دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم ،لیزیک،بلفاروپلاستی

جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1400/01/29
جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال
مطالب مربوط با جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال

روش های جلوگیری از خستگی چشم 

راهکارهای ممکن برای جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال یکی از موضوعات داغ و پرطرفداری است که عموما افراد به دلیل استفاده طولانی مدت از این قبیل دستگاه نظیر لپ تاپ، موبایل و ... در طول روز با آن دست و پنجه نرم می کنند. از همین رو در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی را در خصوص پیشگیری از خستگی چشم با شما خوانندگان عزیز و محترم به اشتراک بگذاریم؛ همراه ما باشید.

پیشگیری از خستگی چشم و حفظ سلامت چشم‌ هاپیشگیری از خستگی چشم و حفظ سلامت چشم‌ ها 

خستگی چشم 

بدون شک یکی از نیازها اساسی و مبرم انسان ها که برای زندگی، تفریح و کار به آن نیاز جدی پیدا می کنند؛ بینایی مطلوب و سلامت چشم ها می باشد. اما امروزه در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات با اختراع تکنولوژی های جدید، انسان ها مجبور هستند که برای انجام برخی از امور روزمره خود به طور مداوم با دستگاه های دیجیتال نظیر رایانه، لپ تاپ یا گوشی همراه سروکار داشته باشند. این فناوری های نوین ضمن فراهم کردن فرصت های شگرف برای انسان ها از معایبی نیز برخوردار است که از جمله آنها میتوان به خستگی چشم اشاره کرد.

علل و علائم خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال

 خستگی چشم معمولا بخاطر استفاده زیادی و طولانی مدت از چشم ها به هنگام مطالعه، نوشتن، رانندگی، تماشای فیلم و یا کار با سیستم به وجود می آید که سبب اعمال فشار بر روی چشم ها خواهد شد. همانطور که می دانید  خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایشگر دستگاه های دیجیتال نظیر مانیتور کامپیوتر یا لب تاپ، تلویزیون و موبایل  یکی از شایع ترین علل بروز این پدیده می باشد و معمولا حدود 50 تا 90 درصد از کاربران در طول روز با عوارض جانبی ناشی از آن دست و پنجه نرم می کنند. در واقع فونت ریز و فاصله نزدیک نمایشگر به چشم ها برای خواندن یا نوشتن متون باعث وارد شدن فشار بر روی چشم ها شده و معمولا افراد به هنگام استفاده طولانی مدت از این نوع لوازم دیجیتال کمتر از حالت طبیعی و عادی پلک می زنند.

مشکلات شایع استفاده طولانی مدت از دستگاه های دیجیتال

فلذا به تبع این قضیه، حس خشکی و خستگی ایجاد شده برای چشم های فرد که ناشی از استفاده طولانی مدت از صفحه نمایشگر دستگاه های دیجیتال می باشد، ممکن است که مشکلات شایع و آزار دهنده ای از قبیل تاری دید در طول روز، دوبینی؛ سردرد، خارش و سوزش چشم ها و کاهش تدریجی بینایی برای فرد همراه داشته باشد. دقت داشته باشید که این عارضه معمولا از نظر پزشکی چندان جدی و خطرناک به نظر نمی رسد و برای درمان و جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال رعایت چند نکته ساده و کاربردی در خانه کفایت می کند. اما در صورت بروز عوارض نادری نظیر سردرد و احساس ناراحتی شدید در چشم ها، کاهش قدرت بینایی و احساس دو بینی حتما در سریع ترین زمان ممکن به نزد یک چشم پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید؛ چرا که در برخی از مواقع خستگی چشم نشان از وجود یک بیماری زمینه است که نیاز به درمان پزشکی دارد.

رایانه ها، دستگاه های دیجیتال و فشار چشم و خستگی چشمرایانه ها، دستگاه های دیجیتال و فشار چشم و خستگی چشم 

راهکارهای جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال

اگر بخواهیم در یک دسته بندی کلی به چند نمونه از راهکارهای کاربردی برای جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال در خانه یا محل کار اشاره ای کوتاه و مختصر داشته باشیم، میتوان هر یک از موارد مطرح شده در قسمت ذیل را برای آن بر شمرد : 

- رعایت فاصله استاندارد صفحه نمایشگر رایانه با چشم های کاربر در حدود 25 اینچ یا یک بازو  

- قرارگیری مرکز صفحه به اندازه 10 تا 15 درجه زیر سطح چشم کاربر 

- کاهش نور براق صفحه نمایشگر با استفاده از فیلترهای صفحه مات

- جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال با رعایت قانون 20-20-20 :  یعنی کاربر نگاه خود را در هر 20 دقیقه یکبار به مدت 20 ثانیه به یک شی در فاصله 20 فوتی سوق دهد. 

- استراحت 15 دقیقه ای در هر 2 ساعت برای جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال

- اطمینان از میزان نور و روشنایی متعادل اتاق 

- استراحت دادن به چشم ها با عینک به هنگام استفاده از لنز های طبی 

- بررسی و معاینات منظم چشم زیر نظر یک چشم پزشک متخصص به هنگام کار با رایانه

- تنظیم نور صفحه نمایشگر دستگاه دیجیتال و مناسب آن با نور محیط اطراف 

- افزایش میزان کنتراست نمایشگر دستگاه و بزرگنمایی متون

- کاهش دمای رنگ صفحه نمایش 

- و ...

پلک زدن از راه های جلوگیری از خستگی چشم

ارتباط مستقیمی بین پلک زدن و خستگی چشم وجود دارد، در واقع افراد در حالت معمول و طبیعی چیزی حدود 18 بار در دقیقه در حال پلک زدن هستند، در حالی که تعداد دفعات آن به هنگام نگاه‌ کردن مداوم به صفحه های نمایشگر به طرز چشمگیری کاهش پیدا می کند. پلک زدن از جمله راهکارهای ممکن و طبیعی بدن انسان به منظور جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال و یا مشاهده اجسام مختلف به شمار آمده و تا حد مطلوبی با رفع خستگی و کاهش فشار وارده بر چشم ها از بروز این اتفاق پیشگیری می کند. اما براساس تحقیقات صورت گرفته در این حوزه معمولا افراد به هنگام استفاده از رایانه و موبایل نصف حد طبیعی یعنی حدود 9 بار در دقیقه در حال پلک زدن می باشند که این امر خود باعث احساس خستگی، خارش و یا سوزش چشم ها و در نتیجه کاهش بهره وری او خواهد شد. بنابراین با چسباندن یک برچسب بر روی دستگاه خود با عنوان پلک زدن را فراموش نکن به این امر طبیعی بدن برای پیشگیری از خستگی چشم به هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال کمک کنید.

راهکارهای مناسب برای حفظ سلامت چشم ‌ها

از جمله راهکارهای ممکن برای پیشگیری از خستگی چشم و حفظ سلامت بینایی میتوان به موارد مطرح شده در قسمت ذیل اشاره کرد : 

  • گذاشتن یک دستمال پارچه تمیز و مرطوب با آب گرم بر روی چشم های بسته برای رفع خستگی آن ها
  • مصرف قطره های استریل و اشک مصنوعی برای مرطوب نگه داشتن چشم و رفع خشکی آن
  • استفاده از یک دستگاه تهویه و رطوبت ساز درون اتاق برای جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال

چگونه چشم‌ ها را از آسیب دستگاه‌ های دیجیتالی حفظ کنیم؟چگونه چشم‌ ها را از آسیب دستگاه‌ های دیجیتالی حفظ کنیم؟ 

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 5 از 5 (از 32 رای)
به این صفحه امتیاز دهید

امتیاز کاربران برای این صفحه