکل مرتب آن را مورد استفاده قرار دهید.
بیشتر
تست شیرمر چیست و چگونه انجام می شود

تست شیرمر چیست و چگونه انجام می شود

تست شیرمر و روش های انجام آن از جمله کاربردی ترین آزمایش ها در تشخیص خشکی چشم است. در این مقاله به معرفی تست شیرمر و روش های انجام آن می پردازیم.
بیشتر
آنچه باید درباره‌ی ویژگی ها و مزایای مزوبوتاکس بدانید

آنچه باید درباره‌ی ویژگی ها و مزایای مزوبوتاکس بدانید

مزوبوتاکس یکی از روش های جوانسازی پوست بوده که در چشم پزشکی نیز کاربردهای فراوانی دارد که در این مقاله با مزایا و ویژگی های مزوبوتاکس آشنا خواهید شد
بیشتر
انواع عدسی عینک

انواع عدسی عینک

عینک دارای عدسی های مختلفی بوده که هرکدام کاربردها و ویژگی های خاص خود را داشته و بر اساس تشخیص پزشک مناسب چشم افراد می باشد.
بیشتر
6LdhPwgbAAAAAMu0Zi9ePAgqbmwgzXXDuDGupz0I